Skocz do zawartości

Jaka ceramika, jaki keramzyt nie podnosi ph?


richter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Woda w kranie ma ph 7,2, kh i gh powyżej 20 (nie pamiętam dokładnie, dość dawno mierzyłem).

Woda w akwarium - ph 7,4, kh 7, gh 15. Testy jw. - jbl kropelkowe.

 

W pierwszym rzędzie badałem piach i ulżyło mi, że restart nie będzie potrzebny, bo podłoże jest OK. Tylko ceramika wchodzi w grę.

Ostatnio wtopiłem trzy dyszki na ceramikę w sumie całkiem niezłej firmy, a bardziej podnosi ph, niż moja poprzednia za parę złotych.

Jeśli macie jakąś pewną, niepodnoszącą ph ceramikę, albo keramzyt, to podajcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Woda w kranie ma ph 7,2, kh i gh powyżej 20 (nie pamiętam dokładnie, dość dawno mierzyłem).

No właśnie dawno...

Radziłbym się przyjrzeć temu bliżej. Po swoim przykładzie mogę stwierdzić, że Ph, Kh i Gh w wodociągach nie zawsze są takie same (przynajmniej u mnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje paski JBL'a pół roku po otwarciu pokazywały pH 6.8, gdzie rzeczywiście wynosiło ponad 8.0. Jeśli masz taką możliwość, to wg. mnie warto sprawdzić wodę innymi testami.

 

E: sorry, przeczytałem paskowe, ciężki dzień dzisiaj ...

Edytowane przez Brt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska, pewnie macie jakiegoś biologa w akwarium. Co takiego do niego napchaliście do czego nie macie żadnych zastrzeżeń w kwestii wzrostu ph?

Mile widziane są konkretne nazwy, np. ceramiki czy keramzytu, którą/y obecnie z powodzeniem używacie?

 

A jeśli chodzi o moje parametry, to pomierzyłem sobie przed chwilką i wyszło tak:

- woda z akwarium: ph kolor ciut jaśniejszy niż 7.4, więc przyjmuję, że ph 7.3, kh 7, gh 15,   

- woda z kranu: ph 7.1, kh 10, gh 15,

- woda z kranu + ceramika: ph 7.6, (po 24 h od zalania),

- woda z akwarium + ceramika: ph 7.6, (po 24 h od zalania),

- ro + ceramika: ph 7.6 (po 24 h od zalania).

Wszystko mierzone testami jbl kropelkowymi (z przedziałem 6.0-7.6, ich data ważności - do 2017 roku).

 

Czy jest możliwe, że z ceramiki po jakimś czasie coś tam się wytrąci i przestanie wpływać na ph?

 

Aha, piach jest neutralny. W akwarium korzenie, liście dębu, szyszki olchy, torf w filtrze, rośliny naturalne. Brak zatopionych statków, nurków, sztucznych grot, muszelek (pomijając te helenek) oraz różowego żwirku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rownież pH wzrasta a zalewam akwa czysta RO i tak po paru dniach jest 7,4. W filtrze mam ceramikę jakaś z Brico marche, keramzyt z ogrodniczego, i lawę. Ostatnio wywaliłem keramzyt. Została sama ceramika z lawą. Zobaczę jak teraz bedą wyglądały testy. Byc może to ceramika i u mnie podnosi pH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. Zastanowię się nad ceramiką sery z powyższego linka.

Okazuje się jednak, że jest też inna ceramika sery, mianowicie sera siporax. Podobno 1l tego cuda pod względem powierzchni do osiedlania bakterii nitrifikacyjnych odpowiada 34 l innej ceramiki.

 

Czy ta informacja to zwykły bajer marketingowy czy rzeczywiście może coś w tym być?

Czy ktoś z forumowiczów ma lub miał ceramikę sera siporax i może napisać o niej parę słów, uwzględniając oczywiście informację o ewentualnym wpływie tej ceramiki na ph?

 

No i jeśli używacie jakichś innych wkładów biologicznych, które się sprawdzają i nie podnoszą ph, to podajcie konkretne ich nazwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

- woda z kranu: ph 7.1, kh 10, gh 15, - woda z kranu + ceramika: ph 7.6, (po 24 h od zalania),

A ja bym jeszcze sprawdził samą kranówe bez ceramiki , po 24h. Obstawiam że z wody po prostu ulatnia się jakieś tam minimalne co2 które znajduję się w rurach razem z wodą i dla tego podnosi się PH, a nie przez ceramikę . U mnie woda prosto z kranu ma ph 7,2 , a po odstaniu 12godz. wynosi ph 7,8-8,0 . Albo zrób test taki jak ja : woda RO miała 5,5 , po odstaniu 24h miała 7,5 ph , dopiero wrzuciłem ceramikę też na 24h i zmierzyłem parametry , okazały się bez zmian . Więc moim zdaniem taki test jest bardziej wiarygodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...