Skocz do zawartości

Problem z nawożeniem


evik_evkasz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Czytam, zgłebia wszystkie wywody i opinie,ale nadal sytuacja w akwa wymyka się spod kontroli. Zacznę od formalności czyli przedstawię dane startowe i pomiarowe na starcie tworzenia soli i ich nawożenia.

Akwarium - netto 275 l , roztory w popularnym rozmiarze 500ml, przyjete dawkowanie dzienne 20ml. Zgodnie z sugestią innego akwaryty ustaliłem, że potrzebuję odpowiednie ilości pierwiastków

K -25 mg/l, Azotany - 10 mg/l , fosforany 1 mg/l , magnez -5 mg/l -----> abrakadabra wg magicznego kalkulatora zostały stworzone roztwory (z racji nie posiadania wagi, posiłkowałem się zamianą na ml )

I teraz ruszamy z dawkowanie,ale wpierw pomiary czego i ile czyli punkt wyjścia :D i tutaj sytuacja ma się nastepująco: kH -9 , ph mierzone komputerowo więc staram się je utrzymywać dozując co2 na poziomie 7,1/7,2 , gh - 24 , no2 -0,05 , no3 - 10/20 , po4 - 0,5, fe - 0

Dawkując jak wspomniałem biblijne 7 dni po 20ml kh spadło do 7 , reszta zaliczyła fest odczuwakne skoki gh- na 28 , no3-25/40, po4 na 1,2 i ruszło żelazo na 0,05. Nie wiem czy dobrym tokie rozumowania idę stąd moje zapytanie na forum, ale wzrost no3 i po4 spowodował zauważalne pojawienie się glonów.  Oczywiście podmieniłem 30 l wody (sytuajca z wczoraj) dzisiaj kolejne 30l. Czy dobrą droga podążam rezygnując w tym tygodniu KNO3 i KH2PO4? Druga sprawa czy dalej pozostałe dawkować po te ustalone na początku przy tworzeniu roztworu 20ml czy nimi też operować. 

Ograniczyłem zapodawnie żarcia rybkom gdyż do wczoraj otrzymywały to jedzenie dwa razy dziennie. Obsada akwa to spora grupka brzanek, glonojadów, bocji i reprezentant mięsożernych czyli kolcobrzuch. Moja obecność tutaj i za[ytanie bierze się stąd że bez Waszej fachowej pomocy, porady sobie nie poradzę :) A więc z góry dziękuję za pomoc ;) Na jakim poziomie utrzymywać wymienione powyżej związki? no3, no2, po4, fe, hk i Gh? wodą w akwa mam z kranu,ale wczorajsza i dzisiejsza podmiana bedzie w oparciu o wodę źródlaną, taką wprost z najdzikszej natury ;) po prebadnaniu wychodzi na to że jest miekką. Cała ta sytuacja z naworzeniem,o tyle mnie trapi iż niemożność dobrego zbilansowania akwarium powoduje iż rośliny wnet przyrastają glonami, niektórym liście żółkną, a jeszcze innym obumierają listki.. ileż można wymieniać rośliny na nowe ;) że nie wspomnę o zbrojniku czaropasym wielkosci dłoni który sieje zniszczenie i tylko najmocniejsze rośliny mogą się przyjąc. a jak się majja przyjąć jak nie mają sprzyjaących warunków w akwa :( koło się zamyka. Z góry dziękuję za wszelkei porady, sugestie a i prosze o wyrozumiałość jeśli coś gdzies nie do końca opisałem jak należy, tudzież mało zrozumiale.

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zgodnie z sugestią innego akwaryty ustaliłem, że potrzebuję odpowiednie ilości pierwiastków K -25 mg/l

Nie wiem kto to ale za dobrze to CI nie polecił, bo tyle to się nawet nie rozpuści, nie przy takiej temp roztworu jaki używamy.

 

 

 

no3-25/40, po4 na 1,2 i ruszło żelazo na 0,05. Nie wiem czy dobrym tokie rozumowania idę stąd moje zapytanie na forum, ale wzrost no3 i po4 spowodował zauważalne pojawienie się glonów. Oczywiście podmieniłem 30 l wody (sytuajca z wczoraj) dzisiaj kolejne 30l. Czy dobrą droga podążam rezygnując w tym tygodniu KNO3 i KH2PO4?

NIe, bo NOmasz zawyżone względem PO4 , dawki azotu powinieneś zmniejszyć fosfor podnieść.

Żelazo wg tego powinieneś utrzymywać na poziomie poniżej 0,4 mg/l ale 0,05 to za mało.

 

 

 

Druga sprawa czy dalej pozostałe dawkować po te ustalone na początku przy tworzeniu roztworu 20ml czy nimi też operować.

Potas tak (nie wiem ile go podajesz bo jak widać roztwór jest źle rozrobiony), magnez możesz zaprzestać (masz wysokie twardości).

 

 

 

Na jakim poziomie utrzymywać wymienione powyżej związki? no3, no2, po4, fe, hk i Gh?

N : P : K :Mg
10:1 :15 : 3   Fe<0,4 mg/l

 

GH i KH dostosowujesz do potrzeb obsady  a nie do nawożenia.

 

Cała ta sytuacja z naworzeniem,o tyle mnie trapi iż niemożność dobrego zbilansowania akwarium powoduje iż rośliny wnet przyrastają glonami, niektórym liście żółkną, a jeszcze innym obumierają listki.. ileż można wymieniać rośliny na nowe ;)

Co masz w podłożu, jakie to rośliny? Może one po prostu się aklimatyzują  a poprzez częste przesadzanie, wyrywanie mają poniszczony system korzeniowy i nie mają szans go odbudować.

