Skocz do zawartości

Dosypanie czarnego żwirku-substratu do zalanego akwa z rybkami-poradzicie?


alsat1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam 130l akwa z rybkami tropikalnymi-18 rybek noenek innesa,9 zwinników latarników,3 czerwnoe zmienniaki,4 białe molinezje,1 kosiarka i 1 kirys albinos.No i 4 ślimaki helenki co by mi zjadły ślimaki zatoczki co się namnożyły po kupnie roślinek.Roślinki mam naturalne ale nie znam nazw.Nie mam ich dużo.

Jest grzałka,temp ok.26c,zewnętrzny filtr,napowietrzanie jest i woda jest czysta.testy mam paskowe i jest w normie.

 

 

Ale mam  kiepskie podłoże,gruby żwirek,na tylko około 3cm wysypany a na dnie troszkę piasku.Rośliny słabo rosną pomimo naświetlania i dodatku co2.Akwarium nie ma tła tzn z tyłu widać ścianię i chcę zmienić co następuje:

 

 

-tło na czarne,już zamówiłem folię na szybę,przykleję ją na olej roślinny

 

-dosypać około 5 cm czarnego drobnego żwirku-substratu 1-3 mm na istniejący ciemno żółty żwirek

 

- potem dosadzić roślinki,jaką trawkę-z tym już sobie poradzę tak myślę

 

 

Moje pytanie,czy aby napewno można dosypać nowy żwirek-substrat do aktualnego,czytałem że można np na małym naczynku bez pośpiechu,albo za pomocą jakiejś siateczki z wyciętym rogiem,do siateczki wsypać żwir,przytrzymać wycięty rożek palcami i jak juz mamy łapska z siatką w akwrarium na dnie puścić palce z wyciętego roga i żwirek będzie się po dnie rozsypywał.

Przed tym zabiegiem będę ryby przez około 3 dni mniej dokarmiał i przed dosypaniem żwirku odleję około 1/4 wody.

 

Pytanie czy aby napewno tak można zrobić bo nie chcę robić restartu,rybki mają się dobrze mam je parę miesięcy.

Oczywiście nowy żwirek będę płukał w ciepłej wodzie aż przy zlewniu woda będzie czysta.

 

No i ślimaki helenki-czy mam je wyłowić czy same się wykopią?One niby same się lubią zakopywać ale aktualnie przy tym co mam teraz nie mają jak.

 

 

 

Mój cel taki aby zrobic akwarium w czarnym klimacie,czarny żyzny dla roślin żwirek,czarne tło,trochę roślinek i czysta woda taka jaką mam teraz.

 

 

Nie chcę nic zrobić rybkom przy tej operacji.

 

 

Proszę o opinie czy dobrze mam to zaplanowane.

 

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

rybek noenek innesa,9 zwinników latarników,3 czerwnoe zmienniaki,4 białe molinezje,1 kosiarka i 1 kirys albinos.

Proponuję zacznij od tego ;)
Obsada fatalna i dla kirysków żwirek to nieodpowiednie podłoże.

 

- potem dosadzić roślinki,jaką trawkę-z tym już sobie poradzę tak myślę
 
Trawka w żwirku i z kiryskami? Z moich doświadczeń nie przejdzie.

A co do dosypania żwirku, to powiedz czy chcesz dosypać na całej powierzchni podłoża? 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu obsada fatalna,wszystkie te ryby są spokojne i żyją w zgodzie,żadna innych odmian nie goni chyba że zmienniak zmienniaka albo latartnik latarnika.Miałem przedtem parę brzanek z nimi niby było ok ale zauważyłem że czasem podskubują inne rybki,wiedziałem że moga być agresywane,mialem je parę miechów i nagle im chyba do rybiego łba przypomniał sie naturalny instynkt bo zaczęły skubać inne rybki  i je oddałem.

