Skocz do zawartości

Glony na szybach (pył)w 3 dni


Jaco90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Otóz w moim akwarium 200l powiedzmy roślinnym pojawiła się plaga glonów. Zwlaszcza na szybach pył , który wypada czyścic co 3 dni.
Oświetlenie 0,5w/l. 8h dziennie
Filtr HW 303 bodajże przepływ 1400l. (Deszczownica pod lustrem wody ( kąt 45 stopni )
Nawożenie Aqua art:
Carbo w płynie codziennie 1ml/na 40l
Planta Gainer przy podmianach wody 1ml na 4 litry
Żelazo raz na 3 dni 1ml/40l
Macro Green raz w tyg. 1ml/40l.
Ostatnio potas dodałem 2ml/200l.
Oprócz pyłu na szybach są krasnorosty na roślinkach i glony nitkowane na czerwonych......
2 lata temu nie mialem takiego problemu z glonami a dawkowalem podobnie.
Różnica jest tylko w podłożu , teraz jest bazalt czarny i piasek kwarcowy kiedyś to było JBL Manado +Aqua Basis.
Najgorsza jest ta szyba. Stanowczo za często trzeba czyścić.
Nie mam testów , jeśli zdąrze to dziś kupie i podam parametry, tylko nie wiem czy mogą byćtakie 6w1 ? JBL bodajże?
Nie znam się na parametrach wody.
Zdj zrobię jak będę w domu wieczorem.
Proszę o radę jakie testy i od czego ew. zacząc
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Carbo w płynie codziennie 1ml/na 40l

Zwiększ dawkę.

 

 

 

Planta Gainer przy podmianach wody 1ml na 4 litry

Ale który to tak lejesz?

 

 

 

Żelazo raz na 3 dni 1ml/40l

Przy niezrównoważonej reszcie w ogóle tego nie podawaj.

 

 

 

teraz jest bazalt czarny i piasek kwarcowy

A co rośliny mają pod korzeniami?

 

 

 

tylko nie wiem czy mogą byćtakie 6w1

Paskowe nie należą do dokładnych testów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Kulki dziś zakupiłem.  Zaraz je włoże do akwarium.
Robilem 3x test Jbl 6w1 , innych nie dostałem w sklepie.
I w przybliżeniu wyszło tak:
GH > 21
NO2   0,2
NO3  100
KH    3
PH    8
CL2  0,5

Prawde mówiąc nic mi to nie mówi , widać że jest bardzo źle z GH No3 , Przynajmniej tak pokazują testy.
Co powinienem następnie zrobić?
  Pozdrawiam

Edytowane przez Jaco90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok
Jutro pojutrze zrobię pierwszą podmiankę.
Chociaż nwm skąd tak wysokie No3
Start zbiornika był na początku stycznia, podmieniam 30% raz w tyg.
Obsada to neon innesa i platki chwilowo oraz rozbory klinowa.
Wcześniej miałem spore przerybienie i glonów nie było. Tzn czyścilem szybę raz na 2 tyg a nie co 3 dni i zmienialem wodę tez raz na 2 lub 3 tyg ponieważ miałem sporo innych zajęć.
Nawozić zacząłem 3tyg temu niecałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie miałem taki sam problem zielone szyby oraz nitki które opanowały mchy. Powodem tego w moim przypadku była zachwiana równowaga azot fosfor ja miałem za mało fosforu przy nawozeniu solami. Czeste podmiany wody zalatwily z czasem problem i zacząłem nawożenie od początku najpierw samym potasem i stopniowo sole ale w malych dawkach, nastepnie co2 i podnosilem dawki. Oczywiście to samo ze światłem. Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No3 podbiłeś nawozami, które przedawkowałeś !

 

 

Macro Green raz w tyg. 1ml/40l.

Nie sądzisz, że w tym przypadku raczej niemożliwe żeby dobić do 100mg/l?

 

 

Wcześniej miałem spore przerybienie i glonów nie było.

A jak nazwiesz to co masz teraz? Lekkie zagęszczenie?

Przy takiej obsadzie, zapewne dobrze karmionej i twardej wodzie (skądinąd neonkom zupełnie niewłaściwej) moim zdaniem nie potrzebujesz w zasadzie nawozów. Wystarczy węgiel i potas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzisz, że w tym przypadku raczej niemożliwe żeby dobić do 100mg/l?

Właśnie jestem zdziwiony że takie wyniki są. Ja bym powiedział że za mało leje. A tutaj odwrotnie. Napisałem dokładnie ile dziennie wlewam do akwa.

Pisze by lać codziennie , a ja leje raz w tyg. Jedynym co leje codziennie jest carbo

. Jak bym lał macro codziennie i żelazo także ,a przy podmiankach classic i codziennie potas to może bym się nie zdziwił.

A czy zamontowanie dodatkowego filtra wewnetrznego Aquael Fan 3 pomoże?

Jeśli tak to klasycznie z dyszą  skierowaną w dół by bąbelków było sporo , czy może zdemontować całą górę( kopułkę z regulacja itd) i umieścić go przy tafli wody by napowietrzał ruchem wody czy też przy samym dnie by tylko zbierał zanieczyszczenia ?

Edytowane przez Jaco90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd się bierze zazwyczaj NO3 w akwarium (i ogólnie związki azotu)? Z d**y się biorą. Ryby żrą i srają, jest azot. Jak jest dużo ryb i dużo żrą, to i dużo srają, czyli jest dużo azotu. Jak widać biologia też nie do końca sobie z tym radzi (mierzalne NO2), tylko nie ma co spożytkować tych azotanów (tych kilka mchów i roślinek to mało). Prościej nie jestem w stanie wytłumaczyć. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jak ja podmiany wody , nie lej nic i kontroluj parametry wody :P zbijesz do idealnych to zeszycik i notuj ile dawkujesz i testy na 2 dzień i korekta i odnotowanie :P przynajmniej z tym problemem sobie tak poradziłem . Teraz wiem co i ile lać codziennie by było stabilnie jeszcze po podmianach sprawdzam w razie czego i na razie się zgadza i pyłu niema :) Ale to jeden problem rozwiązany .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie ryb jest Około 100?z 80 neonek 4 otoski 8 rozbor 2 kosiarki. Dokładnie nie wiem ale sporo. Obsada się powiększyła , gdy dostałem 40 neonek... Filtr kubelkowy czyszcze raz na miesiąc. Przyznam się pod kranówką plukam wate bo gnój jest niesamowity. ( tylko watę perlonową 2 warstwy) gabek obecnie brak, oprocz tego ceramiki nie ruszam a zeolit w wodzie z akwarium. Teraz dorzucilem aquaela fan3 wewnetrznego. Miejscami mialem duzo gorsze warunki , jesli chodzi o przerybienie i glonow nie bylo.

 

Pisownia!

Edytowane przez nemo130
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...