 

 

 

Nawożenie nawet w miarę ogarniasz, ale jakie tam masz oświetlenie i ile świecisz?

Więc jak widać nawożenie leży, a o świetle sam chciałbym się dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kto to ale za dobrze to CI nie polecił, bo tyle to się nawet nie rozpuści, nie przy takiej temp roztworu jaki używamy.

 

stąd własnie pomysł o dziennym dawkowaniu 20ml kalk. zulix wtedy informuje że da się zrobić roztwór ;) czyli czy zmienić roztwór z zapotrzebowaniem 15 mg/l tygodniowo???

 

NIe, bo NOmasz zawyżone względem PO4 , dawki azotu powinieneś zmniejszyć fosfor podnieść.

Żelazo wg tego powinieneś utrzymywać na poziomie poniżej 0,4 mg/l ale 0,05 to za mało.

 

zabrzmi to pewnie głupio i obnażę swoją niewiedzę,ale skoro 'K' wystepuję w 3 z 4 makro które mam to jak to skorygować kosztem podniesienia PO4? rozumiem że KNO3 zmniejszyć , KHxPO4 zostawić na 20tu tudzież zwiększyć,ale co zrobić z K2SO4?

 

Potas tak (nie wiem ile go podajesz bo jak widać roztwór jest źle rozrobiony), magnez możesz zaprzestać (masz wysokie twardości).

 

kolejne zapewne z grupy pytań trzylatka...ale jak ustalić n/w pierwiastki bo testu na no2, no3 posiadam jakoś może wysupłam N ( własnie jak przejść z ppm na ml? :/ )  fosfor wyssupłam z tetu PO4 ale potas? hmm magnez? jakieś konkretne testy wchodza w grę?

 

N : P : K :Mg

10:1 :15 : 3   Fe<0,4 mg/l

 

GH i KH dostosowujesz do potrzeb obsady  a nie do nawożenia.

 

Ok, a czy jest jakiś neutralny przedział który mówi iż sytacja w wodzie jest pod kontrolą?

 

Co masz w podłożu, jakie to rośliny? Może one po prostu się aklimatyzują  a poprzez częste przesadzanie, wyrywanie mają poniszczony system korzeniowy i nie mają szans go odbudować.

 

hmm tutaj jest problem bo musiałbym to sfocić, nazw nie znam. odziedziczyłem akwa... roślin nie przesadzam, tylko w przypadku kiedy zbrojnik zapragnie je przedstawić muszę interweniować. listki rośliny nowe puszczają, wieć może tak do końca ni ejest źle,ale kolor niektórych idący w żółć nie jest chyba dobry prognostykiem :/

zrobię później fotki, ocenicie

 

Więc jak widać nawożenie leży, a o świetle sam chciałbym się dowiedzieć.

 

co do oswietlenia pomiedzy 6-7 rano świetlówka 32 W, nastepnei od 13-21:30 2x45W + 32W . od 21:30 do 24 świetlówka nocna led, ale ona jest cyba bez znaczenia.

 

Korzystając z okazji bardzo dziękuję za już udzielone uwagi.

 

Poprawiłem CI cytowania, zdania zaczynamy z wielkiej litery. Mapet

Edytowane przez Mapet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

stąd własnie pomysł o dziennym dawkowaniu 20ml kalk. zulix wtedy informuje że da się zrobić roztwór ;) czyli czy zmienić roztwór z zapotrzebowaniem 15 mg/l tygodniowo??

No tak, moja pomyłka, jakoś pominąłem te 20 ml..

 

 

 

zabrzmi to pewnie głupio i obnażę swoją niewiedzę,ale skoro 'K' wystepuję w 3 z 4 makro które mam to jak to skorygować kosztem podniesienia PO4? rozumiem że KNO3 zmniejszyć , KHxPO4 zostawić na 20tu tudzież zwiększyć,ale co zrobić z K2SO4?

A na chłopski rozum jak masz potas osobno i jego ograniczenie nie wpłynie na reszte czym go ograniczysz? Chyba nie fosforem który musisz podnieść. :roll:

 

 

 

kolejne zapewne z grupy pytań trzylatka...ale jak ustalić n/w pierwiastki bo testu na no2, no3 posiadam jakoś może wysupłam N ( własnie jak przejść z ppm na ml? :/ ) fosfor wyssupłam z tetu PO4 ale potas? hmm magnez? jakieś konkretne testy wchodza w grę?

Po co chcesz przechodzić z ppm na mg/l? Masz testy w ppm-ach?

Potas i  magnez zakładasz z wyliczeń kalkulatora. Akwarium to nie labortatorium.

 

 

 

Ok, a czy jest jakiś neutralny przedział który mówi iż sytacja w wodzie jest pod kontrolą?

Przeczytaj podklejony temat o nawożeniu Łorena, dużo Ci to wyjaśni.

 

 

 

co do oswietlenia pomiedzy 6-7 rano świetlówka 32 W, nastepnei od 13-21:30 2x45W + 32W . od 21:30 do 24 świetlówka nocna led, ale ona jest cyba bez znaczenia.

Tą 32 W z samego rana możesz sobie podarować. Jaka barwa świetlówek kiedy zmieniane?

 

Ps. Tomek... zaszalałeś, aż mnie rozwaliła retoryka Twojego postu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...