Tu na forum nawet pisze że odpowiednia obsada powinna być sugerowana na własnych spostrzeżeniach.Co do kirysa to wiem,on lubi ryć w żwirze jak świnia w gnoju,a ja tego drobnego żwiru nie mam,chodzi mi o ten czarny substrat,to co mam to teraz jest do bani ten nowy bedzie lepszy,ale chyba oddam tego kirysa żeby się nie męczył u mnie.Albo mu zrobie małą oazę w postaci 20 cm piasku do rycia.trawka nie ma być wszędzie tylko takie poletka,do tego z jakieś większe 4 roślinki korzenne i może z dwa korzenie co na nich już rosną rośliny.

Edytowane przez alsat1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada, bo neon to miękka i kwaśna woda, zmienniaki i molinezja przeciwnie, kiryski to stadne ryby i również woda inna niż dla zmienniaków i molinezji a no i temperatura jak i dla neona tak i dla kiryska to rosół, kosiarka to znowu inna bajka. Poczytaj o rybach i ich wymaganiach, ale nie tylko o ich agresji wobec innych ryb.

 

trawka nie ma być wszędzie tylko takie poletka,do tego z jakieś większe 4 roślinki korzenne i może z dwa korzenie co na nich już rosną rośliny.
 
Jeżeli chcesz robić żwirek specjalnie dla roślin to polecam obejrzeć akwaria tu na forum na piasku ;)  Rośliny pięknie rosną a i z obsadą łatwiej później. 
Ja na twoim miejscu, jeżeli już planujesz zmiany w baniaku to oddał był rybki bo i tak nie mają u Ciebie dobrych warunków i zrobił restart, lub oddał neony, kiryska, kosiarkę i zwinniki, następnie założył temat z dziele obsady.

Wracając do tematu głównego żwirku, to jednolite podłoże wygląda lepiej. U ciebie już jest piach, żwirek i na to chcesz jeszcze inny żwirek?
Polecam mocno piach ;)  Optycznie fajniej wygląda i możliwości więcej. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na obecny,2-3 cm żwirek chcę dać czarny drobny substrat 5cm i tak zostawić.Chcę mieć czarne dno i tło.

 

Co kolego polecisz do samych neonek,zależy mi na rybach spokojnych i kolorowych.

 

 

 

Chciałbym zachować neony i ewentualnnie oddac inne  i wpuścić właściwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zrobiłem podobny manewr, bo jak startowałem pierwszy raz, to dałem za mało żwiru i zaczął mi substrat wychodzić na wierzch i brudzić wodę (wszędzie małe brązowe kuleczki na roślinach). 

Rozwiązanie jest dosyć proste, wyłączasz grzałkę i fitlr. Spuszczasz wodę do baniaków i jednego wiadra, w momencie jak wody zostanie około 1/3 akwa, łapiesz ryby i przerzucasz do wiadra. Wiadro najlepiej zakryć pokrywką (tu polecam 25litrowe plastikowe pojemniki z pokrywkami) i przykryć ręcznikiem/kocem aby zaciemnić w środku. Ryby będą się mnie stresowały. Zlewasz tyle wody ile się da dalej do baniaków. Rośliny możesz sobie nitkami tymczasowo przymocować do krawędzi akwa, żeby nie leżały po dnie (w przypadku żabienic, cabomby, hydrophili itp). Żwirek oczywiście musisz mieć wcześniej przygotowany (przepłukany do granic możliwości, zero mętnienia). Żwirek dosypujesz, zalewasz wodą akwa. W momencie jak grzałka jest już pod wodą, możesz właczyć grzałkę. W momencie jak filtr jest już pod wodą (lub rurki jeśli filtr zewnętrzny), to włączasz filtr. Po 30-45 minutach pracy filtra, możesz powoli wpuszczać z powrotem ryby do zbiornika.

 

Proces sprawdzony i wykonany raz u siebie, raz u znajomego. Wszystko przebiegło bezproblemowo o ile użytkownik jest wcześniej dobrze przygotowany. Operacja nie powinna zająć dłużej niż 1-1,5 godziny. Maks do dwóch jeśli wystąpią komplikacje.

 

 

I tak jak koledzy wpominają wcześniej, to że ryby nie są agresywne, nie znaczy że mają dobrze.

Jak wstawisz tygrysa w zoo do klatki 2x2 metry, to po 3 miesiącach też nie bedzie agresywny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę,chyba zrobię tym sposobem jak opisałeś.

