Jump to content

Malawi, czarne wody...czas na roślinne


moni89
 Share

Recommended Posts

Planuję zmiany. Obecnie mam tylko korzenie i piasek. Chcę zmienić podłoże na bardziej roślinne, dołożyć światła i założyć CO2. Chcę wykorzystać wodę. Czy po posadzeniu roślin mam świecić od razu 10 godzin, czy zaczynać od krótszego czasu ? Kiedy zacząć podawać CO2 i nawozy ?

Link to comment
Share on other sites

To zależy ile masz pieniędzy na podłoże;-) Ja po lekturze stwierdziłem że nie ma co oszczędzać na podłożu i kupiłem Amazonie New. Długi czas działania powoduje że tańsze podłoża patrząc na długi czasookres wychodzą drożej. Przy tym podłożu musisz pamiętać o częstych i dużych podmianach wody na początku działania zbiornika, ponieważ wydziela dużo nawozu do słupa wody. Jeżeli chodzi o nawożenie to polecam sole. Tanie i masz kontrolę nad każdym składnikiem w zbiorniku. Po starcie od razu podajesz potas a resztę dopiero powoli możesz zaczynać podawać po 2-3 tygodniach od startu powoli stopniując do pełnych dawek. CO2 od razu podawaj docelową ilość. Zaczynasz świecić powoli od 5-6 godzin dziennie zwiększając czas oświetlenia o godzinę na tydzień. Jakie planujesz światło i filtrację? Jakie masz szkło?

Edited by Mapet
Link to comment
Share on other sites

Akwarium 120x40x50. Oświetlenie standard z pokrywy czyli T8 2x30W plus oświetlenie dodatkowe T5 2x54W. Jak ustawić CO2-jaką dawkę ? Jeśli chodzi o podłoże to myślałam o JBL Manado i JBL AquaBasis ? Mogę wykorzystać tą wodę, którą mam teraz akwarium, bo nie chciałabym znowu przechodzić dojrzewania akwarium, tym bardziej, że nie mam teraz żadnych problemów z glonami.

Gdybym nie zdecydowała się od razu na sole ( trochę dużo zachodu przy nich ), to jaki nawóz gotowy użyć?

Link to comment
Share on other sites

Czy po posadzeniu roślin mam świecić od razu 10 godzin, czy zaczynać od krótszego czasu ? Kiedy zacząć podawać CO2 i nawozy ?

 

 

Ja w swoim roślinnym akwarium świeciłem od pierwszego dnia 12h. CO2 z butli i nawożenie też od początku. Glony mnie nie zjadły, a rośliny ruszyły natychmiast. Link do akwarium w stopce.

 

 

Mogę wykorzystać tą wodę, którą mam teraz akwarium, bo nie chciałabym znowu przechodzić dojrzewania akwarium

 

Wystartuj na starym filtrze bez jego czyszczenia. Kubełek? 

 

 

Gdybym nie zdecydowała się od razu na sole ( trochę dużo zachodu przy nich )

 

Tyle samo zachodu co przy nawozach firmowych. Każdy składnik dozujesz niezależnie. możesz coś zmniejszyć lub zwiększyć albo nie podać wcale. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja w swoim roślinnym akwarium świeciłem od pierwszego dnia 12h. CO2 z butli i nawożenie też od początku. Glony mnie nie zjadły, a rośliny ruszyły natychmiast. Link do akwarium w stopce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pooglądałam sobie Twoje akwarium i faktycznie rośliny urosły bardzo szybko. Czy sadziłeś rośliny takie ze ścinki  wszystkie ?

Link to comment
Share on other sites

Tylko Staurogyne porto velho było z invitro i rośnie najsłabiej. Zastanawiam się, czy się nie pozbyć tej rośliny. Cała reszta od kilku lat lub miesięcy była w moich akwariach. To jest drugie akwarium, które startowałem na dojrzałym nieczyszczonym filtrze i każdemu polecam ten sposób, jest zdecydowanie mniej kłopotów. Żadnego zakwitu, białej wody itp. Rośliny szybko urosły niewątpliwie dzięki CO2 z butli.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...