Skocz do zawartości

Dziwna choroba mieczyków


bezi1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Otóż ostatnio zauważyłem na jednej ze swoich samiczek mieczyka dziwny biały nalot, ogólne osłabienie. Podniosłem stopniowo temperaturę do 28 stopni i wlałem środek "Healthosan" Tropicala .Niestety nie pomogło, samiczka zdechła, a dzisiaj zauważyłem objawy u innych rybek. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Litraż zbiornika.- 112 l

2. Kiedy został założony / czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb.- Założony w maju ,dojrzewał

3. Rodzaj i model filtra / czy jest włączony cały czas.- Aquael fan 2 plus, działa 24/7

4. Gatunki i ilość ryb.- mieczyki hellera i molinezje, razem 20 sztuk

5. Ilość i rodzaj roślin.- obsadzenie średnie, rogatki, żabienica, nurzańce

6. Inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp. Napowietrzam poprzez wyburzanie tafli wody filtrem, grzałka hap pet 200 W

7. Stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp.- nawóz carbo aqua art planta gainer, w tej chwili wyjaśniające pożywienie od Tropicala i mrożony Mix z dodatkiem czosnku, teraz stosuję z powodu choroby ryb preparat opisany powyżej

8. Parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.). Nie mierzyłem, bo jak na razie nie mogę sobie pozwolić na testy, nie mam stałej pracy, ciągle się uczę

9. Temperatura w zbiorniku. Podwyższona do 28 stopni

10. Jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra). Cotygodniowa podmiana wody 20%, odmulanie było robione co tydzień, lecz zostawiłem odmulacz w Warszawie u rodziny, a jestem z Lubelskiego

11. Problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane).- osłabienie, biały nalot na skórze, rybki często siedzą przy dnie w bezruchu, nerwowe oddychanie, dość szybkie, skulone płetwy

12. Zdjęcie chorej rybki. Zdjęcie zaraz dodam

13. Zdjęcie zbiornika.zdjęcie zaraz dodam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dużo tych ryb jak na to akwarium, szczególnie jeśli są do dorosłe ryby. Problemem może być zbyt wysoki poziom związków azotowych oraz amoniaku w akwarium ( testy na NO2, NO3, NH3 ) a to może prowadzić do osłabienia ryb, a w konsekwencji do ich chorowania, a nawet padania.

Co do samej choroby to możesz porównać te objawy z rybami chorymi na oodinozę, choć może to być równie i co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz im temp, ja stawiał bym na bakteryjne zapalenie.

Podnosząc temp pozwoliłeś bakteriom szybciej się rozwijać i założę się, że dzięki temu choroba przyśpieszyła.

Dodatkowo przy wyższej temp. w wodzie znajduje się mniejsza ilość tlenu może to być powód "sapania".

Tak jak Splend napisał podaj wyniki testów na związki azotowe, bo filtracja jak na to akwarium i ilość ryb jest marna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz im temp, ja stawiał bym na bakteryjne zapalenie.

Podnosząc temp pozwoliłeś bakteriom szybciej się rozwijać i założę się, że dzięki temu choroba przyśpieszyła.

Dodatkowo przy wyższej temp. w wodzie znajduje się mniejsza ilość tlenu może to być powód "sapania".

Tak jak Splend napisał podaj wyniki testów na związki azotowe, bo filtracja jak na to akwarium i ilość ryb jest marna.

Okej, temperaturę stopniowo zmniejszam, i teraz poczytam objawy tej choroby, w razie czego będę pisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...