Ten czarny substrat-żwirek chcę dosypać i nie zasypywać go niczym innym bo chcę mieć czarne drobne podłoże.

Mieszkam w UK i zamówiłem go na angielskim ebayu,pisze że jest to naturalny substrat o grubości 1-3mm nie zmieniający ph wody i nadaje się super do roślinek.

Czy mogę tak zrobić że go dam jako jako podłoże główne tzn bez żadnego już żwirku na wierzchu?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez alsat1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mieszkam w UK i powiem Ci że różnie to bywa.

Np. tydzień temu zamówiłem dwie paczki Karlie Gravel Firenza Black/ White

41IrPR1q%2BzL._SX300_.jpg

Niby mam black/white w opisie ale na zdjęciu widziałem, że żwir jest bardziej czarny niż biały.

Zamówiłeś licząc na ciemne podłoże :)

 

 

Tak wygląda akwa po starcie:

2quu3q8.jpg

 

Planowałem mieć ciemne podłoże, a mam podłoże prawie że białe :)

Więc różnie to bywa z tymi kolorami.

A już tym bardziej nie można ufać na ebayu w opisy typu "super do akwarium", "bezpieczny".

Na ebayu widzę często opisy "telefon w super stanie, idealny, jak nowy", a później gdzieś w zawiłych opisach znajdziesz że tylko róg ekranu jest ułamany, ale bardzo to nie przeszkadza.

 

Jeśli zamówiłeś substrat o ile nie jest to np. JBL który jako tako substratem nie jest (bo jest podłożem) to niestety przykrywasz to żwirem.

Nie masz nazwy żeby podać co zamówiłeś? W ten sposób łatwiej byłoby ocenić co planujesz wsypać.

Edytowane przez edmun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nazwy nie ma,pisze tylko że jest to naturalny sand substrat o grubości od 1 do 3 mm i ze nie zmienia pH wody idealny po rośliny tak pisze.

 

Oto link do eBay jeśli zlamalem regulamin proszę usunąć

 

http://m.ebay.co.uk/itm/181632097251

 

Tapnięte z Lenovo p780 (Alice Project ROM).

 

Edytowane przez alsat1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nazwy nie ma,pisze tylko że jest to naturalny sand substrat o grubości od 1 do 3 mm i ze nie zmienia pH wody idealny po rośliny tak pisze. Oto link do eBay jeśli zlamalem regulamin proszę usunąć http://m.ebay.co.uk/itm/181632097251 Tapnięte z Lenovo p780 (Alice Project ROM).

W tym właśnie problem, bo z jednej strony piszą że to substrat, a potem piszą że to gravel.

 

Na moje oko kupiłeś żwir. O ile dokładnie go umyjesz, to nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przyjdzie to się okaże,myślę że jutro powinien już być.

Oprację z dosypaniem tego żwiru planuję na przyszły tydzień i zrobię tak jak radzisz tzn.odłowię wszystkie ryby łącznie ze ślimakami helenkami i dam je do jednego wiadra,potem odleje resztę wody w inne wiadra.

Nakleję czarne tło i porozsypuję ten żwiro-substrat na stary żwirek,poprzesadzam stare roślinki i może dam parę nowych.

Potem zaleję baniak włączę grzałe,filtr i powietrze,poczekam z około godzinki i potem wpuszczę rybki.

Obecnie akwa tak wygląda:

 

4e9420cc854936f0.jpg

Edytowane przez alsat1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam.Sory że pod postem ale należy się aktualizacja tematu.

Dosypałem ten czarny żwir jak kol.@edmun radził,czyli odlałem całą wodę do wiader,rybki do jednego,cała robota trwała około 1,5h,łacznie z doklejeniem tła i przesadzeniem roślinek.Rybki wszystkie żyją a robotę wykonałem około 2,5 tygodnia temu.

 

 

Rośliny straciły swój mocno zielony kolor,zaczęły brązowieć,dałem wczoraj w żwir parę takich tabletek co mają pomóc w rośnięciu,i rozwoju korzeni.

