Skocz do zawartości

Malawi, czarne wody...czas na roślinne


moni89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zmiany. Obecnie mam tylko korzenie i piasek. Chcę zmienić podłoże na bardziej roślinne, dołożyć światła i założyć CO2. Chcę wykorzystać wodę. Czy po posadzeniu roślin mam świecić od razu 10 godzin, czy zaczynać od krótszego czasu ? Kiedy zacząć podawać CO2 i nawozy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy ile masz pieniędzy na podłoże;-) Ja po lekturze stwierdziłem że nie ma co oszczędzać na podłożu i kupiłem Amazonie New. Długi czas działania powoduje że tańsze podłoża patrząc na długi czasookres wychodzą drożej. Przy tym podłożu musisz pamiętać o częstych i dużych podmianach wody na początku działania zbiornika, ponieważ wydziela dużo nawozu do słupa wody. Jeżeli chodzi o nawożenie to polecam sole. Tanie i masz kontrolę nad każdym składnikiem w zbiorniku. Po starcie od razu podajesz potas a resztę dopiero powoli możesz zaczynać podawać po 2-3 tygodniach od startu powoli stopniując do pełnych dawek. CO2 od razu podawaj docelową ilość. Zaczynasz świecić powoli od 5-6 godzin dziennie zwiększając czas oświetlenia o godzinę na tydzień. Jakie planujesz światło i filtrację? Jakie masz szkło?

Edytowane przez Mapet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 120x40x50. Oświetlenie standard z pokrywy czyli T8 2x30W plus oświetlenie dodatkowe T5 2x54W. Jak ustawić CO2-jaką dawkę ? Jeśli chodzi o podłoże to myślałam o JBL Manado i JBL AquaBasis ? Mogę wykorzystać tą wodę, którą mam teraz akwarium, bo nie chciałabym znowu przechodzić dojrzewania akwarium, tym bardziej, że nie mam teraz żadnych problemów z glonami.

Gdybym nie zdecydowała się od razu na sole ( trochę dużo zachodu przy nich ), to jaki nawóz gotowy użyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po posadzeniu roślin mam świecić od razu 10 godzin, czy zaczynać od krótszego czasu ? Kiedy zacząć podawać CO2 i nawozy ?

 

 

Ja w swoim roślinnym akwarium świeciłem od pierwszego dnia 12h. CO2 z butli i nawożenie też od początku. Glony mnie nie zjadły, a rośliny ruszyły natychmiast. Link do akwarium w stopce.

 

 

Mogę wykorzystać tą wodę, którą mam teraz akwarium, bo nie chciałabym znowu przechodzić dojrzewania akwarium

 

Wystartuj na starym filtrze bez jego czyszczenia. Kubełek? 

 

 

Gdybym nie zdecydowała się od razu na sole ( trochę dużo zachodu przy nich )

 

Tyle samo zachodu co przy nawozach firmowych. Każdy składnik dozujesz niezależnie. możesz coś zmniejszyć lub zwiększyć albo nie podać wcale. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w swoim roślinnym akwarium świeciłem od pierwszego dnia 12h. CO2 z butli i nawożenie też od początku. Glony mnie nie zjadły, a rośliny ruszyły natychmiast. Link do akwarium w stopce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pooglądałam sobie Twoje akwarium i faktycznie rośliny urosły bardzo szybko. Czy sadziłeś rośliny takie ze ścinki  wszystkie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Staurogyne porto velho było z invitro i rośnie najsłabiej. Zastanawiam się, czy się nie pozbyć tej rośliny. Cała reszta od kilku lat lub miesięcy była w moich akwariach. To jest drugie akwarium, które startowałem na dojrzałym nieczyszczonym filtrze i każdemu polecam ten sposób, jest zdecydowanie mniej kłopotów. Żadnego zakwitu, białej wody itp. Rośliny szybko urosły niewątpliwie dzięki CO2 z butli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...