Skocz do zawartości

Brązowieją i odpadają liście


wysek33
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy na forum także proszę o wyrozumiałość. Generalnie od miesiąca mam problem z akwarium. Rośliny brązowieją, po czym odpadają liście. Dodatkowo padły mi krewetki mialem okolo 80 sztuk. Rybki mają się bardzo dobrze jest ich 18 sztuk. Tydzień temu posunąłem się do drastycznej wycinki chorych roślin oraz podmiana ponad 50% wody. Na podłożu pełno szlamu, oczywiście oczyściłem. Teraz widać chociaż granulat podłoża. Może i jest lepiej ale nie jest to co kiedyś kiedy to akwarium bylo praktycznie cale zarośnięte w stylu holenderskim. Zieleń roślin byla bardzo soczysta. Teraz nie koniecznie. Rośliny również wolniej rosną. Ostatnio również zakupiłem 4 nowe świetlówki do listwy. Poniżej podaję parametry akwarium i wody:

Akwarium: 80x36x44

Belka: 4x24w sylvania 2xaquastar i 2xgrolux

Podłoże:Amazonia

Filtr eihem kubełkowy deszczownia i prefiltr

Co2 butla z dozowaniem przy filtrze

Czas włączonego oświetlenia na dobę 7h od 16 do 23

Akwarium stoi przy oknie

Co2 startuje o 13 wyłącza się o 23

Parametry wody:

Kh:16

Gh: Powyżej 30

Fe: 0 mg/l wczoraj podałem 6 ml żelaza

Po4: 0,25 mg/l

Ph: 7,8

No3: Trochę powyżej 20

K: 20 mg/l

Nawozy które posiadam narazie nie leje bo boję się przenawozić: Wszystkie firmy aquabotanique:

- mikro

- makro

- potas

Rośliny, których gatunki znam to m.in anubias i coś większego chyba Heniek

Zaczyna się bardzo powoli pojawiać glon zielony na korzeniach. Zaczął również od początku problemów pojawiać się mech, którego nie chce i jest trudny do pozbycia się( wcześniej nie było go wogole w akwa). Co ciekawe na mchu można zauważyć czarny glon? Choroba? Sam nie wiem. Proszę Was o ocenę i sugestię co ewentualnie mogę zrobić aby odzyskało dawny blask akwarium. Dodam również, ze mam dostęp do filtra z osmozą u znajomego. Ile i czy mogę lać przy dolewkach? Jeżeli chodzi o podmiany to wcześniej wogóle nie robiłem, raczej dolewałem to co wyparowało po tygodniu czyli 10, no może 15%....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Stosunek no3 do po4. Celuj w 10:1. Masz w tej chwili rozjechany stosunek. Prawdopodobnie zakwitnie ci woda lub zazielenią się szyby.

2. Podmiany to podstaw, żeby wyciągnąć toksyczne substancje. 10-20% co tydzień to podstawa.

3. Masz co2, ale przy takiej twardej wodzie niewiele się go rozpuszcza. Poczytaj o tym. Możesz mieszać osmozę 50/50 - zawsze zbijesz trochę kH.

 

 

Wrzuć zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjecia obecne. Rozumiem ze muszę zjechać z no3 do poziomu okolo 2,5 poprzez regularne podmiany i Np. Czyszczenie dna. Dobrze rozumiem?

 Nie. 2,5 to na granicy błędu pomiaru. Jeśli mają w akwarium być rośliny a nie glony to tego nie rób. Stosunek NO3 do PO4 10:1 nie jest taki istotny. Istotne jest żeby roślinom nie brakowało składników pokarmowych, w szczególności CO2.

 

Skupiłbym się na Twoim miejscu na obniżeniu twardości wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No3 ma być ok. 10mg/l. Po4c ma być ok. 1,0mg/l. Ma sterować nawozami.

"Sterowanie" zaczyna się od światła. Do tego dobiera się nawożenie. Stosunek NO3 do PO4 powinien trafić do akwarystycznych mitów. Jak mam u siebie PO4 - 2 a NO3 - 15 to coś się stanie złego? Pojawią się jakieś glony?