Ten żwirek pisało w opisie że idealnie się nadaje właśnie dla roślin i myślałem że nie będę musiał dawać żadnych wspomagaczy dla roślin bo przedtem też dawałem.

 

No i rybki.

Od około tygodnia zauważyłem że zrobiły się jakby bardziej nerwowe,jeden pomarańczowy zmienniak cały czas się chowa,mało je i jedna molinezja chyba padnie,jeszcze wczoraj było ok,mam je 4 a dziś widzę że jedna leży bokiem i ledwo zipie,inne zaczęły ją skubać.

Odlałem trochę wody do wiadra i dolałem trochę świerzej i tego pomarańczowego zmienniaka i molinezje dałem do wiadra osobno, jutro chcę podmienić około 25% wody.

 

Testy mialem paskowe ale mi się skończyły,zamówiłem nowe,ale jak ostatnio robiłe, testy to ph było w normie,reszta już gorzej a nie wiem co zrobić aby woda była w 100% ok,co dodać,co dosypać,przed zmianą tego żwirku było ok.Teraz woda dostała taki jakby lekko metaliczny zapach.

Ten czarny żwirek dosypałem na ten żółty co jest na zdjęciu w poście wyżej.

 

Akwarium teraz tak wygląda,zdjęcie zrobione po wsypaniu płatków dla rybek.

 

cdd523ba496840af.jpg

 

 

 

Co z tego że efekt wizualny ok skoro i rybki i rośliny nie bardzo teges i boję się że mi pozdychają.

Oprócz tych dwóch rybek co pisałem to reszta ma duży apetyt i wcinają pokarm ok.

Poradźcie co zrobić,czy dosypanie nowego żwirku na stary było złym pomysłem?

Edytowane przez alsat1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od początku martwiłeś się o podłoże, roślinki, a teraz martwisz się o ryby?!  Jeszcze raz je wyłów, wsadź gdzieś na przetrzymanie, potem jeszcze raz im nasyp nowe podłoże i dla ich relaksu wyłów no i na końcu już je wpuść do akwarium, aby mogły spokojnie odejść.
Neony z molinezjami i gupikami na tle toksycznych bibelotów to jedna wielka pomyłka i nie zrobisz "parametrów w normie".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rybki wszystkie żyją a robotę wykonałem około 2,5 tygodnia temu.

 

 

Jeszcze raz je wyłów, wsadź gdzieś na przetrzymanie, potem jeszcze raz im nasyp nowe podłoże i dla ich relaksu wyłów no i na końcu już je wpuść do akwarium, aby mogły spokojnie odejść.
 

 

To ciekawe, że dopiero po 3 tygodniach mu nagle coś sie dzieję, a rybki są już z góry skazane na zagładę.

Polecam testy i sprawdzić co sie dzieje w wodzie. Żwir nie był wypłukany? Ph podskoczyło przez zasadowy żwir? NO2 poleciało w górę bo brak bakterii w podłożu (które zostało przykryte nowym żwirem)?

 

alsat1 możesz powiedzieć ile Ty dosypałeś tego żwiru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwir był jak najbardziej plukany,woda czysta.pH jest ok tak pokazuje na teście paskowym.NO2 polecialo w gore zgadza się ale NO3 jest ok,znaczy nie ma.I KH jest wysokie.myślę żeby podmieniac wodę ok 20% co dwa dni aby wyeliminować NO2 i twardość bo czysta kranowa nie jest u mnie taka twarda.żwiru dosypalem grubo ok 4-6cm.

 

Edytowane przez alsat1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziwne, zazwyczaj NO2 jest tak niskie, ze go nie ma, a nie NO3, ktory moim zdaniem zazwyczaj utrzymuje sie na poziomie 5-15-25 (srednio 10)

Jeżeli dosypał żwiru, zaburzył cykl azotowy to i skoczyły azotyny, (amoniak zapewne też), więc nie wiem co tu dziwnego jak stan rzeczy z azotynami i amoniakiem  równym zero występuje przy dojrzałym akwarium.

Do tego (być może) wyczyścił kolega filtr i bomba biologiczna zaczeła "tykać".

