Jump to content

Co się dzieje z tą rośliną ?


Mat342
 Share

Recommended Posts

Ok, jestem początkujący więc przepraszam :)  Posadziłem ją jakieś dobre dwa tygodnie temu, podzieliłem na dwie sadzonki, i jedna jest na środku, druga z boku, obydwie tak mają :/ nawoże co2 w płynie, jednak dawka mniejsza niż zalecana, i nawóz w płynie complete z aquahobby raz w tygodniu,w podłożu mają jeszcze kulki nawozowe, Akwarium ma 112l, Oświetlenie jest w pokrywie, zamówiłem z allegro, są to ledy 6 w takie : http://allegro.pl/pokrywa-led-6w-do-akw ... 28066.html

Link to comment
Share on other sites

Ta roślina średnio się do akwarium nadaje, chociaż podobno niektórzy ją hodują. Oświetlenie głodowe, lampy emiego na taki litraż mają po 40 W na ledach. Czemu carbo połowę dawki? Błąd w założeniu moim zdaniem. Albo masz HT dużo światła, wymagające krzaki, nawozisz ostro. Albo LT mało światła i nawozić praktycznie nie trzeba, a krzaki nie wymagające.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to comment
Share on other sites

W sklepach różne rzeczy sprzedają, kwiaty doniczkowe wsadzone do akwarium też. Nie twierdzę, że nie da się jej w akwarium uprawiać, bo parę osób z jakimś efektem próbowało. Na pewno jest to jednak stosunkowo trudny(średnio trudny) gatunek ze względu na to, że roślina ta w wodzie znajduje się tylko okresowo. Potrafi też marnieć w okolicach zimy. I posiłkując się doświadczeniem ludzi którzy rośliny okresowo zanurzone hodują w stałym zanurzeniu prawdopodobnie potrzebuje dużo światła, dużo papu i CO2. Jest też opcja, że marnieje ze względu na to, że wcześniej hodowana była w formie emerysjnej i dopiero nowe liście będą w pełni przystosowane do pełnego zanurzenia.

Link to comment
Share on other sites

Nie da się ukryć że każda roślina musi się "przyjąć". Dwa tyg to mało żeby wszystko było ok po przesadzeniu. Poza tym wypada coś poczytać o roślinie którą się wprowadza. Ale ogólnie powodzenia życzę  - usunąć obumarłe liście i mieć nadzieje że się"przyjmie". I absolutnie nic nie zmieniać w baniaku co tydzień po wpływem jakichś niepowodzeń - to najgorsze co można zrobić !!!. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

W sklepach różne rzeczy sprzedają, kwiaty doniczkowe wsadzone do akwarium też. Nie twierdzę, że nie da się jej w akwarium uprawiać, bo parę osób z jakimś efektem próbowało.

 

Lysimachia nummularia. Mam u siebie i rośnie bez problemu. Większość roślin hodowanych w akwariach to rośliny błotne lub rosnące nad wodą, które znoszą okresowe zalewanie. Niektóre z nich rosną pod wodą całkiem dobrze, np zwartki i żabenice ale inne wymagają specjalnych warunków: mocne oświetlenie > 0,5 W/l, suplementacja CO2.

 

Podejrzewam, że w akwarium Mat342 ogólne warunki nie są dobre i dlatego ta roślina obumiera.

Link to comment
Share on other sites

W sumie napisałem to w moim poście, po prostu akurat w tym przypadku akwaryści raczej jej nie hodują. Ludzie którzy Ją jednak hodowali twierdzą, że dość długo się adaptuje. Jedni twierdzą, że tak jak napisałeś(napisaliśmy) wymaga ona CO2, światła i sporo nawozów, inni, że da się Ją hodować też przy świetle w okolicach 0.3W/l bez CO2 rośnie wtedy do góry zamiast się płożyć. Ciekawa roślinka :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...