 

Jak wysek33 ma 1W/l oświetlenia (nie wiem czy ktoś na to zwrócił uwagę) to utrzymywanie niskiego poziomu nawozów - bo NO3-10 i PO4-1 to jest mało i na granicy ryzyka. Przy podawaniu CO2 taki mały zapas nawozów może się szybko wyczerpać, rośliny przestaną rosnąć a zaczynają rosnąc glony.

 

Swoją drogą wysek33, 1W/l to już naprawdę hardcore  i jeśli nie masz doświadczenia w akwarystyce HT to radziłbym Ci zmniejszyć je o połowę.

 

Obniżyć KH można dodając kwas do podmienianej wody. Jaki kwas i ile, to możesz wyliczyć z kalkulatora Zulix'a. Jest gdzieś tu na forum, a jeśli nie to łatwo go odnajdziesz w internecie. Będzie tam taka zakładka (to arkusz XLS) "twardośc wody". Wypełniasz odpowiednie komórki i wszystko Ci się wylicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Akwarystyczne mity. Zrób no3 50mg/l i daj 1mg/l po4 - powodzenia.

2.Swiatła ma sporo. Jeśli nie daje radę z poprawnym nawożeniem, to niech ograniczy moc światła.

3. Jak mają się wyczerpać nawozy skoro ich w chwili obecnej nie ma.

4. Ma 0,76 W/l a nie 1,0 !

 

Główne problemy to :

-dostępność co2

-dostępność nawozów

-nadmiar światła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Akwarystyczne mity. Zrób no3 50mg/l i daj 1mg/l po4 - powodzenia.

 

Ja tego nigdzie nie napisałem żeby tak zrobił. Ale idąc Twoim tokiem rozumowania to może mieć NO3-50 i PO4-5 i będzie dobrze bo jest stosunek 10:1.  

 

 

2.Swiatła ma sporo. Jeśli nie daje radę z poprawnym nawożeniem, to niech ograniczy moc światła.

 

Całkowita zgoda.

 

 

3. Jak mają się wyczerpać nawozy skoro ich w chwili obecnej nie ma.

 

Nie napisałem że tam są lub ich nie ma, tylko że taki poziom jest niskim poziomem.

 

 

4. Ma 0,76 W/l a nie 1,0 !

 

Światła faktycznie ma mniej niż jeden W/l. Kalkulator mi zaokrąglił. :)

 

 

Chodzi mi generalnie o to, że trzymanie się stosunku NO3:PO4 jak 10:1 jest zupełnie nieistotne. Ważne jest żeby roślinom nie brakowało składników pokarmowych w tym CO2 i światła. Natomiast w jakich one są proporcjach to już jest bez znaczenia (oczywiście bez wysokich absurdalnych poziomów, jak podane przez Ciebie 50 ppm) Pisze o tym Tom Barr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja tego nigdzie nie napisałem żeby tak zrobił. Ale idąc Twoim tokiem rozumowania to może mieć NO3-50 i PO4-5 i będzie dobrze bo jest stosunek 10:1.

 

Przy 50mg/l no3 robi się szkodliwe dla ryb i roślin.

 

 

 

Nie napisałem że tam są lub ich nie ma, tylko że taki poziom jest niskim poziomem.

 

Zatem trzeba ogarnąć te nawożenie, ale nie przy gotowcach makro.

 

Światła faktycznie ma mniej niż jeden W/l. Kalkulator mi zaokrąglił.

 

Chciałbym aby moją pensję tak zaokrąglano.