Ryby mogą pływać podtrute, obserwuj, rób testy, ewentualnie podmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet dokładnie do tego dążyłem, tylko nie tak bezpośrednio.

 

Moim zdaniem samo dosypanie żwiru nie tworzy bomby biologicznej, ale:

a) żwir musi być super czysty

b) mówimy o dosypaniu, a nie zrobieniu nowego podłoża

c) nie wiem jakie mogłyby być dopuszczalne proporcje stare, a dosypane podłoże żeby nie zaburzać cyklu. 80% starego na 20% dosypki żeby było bezpiecznie?

d) ja zawsze i tak bym się upewniał że mam wystarczająco bakterii i że wszystkie wskaźniki są stabilne przed taką robotą

 

do alsat1:

pamiętaj o podmiankach, najlepiej dziennie lub co dwa dni 10% (nie więcej).

Nie tykałbym filtra. Filtr oczywiście chodzi 24 godziny (nie inaczej).

Nie wiem czy uda Ci się wszystkie ryby uratować. Zmniejszyłbym ilość podawanego pokarmu.

Edytowane przez edmun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Z rybek to padła mi jedna molinezja,i jeden zmienniak jest podtruty od paru dni,reszta nie wykazuje żadnych oznak podtrucia,mają apetyt,jak otwieram klape to podpływają pod powierzchnie z nadzieją na żarcie.

 

Wydaje mi się że macie rację,dałem za dużo tego czarnego żwirku,przedtem tego żółtego było zaledwie 1-1.5cm a teraz łącznie razem jest 5-6.5cm i żółty całkowicie jest zakryty bo taki miałem cel,nie wiedziałem że tak nie można.

 

Woda jest ta sama co przedtem bo było odlana.

 

Jak dosypywałem ten żwirek to przy okazji wypłukałem filtr zewnętrzny w wodzie zlanej z wiadra,ale dopełniłem go potem wodą z kranu i tu pewnie  z tymi dwiema rzeczami zrobiłem lipę-za dużo żwiru i nie potrzebnie płukałem filtr.

Filtr i napowietrzacz  chodzą 24/7 mam też co2 w sprayu dla roślinek ale nie wiem czy na czas przywracania wszystkiego do normy zaprzestać go używać.

 

Usunąłem jedną roślinę która dostała brązowe liście bo podobno mogą wpływać nie korzystnie na parametry wody,dałem nową która rośnie ładnie,reszta roślin też jakby ożyła,dałem parę dni temu takie specjalne tabletki dla korzeni roślin w żwirek .

 

Zrobiłem dzisiaj testy po wczorajszej podmianie 20% wody i jakby trochę lepiej z tym No3.

 

Parametry na dziś z testów paskowych firmy TETRA :

 

No3-(mg/l) ok 150---wiem że lipa

No2-(mg/l)-0

GH - 4-6d

KH - 20d  ---- lipa

Ph - 7-8

Cl2(mg/l) - 0

 

Chciałbym jeszcze wiedzieć jak mogę obniżyć twardość wody,bo w akwarium jest twardsza niżeli prosto z kranu.

 

Nie jestem zwolennikiem chemii,ale czy możecie coś polecić co by kupić i dodać aby przywróćić wszystko do normy?

Nigdy nie stosowałem chemii,jedynie te tabletki w żwirku dla roślin ale przedtem też je stosowałem i było ok.

 

Jutro kolejna podmianka 10l wody.

 

Dzięki za porady jeszcze raz.

Edytowane przez alsat1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe, że dopiero po 3 tygodniach mu nagle coś sie dzieję, a rybki są już z góry skazane na zagładę.

 

GH - 4-6d KH - 20d  ---- lipa Ph - 7-8

Im się źle dzieje odkąd tam są.

 

 

Chciałbym jeszcze wiedzieć jak mogę obniżyć twardość wody,bo w akwarium jest twardsza niżeli prosto z kranu.

Chyba jak obniżyć PH, bo GH masz niskie, ale przy KH= 20 to faktycznie lipa. Oddaj neony i skup się na molinezjach, zmianniakach. Na prawdę będzie Ci łatwiej podnosząc GH.

