Skocz do zawartości

Żabienica Blehera skarłowaciała


Tommy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem z moimi dwoma żabienicami, mianowicie po mniej więcej roku przestały rosnąć i mocno zmalały. Przez ten rok miały okolo 50cm wysokości i były bardzo bujne, po tym czasie zredukowały swoją wielkość mniej więcej  o 3/4. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Jak się domyślam najbardziej prawdopododobne, że brakuje jakiegoś mikro lub makroelementu w wodzie, pytanie jaki jest najbardziej prawdopodobny? Roślina oprócz tego, że jest mniejsza niż powinna wygląda dobrze, jest zielona, nie gnije i rosną nowe liście, jednak jej liście sa dużo mniejsze niż na początku. Do podłoża dodaję co jakiś czas nawóz tetry, cały czas stosuje easy carbo , od 2 tygodni dodaje profito. Zbiornik 70l i nic się nie zmieniało w nim od kilku już lat. Jak długo "żyje" taka roślina? To jest jednoroczna, dwuletnia, wieloletnia?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Tommy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie coś z tego ale wsadź im w podłoże jakieś pałeczki nawozowe i poczekaj. powinny odbić spokojnie. Kulki mogą pomóc ale pamiętaj, że dajesz tylko "nawóz tetry", w którym prawdopodobnie jest przewaga mikro nad makro. Prawdopodobnie azot i fosfor masz(rybki). Pozostaje pytanie co z potasem, strzelam, że go po prostu nie ma(kranówa w Polsce prawie nie zawiera potasu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam potas bez mikro, mikro Ci nie jest potrzebne tam, pozostanie w wodzie i glony to wykorzystają.

Jak spojrzysz z boku na przednią szybę akwarium (od środka), widzisz na niej taki lekki nalot?

Jeżeli tak to nadwyżki mikro zaczynają już robić swoje.

Ja mam u siebie jałową wodę, żabienice mają pod korzeniami kulki G-T tylko że ja te kulki robiłem sam.

Dodałem trochę pierwiastków makro z soli (w odpowiednich proporcjach), żabienica ma 50 cm wysokości i sie już rozrasta na boki.

Nie wiem jaką masz tam wodę, ale jak masz wysokie twardości to żabienicy również nie pomaga bo ona pochodzi z wód miękkich i kwaśnych i taką wodę lubi.

A jak masz wysokie twardości to być może magnez blokuje Ci wchłanianie przez rośliny potasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę mam średnio miękką - znajdę zaraz dane z wodociągów to napiszę dokładnie, ale kiedyś miałem wyciąg z ich specyfikacji i tak zapamiętałem. Nalotu nie zaobserwowałem, ścianki czyste. Zresztą wodę daję cały czas taką samą, wszystko jest robione od długiego czasu identycznie a żabienice zmalały, więc to sprawa braku jakiś pierwiastków. Posłucham porady - dam kulki, podam potas i będę czekał. Po jakim czasie powinienem spodziewać się różnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że nowe nie odżyją to się spodziewam :) A powiedz mi, czy taka żabienica to jest roślina, która ma jakiś okres życia tzn. jest jednoroczna, dwuletnia czy wieloletnia?

 

Co do twardości wody:

 

89 mg/l CaCO3

5,0 st. niem

 

Tak więc wychodzi na to, że woda jest bardzo miękka.

Edytowane przez Tommy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To, że nowe nie odżyją to się spodziewam :)

Stare. ;)

 

 

 

A powiedz mi, czy taka żabienica to jest roślina, która ma jakiś okres życia tzn. jest jednoroczna, dwuletnia czy wieloletnia?

Wieloletnia.

 

O twardości to nie chodzi mi co masz w kranie a o to co jest w akwwarium - wyniki testów na KH i GH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tommy, dnia 22 Sie 2015 - 20:20, napisał: To, że nowe nie odżyją to się spodziewam :) Stare. ;)

 

Jasna sprawa, pisanie wyprzedza myślenie :)

 

 

 

O twardości to nie chodzi mi co masz w kranie a o to co jest w akwwarium - wyniki testów na KH i GH.

 

Testów aktualnie nie posiadam, więc nie zrobię. Tylko co może wpływać na twardość wody w akwarium w porównaniu z kranówką? Nie mam muszli ani kamieni, które mogą zwiększać twardość wody. Druga sprawa - jeśli w kranie jest bardzo miękka, to raczej w akwarium nie zmieni się w bardzo twardą, mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twarość wody może podnosić podłoże, ceramika, czasami się trzeba nagłowić od czego idzie w górę.

I z bardzo miękkiej wody nagle robi Ci się beton.

 

Jeżeli masz wszystko w akwarium pewne, że nie zmienia Ci parametrów wody to wtedy takie twardości kranowe można przyjąć ale to też może się zmienić.

W takim małym ekosystemie za dużo rzeczy jest od siebie nawzajem zależnych i za dużo ma jedno na drugie wpływ żeby to pominąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium nic nie dokładałem / ujmowałem od czasu kiedy roślina miała z 50cm wysokości do teraz. Żwirek jest ten sam (płukany, drobny - ze sklepu). Korzeń ten sam od lat. Kamieni wapiennych brak, ceramiki brak. Także myślę, że spokojnie można przyjąć wartości wody kranowej. Podam kulki G-T i potas i zobaczymy jak będzie rosnąc.

 

Kupiłem takie :

http://allegro.pl/kulki-gliniano-torfowe-195g-tytan-wegiel-hit-i5137783138.html

 

BTW: dzięki wielkie za pomoc.

Edytowane przez Tommy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc już parę razy zastanawiałem się nad tym, ale trochę czekam aż ten wyzionie ducha i z czystym sumieniem będzie można go zmienić ;) a mógłbyś podać jakiś przykład z allegro czegoś odpowiedniego?

Problem z kaskadą też jest taki, że mam pełną pokrywę i nie ma jak tego zamontować.

Edytowane przez Tommy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...