 

Chodzi mi generalnie o to, że trzymanie się stosunku NO3:PO4 jak 10:1 jest zupełnie nieistotne. Ważne jest żeby roślinom nie brakowało składników pokarmowych w tym CO2 i światła

 

Limitować można tylko jednym czynnikiem. Brak limitacji staje się uciążliwe - trzeba ciąć rośliny co tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm w sumie to każdy pisze co innego. Nie bardzo wiem co teraz robić. Obecnie staram się zmniejszyć kh. Teraz okazuje się że również mam ograniczyć światło? Wydaje się że 7 h światła to chyba nie jest dużo? A może wyłączyć połowę belki tak aby świeciły się tylko dwie świetlówki? Narazie niczym nie nawoże, poniewaz nie chce przenawozic. W weekend podmienię okolo 20% wody...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sterowanie" zaczyna się od światła. Do tego dobiera się nawożenie. Stosunek NO3 do PO4 powinien trafić do akwarystycznych mitów. Jak mam u siebie PO4 - 2 a NO3 - 15 to coś się stanie złego? Pojawią się jakieś glony?

Jest to taki stosunek, który zapewnia roślinom wystarczającą ilość pierwiastków.

Jeżeli azotu jest 10mg/l to fosforu 1 mg/l starczy. I jest to taki powiedzmy... uśredniony równoważnik pomiędzy glonami ani sinic ani zielenic.

Złego się nic nie stanie, tak jak u niektórych żelozo musi być niższe jak 0,2 mg/l bo po wyżej pokazuje się wysyp na szybach a dedykowane jest 0,4 mg/l

Każde akwarium jest inne i również tu chodzi o to żeby rośliny miały wystaczająco pierwiastków, tylko trzeba znaleźć dla swojego ten "złoty środek".

 

 

 

Chodzi mi generalnie o to, że trzymanie się stosunku NO3:PO4 jak 10:1 jest zupełnie nieistotne. Ważne jest żeby roślinom nie brakowało składników pokarmowych w tym CO2 i światła. Natomiast w jakich one są proporcjach to już jest bez znaczenia (oczywiście bez wysokich absurdalnych poziomów, jak podane przez Ciebie 50 ppm) Pisze o tym Tom Barr.

 

 

Przy 50mg/l no3 robi się szkodliwe dla ryb i roślin.

Metoda nawożenia EI polega na przenawożeniu a zachowaniu odpowiednich stosunków, dlatego i do niej rozrabia się odpowiednio nawozy, żeby w miarę była ich ilość zrównoważona.

Przy takim oświetleniu nie powinno być mowy o rybach (oczywiście są odstępstwa).

 

Obecnie staram się zmniejszyć kh

 

 

Obniżyć KH można dodając kwas do podmienianej wody. Jaki kwas i ile, to możesz wyliczyć z kalkulatora Zulix'a.

Zmniejsz wszystkie twardości bo ta woda to beton i poziom magnezu zapewne blokuje Ci przyswajanie reszty pierwiastków, kwas do końca może nie rozwiązać tego problemu.

 

 

Teraz okazuje się że również mam ograniczyć światło? Wydaje się że 7 h światła to chyba nie jest dużo? A może wyłączyć połowę belki tak aby świeciły się tylko dwie świetlówki?

Dla niedoświadczonych duża ilość światła to zmora, zmniejsz  ilość W tak jak radzą. Wyłącz te dwie i zobaczysz za dwa tygodnie poprawę.

Czas świecenia nie zawsze idzie w parze z ilością światła.

 

 

Narazie niczym nie nawoże, poniewaz nie chce przenawozic.

Przy takiej ilości światła to działa na Twoją niekorzyść, przynajmniej powinieneś podawać CO2, bez tego to rośliny rosnąć Ci nie będą w takim solarium. A pierwiastki powinny być przy takich twardościach na wysokich poziomach żeby to wszystko z magnezem się zrównoważyło.

Rośliny nie lubią betonu.

 

 

 

Ok, czym najlepiej zbijać twardość? Tylko osmozą czy Np. Mogę lać wodę źródlaną z biedry?

Osmoza, demineralka, destylka, jakie ma wartości woda źródlana z "biedry" to nie wiem.

 

 

 

W weekend podmienię okolo 20% wody..

A nawet i z 30%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...