Skocz do zawartości

Jak filtrować więcej akwariów za pomocą jednego sprzętu?


robson0o7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam plan tworzyć sobie pomału własną hodowle. i tak jak w temacie interesuje mnie filtr lub napowietrzać który da rade filtrować akwaria w których będzie łącznie około 1500l od 20l do 300l. Chciałbym to zrobić jak najbardziej ekonomicznie, czyli nie kupować do każdego następnego zbiornika w który zainwestuje kolejnego filtra, tylko mieć już sprzęt na tyle mocny który będzie w stanie z tym nadążyć. Tu moje pytanie co możecie mi polecić, jak mam tego szukać, na co patrzeć i jakie rozwiązanie będzie dla mnie najbardziej korzystne. Z góry dzięki :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile napowietrzanie wielu akwariów z jednej wydajnej pompki nie stanowi problemu, to o tyle filtrowanie kilku akwariów jednym filtrem jest już pewnie poważniejszym przedsięwzięciem, choć według mnie bezcelowym. Skoro woda ze wszystkich zbiorników miała by przechodzić przez jeden filtr i z tego filtra wracać do tychże zbiorników no to w tych akwariach musiały by być identyczne parametry wody. Druga sprawa to co by było gdyby w jednym z tych akwariów pojawiła się choroba, pewnie zaraz była by i w pozostałych.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W hodowli liczyć się będzie łatwość obsługi - może regał/ściana z dostępem od tyłu z napędzanymi powietrzem filtrami typu HOB (hang on back). Kiedyś tak się powszechnie robiło nawet w zwykłych zbiornikach. Filtr masz dowolnej pojemności i z dowolnym wkładem, napędzasz to wszystko wydajnymi pompkami powietrza. Wady to na pewno głośność wydajnych pompek powietrza oraz stosunkowo małe przepływy filtrów ale na pewno uczciwą filtrację na tym można zrobić. Jak chcesz mieć łatwe życie to myśl raczej nad systemem podmiany niż filtracji - filtracja jest prosta :) to podmiany zajmują czas. 

Tutaj znowu za pomocą filtrów HOB z przelewem można zrobić fajny system ciągłej lub na życzenie podmiany wody - widziałem kiedyś taki system jak by rynien pod HOBami, wspólny do każdego rzędu zbiorników i potem do wspólnego zbiornika i dalej do kanalizacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że wybiorę opcje z tą pompą powietrza i filtrami gąbkowymi  tylko zamiast kupować dużo małych pompek chciałbym zainwestować w jedną ale taką która będzie odpowiednio silna żeby napowietrzyć ten litraż który podałem. Jak to wychodzi cenowo i za jakimi konkretnymi modelami mógłbym się rozglądać?


Znalazłem 3 które mnie zainteresowały:

http://hailea.istore.pl/pl/elektromagnetyczna-pompa-tlokowa-hailea-aco-328.html
http://hailea.istore.pl/pl/napowietrzacz-hailea-aco-2208.html
http://hailea.istore.pl/pl/napowietrzacz-hailea-aco-9630.html

Najbardziej odpowiadał by mi heilea aco 9630 bo ma aż 8 rozgałęzień i z tego co jest w opisie to może regulować ciśnienie powietrza w poszczególnych wyjściach, a to jest do mnie też bardzo istotne bo jak jeden szlauch dam do 30l a 2 do 150l to logiczne ze w tym pierwszym chce żeby powietrze leciało słabiej a w tym drugim żeby było silniejsze. Tylko jak myślicie czy ten akurat model da rade napowietrzyć mi akwaria o łącznym litrażu 1200l-1500l? Czy istnieje możliwość podłączenia jakiś rozdzielaczy które w przypadku 2 pozostałych pomp, w których akurat nie ma możliwości regulacji ciśnienia, pozwolą mi ustawiać z jaką mocą pompowane będzie powietrze do poszczególnych szlauchów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...