Skocz do zawartości

[60l] Restart akwarium po 3 letniej przerwie


Iwon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po długoletniej przerwie. Przeszedł czas na restart swojego akwarium w własnym domu. Zamierzam  założyć akwarium z gupikami.

Mam kilka pytań odnosicie  założenia akwarium.

Mam akwarium 60 l z osprzętem jutro go sprawdzę i wyczyszczę.

-Akwarium proste 60l + pokrywa świetlówka standardowa

-Aqua Szut Filtr wewnętrzny TURBO N 750 l/h 5,5W

-Grzałka 75 W

-Napowietrzacz

-Sztuczne roślinki   (nie będą chyba używane )

-3 szt kokosa

Oto moje pytania;

1.Ile i jakiego żwirku kupić ,jaka wielkość ?

2.Ile gupików do akwarium dać?

3.Jaki wkład do filtra wystarcza gąbki do mycia garbków ?   

4.Jakie łatwe rośliny w utrzymaniu polecacie takie co nie trzeba dużo pielęgnować i będą się trzymać ?

5.Czy 23 stopnie wystarcza dla gupików ?

6.Ile świderków można kupić do takiego akwarium ?

7.Ile zatoczków ?

8. Ile amupari kupić ? mysle 2-3 sztuki żółte mi się podobają

9.Jaki pokarm dla gupików by ładne rosły i były wybarwione ?   

10. Jak mam przeterminowane jedzenie i chemie mogę stosować czy nie ?

Z góry dziękuje za informacje ale postanowiłem się dobrze zabrać za akwarystkę a nie jak kiedyś byle jak wiec proszę o rady a szczególnie przy roślinach.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wystarczy zwykły piach taki choćby jak do piaskownic kupiony w markecie budowlanym. Pod korzenie roślin można wtedy dać kulki gliniano-torfowe.

2. Możesz dać kilka sztuk. I tak co kilka tygodni będą się kocić, a wtedy i tak trzeba będzie przerzedzać obsadę.

3. Przydała by się też ceramika. Ale jak nie masz możliwości jej dodać to i sama gąbka też powinna wystarczyć.

4. Biorąc pod uwagę fakt że w standardowych pokrywach oświetlenie na ogół jest dość ubogie, to można pomyśleć o roślinach które tolerują słabsze światło. Tu można wymienić takie rośliny jak np: zwartki, anubiasy, kryptokoryny.

5. Wystarczy. Wyselekcjonowane formy są co prawda bardziej wrażliwe, ale dla " zwykłych" gupików spokojnie wystarczy.

6. Na ogół są to nieduże ślimaki. Np: Melanoides tuberculata dorasta przeciętnie do 3 - 4 cm.

7. Niektóre gatunki tych ślimaków bardzo szybko w akwarium się rozmnażają i po krótkim czasie mogą stać się w akwarium prawdziwa plagą. Osobiście nie polecam.

8. Moim zdaniem dwie spokojnie wystarczą. Możesz się rozejrzeć za ampularią o nazwie Pomacea diffusa - ta raczej nie zjada żywych roślin.

9. No to tu już wybór jest duży, np: Tropical Vitality & Color.

10. Nie polecam.

 

Jeszcze na temat filtra. Może warto się rozejrzeć za jakimś kubełkiem lub jaką kaskadą.

 

Sztuczne rośliny, zamki, płetwonurki z których lecą bąbelki i tym podobne gadżety nie nadają się do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium 54-litrowe ze standardową pokrywą, w którym wymieniłem świetlówkę na 6500k (najlepsza barwa) i dodałem odbłyśnik. W akwarium zrobiło się jaśniej i bardziej naturalnie. Jako podłoże mam piasek i pod roślinkami kulki gliniano-torfowe. Z zewnątrz dodaje po 1ml dziennie potas i carbo Aqua-Artu i powiem szczerze, że nawet takie roślinki jak duży heniek, bacopa australis czy nawet ludwigia repens (choć nie wybarwia się nawet na pomarańczowo) rosną ładne i zdrowe. Nawet sagittaria subulata daje radę i mnoży się jak głupia więc przy takim oświetleniu nie ma tragedii :) Ważne by dać papku od korzeni + uzupełnić z zewnątrz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

splend Dzięki za informacje 

Co do pytania 1 kupie chyba z 16 kg (wystarczy?) ŻWIREK KWARCOWY 2-4mm ja zostanie to  wsypie do akwarium 6 l na ślimaczki które chce hodować i na kotnik dla gupików .

Co do pytania 3 da się wsadzić do koszyczka BIOCERA 600 – BIOCERAMIKA plus gąbka  czyli z ceramika będzie lepiej ?(Zbiornik taki jak szklanka około )

CO do pytania 6 i 8 zgadam się z Toba z zatoczków zrezygnuje

Co do pytania 9  lepiej kupiec specjalistyczny pokarm dla gupików czy kupić inny?  Np. na wybarwienia wzmacniający cos itp. ?

I kolejne pytanie jakie przeparty warto miedz pod ręka np. jak uzdatniać wody preparat na glony czy tez na ospę? Pytam bo opakowania się pozimniały i nie mogę znaleźć nic.