Jakie masz testy? Jeżeli pisałeś wybacz ;)

 

 

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na pasku pokazuje że GH jest niskie ale w przedziale że SAFE,ale już KH jest bardzo wysokie.Testy paskowe firmy TETRA.
Jak skończą mi się paskowe to kupię kropelkowe,dziś po robocie znowu zrobię test i tu podam i zrobię też testy wody prosto z kranu i też tu podam.
 
Zamówiłem taki specyfik na próbę Tetra EasyBalance 500ml FISH TANK TREATMENT pH, KH, Nitrate, CO2,poczekam jak przyjdzie,spróbuję tego trochę dodać zgodnie z zaleceniem producenta,dotego podmianka wody co 2 dni około 12l.Od wczoraj daję im też mniej jedzenia.

 

Mam nadzieję że coś to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że macie rację,dałem za dużo tego czarnego żwirku,przedtem tego żółtego było zaledwie 1-1.5cm a teraz łącznie razem jest 5-6.5cm i żółty całkowicie jest zakryty bo taki miałem cel,nie wiedziałem że tak nie można.

 

niestety tutaj widzę podstawę problemu. Może źle zostało sklasyfikowane "dosypanie" żwiru.

Ja wciąż w głowie myślałem o "dosypaniu" a widzę że akwarium zostało "zasypane" nowym podłożem.

Nie spodziewałem się takiego obrotu sytuacji

 

 

Jak dosypywałem ten żwirek to przy okazji wypłukałem filtr zewnętrzny w wodzie zlanej z wiadra,ale dopełniłem go potem wodą z kranu i tu pewnie  z tymi dwiema rzeczami zrobiłem lipę-za dużo żwiru i nie potrzebnie płukałem filtr.

 

Podsumowując, przygniotłeś podłoże z bakteriami nowym żwirem a filtr umyłeś pod kranówką.

W ten sposób zrobiłeś całkowity restart baniaka.

 

Wodę po 10% podmieniaj codziennie, licz na to że bakterie wezmą się do roboty.

Chemią nic tutaj nie poradzisz, wręcz jeszcze bardziej zdestabilizuejsz ten baniak.

Osobiście jak wchodzę do nowo odkrytego akwarystycznego (mam jeszcze tylko około 46-ech różnych dookoła w których nigdy nie byłem) to jak widzę, że jest tylko jedno akwarium z roślinami a sześć regałów magicznych buteleczek, to już wiem żeby na chłodno przyjąć to co mówi do mnie sprzedawca i lepiej sobie samemu na necie sprawdzić informacje (zdarzają się wyjątki od reguły).

 

Tak czy siak, życzę powodzenia.

 

P.S. Jeśli chodzi o twardość wody, polecam liście dębu, szyszki olchy oraz korzenie (wodne, nie ogrodowe).  (tu zaznaczam, że wciąż nie piłem dzisiaj kawy i tak trochę z pamięci lecę, mogę się tutaj mylić)

 

Przed wrzuceniem czegokolwiek do zbiornika naprawdę zalecam googlowanie, czytanie itp.

Sam zanim coś zrobię, to często spędzam tydzień w poszukiwaniu informacji o tym co robię (choć też zdarzają mi się wyjątki :D)

Edytowane przez edmun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Jeśli chodzi o twardość wody, polecam liście dębu, szyszki olchy oraz korzenie

Na twardość wody? 

Najpierw niech kolega zrobi testy wody wiarygodne ;) Bo jeżeli faktycznie KH jest 20 to szyszki, liście i korzenie nic tu nie dadzą w zbijaniu Ph. 

 

 

gH nigdy nie jest niższe od kH. kH jest częścią gH.

 

 

Fakt, na szybko przegapiłem :)  No, ale to znowu potwierdza, że w tym temacie bez PEWNYCH parametrów wody dalej ciężko jest się poruszać. Tak na prawdę nie wiemy na 100% ile jest faktycznie NO3 i czy te podmiany tak częste są konieczne i nie będą przedłużać odbudowy biologii (?)  

 

 

 

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...