Na początek kupie 1+3 a potem do kupie 2+6  czy może być ?I czy jeszcze jakieś rybki do takiego małego litraza można miedz oprócz neonek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do preparatów to przede wszystkim test, najlepiej kropelkowe do badania pH, GH, KH, NO2 i NO3. To takie podstawowe na początek.

Co do preparatów na ospę, to ja zawsze stosowałem ichtio z tropicala i efekty w leczeni zawsze były dobre.

 

Co do ryb to jest wiele gatunków nadających się do takiego litrażu. ( rozumiem że akwarium ma nie mniej niż 60 cm długości ).

 

 

 

jak uzdatniać wody
Tutaj przede wszystkim należy dać czas zbiornikowi aby dojrzał ( zamknął się cykl azotowy ). Pomogą to stwierdzić testy na NO2. NO2 w dojrzałym zbiorniku powinno wynosić 0 ( zero ). Aby akwarium dojrzało nie trzeba stosować żadnej chemii, wystarczy wrzucić szczyptę pokarmu dla ryb. Można również ewentualnie aby przyspieszyć proces dojrzewania wlać do akwarium część wody z już dojrzałego zbiornika, np: wziętej od zaprzyjaźnionego akwarysty. Trzeba jednak wówczas zwrócić uwagę na to czy w tej wodzie nie będzie żadnych patogenów chorobotwórczych, bo czasami tym sposobem można do swojego akwarium przywlec różne choroby.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie akwarium zalałem 3\4 i czekam. Jutro kupie kamienie a rośliny będę musiał kupić na allegro chyba bo u mnie niema z prawdziwego zdarzenia sklepu zoologicznego a rybki dopiero za 2-3 tyg aż woda się odstanie i bd wszystko ok W razie pytań będę  pytał i dawał zdjęcia z postępu   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli testy pokażą choćby zalążek NO2 to nie możesz wpuszczać ryb, powinieneś czekac i sprawdzać parametry co jakiś czasz. Tak jak napisal splend NO2 musi wynosić 0(zero). Nie ma innej możliwości. Paski JBL na początek wystarczą, ale weź pod uwagę, że dokładniejsze pomiary zrobisz kropelkami. Fakt, więcej zabawy z nimi ale...ale są lepsze.

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do testów to jakiej firmy polecacie kropelkowe testy i ile na początek pH, GH, KH, NO2, czy morze jeszcze jakieś inne testy ? Bo jak robić to porządnie  a nie dziadostwo nawet jak akwarium miało by stać 2 miesicie aż je dostosuje tak jak ma być.Nie spieszy mi sie do wpuszczania rybek bo chce na długo akwarium a nie jak za młody 3-4 miesiące i rybki zdychały  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

psyho39 no możne ale mam świetlówkę 15 W to chyba mało dla roślinek a nie chce czegoś zpierniczyć przy zakładaniu akwarium nie spieszy mi się z tym i wszystko robię powoli i sukcesywnie. BO chce na długo akwarium a nie na 2-3 miesiące jak za młodu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barwa 6500K, biorąc pod uwagę, że masz możliwość montażu tylko jednej świetlówki w pokrywie, będzie odpowiednią barwą. Mocy zmienić za bardzo nie możesz, tylko 15W dedykowane dla tej pokrywy. Tzn możesz montować mocniejszą ale musisz ingerować w elektronikę pokrywy. Jeszcze raz powiem Ci coś na swoim przykładzie.

 

Mam akwarium 54-litrowe z oświetleniem 15W 6500K + odbłyśnik. Podłoże to zwykły piach + kulki gliniano-torfowe. Nawożę wyłącznie potasem i carbo od AquaArtu (po 1ml dziennie). Powiem Ci, że rośliny rosną zdrowe, ładne, nie mają oznak niedoborów. Ważne by rośliny dobrać w taki sposób aby warunki świetlne im odpowiadały. Po wielu eksperymentach typu dodawanie ledów, dodawanie dodatkowej żarówki energooszczędnej 15W, podłączanie bimbrowni itp itd, dzisiejszy stan cieszy mnie najbardziej i mam z tym zdecydowanie najmniej problemów. Świecę 10 godzin dziennie. 

 

Akwarium w załączniku. 

 

Jeśli taki efekt jak u mnie Cię zadowala, to jest to zdecydowanie najtańsza i najmniej problematyczna metoda. Jeśli oczywiście chcesz hodować bardziej wymagające rośliny to rozważyłbym kupno belki oświetleniowej, przy czym jeśli przekroczysz około 0,5W/litr to wypadałoby zastanowić się wówczas nad butlą CO2 i zmianą sposobu nawożenia. To jednak niesie za sobą koszty i skomplikowanie, bo łatwiej o niedobory pierwiastków dla roślin.

post-21668-0-60713000-1434728460_thumb.jpg

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze gdyby akwarium dojrzewało razem z roślinami, które pochłoną Ci duże ilości związków azotu. Brak roślin + światło = atak glonów. Zdecydowanie obsadziłbym akwarium roślinami, do tego dałbym jakiś naturalny korzeń i zmieniłbym tło na jednolite czarne, ewentualnie niebieskie. Tło typu fototapeta wygląda nienaturalnie niestety, ale to jest tylko moje zdanie. Ze względu na podłoże odradzam na przyszłość rybki denne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...