Skocz do zawartości

Akwa 60L -grzałka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, forum czytam juz od kilku miesiecy ale teraz czas na pytania :)) Zaczynałem od 12l akwarium, potem 30l i tam wystarczalo oswietlenie w pokrywie jako grzalka. Teraz rybek mi sie narobilo i mam przepełnione akwarium a ze od dzieciaka chciałem miec cos wiekszego nadszedł czas by kupic 60-cio litrowe.Zona jest za a i corce sie podoba wiec decyzja zapadła,wizyta w sklepie i zamowiłem to akwarium ale tez podpytałem o grzanie,sprzedawca polecił mi 100w grzałke z termostatem.Jak zwykle po powrocie ruszyłem po działach na forum by skompresowac wiedze i w sumie mam takie pytania:

-jak umiejscowic grzalke by spowodowac obieg wody tak by podnosiła rowno temperature (na forum bylo na ten temat ale skąpo)

-co oznacza zewnętrzny termoregulator grzałki i czy to az taka roznica w pracy grzałki ? ( ktos poruszyl to na forum ale byl to jeden post)

 

Bede wdzięczny za podpowiedzi.

A i jeszcze :oops: znajomy podpowiedzial mi by dokupic odmulacz ale sa bateryjne i na prąd sieciowy ,ktory jest lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to nie wiem po co tobie grzałka aż 100W. Sama mam akwa 63L i grzałkę 50W, która praktycznie nigdy się nie włącza. U mnie jednak wodę nagrzewa oświetlenie, bo zamiast standardowej jednej świetlówki, mam w pokrywie aż trzy. Niemniej jednak, uważam, że 50W w zupełności by ci wystarczyło.

 

 

Jeśli chodzi o twoje pytania:

 

-Grzałkę możesz umieścić przy wylocie filtra. Łatwiej będzie ci schować cały sprzęt. Akwa 60L nie jest na tyle duże, żeby przejmować się obiegiem ciepła. Co innego, gdybyś miał dużo większy baniak. Przy tym lirażu woda będzie miała prawie taką samą temp. w okolicach grzałki jak i po drugiej stronie.

 

-Grzałki generalnie dzielimy na te z termostatem i bez. O co chodzi? Ano o to, że jeśli ma wbudowany termostat, to nie tracisz miejsca na dodatkowy sprzęt obok akwa. Natomiast taki termostat odczytuje temp. z okolicy grzałki i może trochę przekłamać. Wtedy po prostu sam musisz dojść do tego, jak go ustawić aby temp. była właściwa. Grzałki bez termostatu już nie ustawisz. Jeśli masz termostat zewnętrzny, wtedy odczyt masz z miejsca z dala od grzałki. Podłączasz grzałkę do niego i wtedy działa identycznie jak ten pierwszy rodzaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cudze chwalicie swego nie znacie :), bylem w sklepie w mojej miejscowosci i ku swemu zdziwieniu bardzo mila obsluga a i pogadac bylo fajnie.Włascicielka sklepu sama ma 200l akwa i doradzila mi grzalke 75W z termostatem,do tego zamontuje deszczownie co poprawi natlenienie a jednoczesnie wywolany zywszy ruch wody rozlozy tempke i unikne nagzania wody wokolo grzalki przy slabszej tempce reszty akwarium. Ale zamontuje dodatkowy termomert po drugiej stronie zbiornika i wtedy bede mogl regulowac tempke tak by bylo ok.Tylko martwi mnie oswietlenie 18 w swietlowka wystarczy? Taka jest zamontowana w pokrywie.

Uparłem sie by teraz robic wszystko zgodnie ,,ze sztuka" i stwierdziłem ze trzeba miec cierpliwosc :evil: dla pocieszenia zanim nie ruszy 2 akwa to 35-ka bedzie stała obok :)

Obsada bedzie ta co juz mam czyli 1glonojad,2 gupiki,2 kiryski i sum rekini (suma corka dostala w prezencie i nie idzie jej przetlumaczyc ze powinien byc w wiekszym akwa) zastanawiam sie czy w 60 l bedzie mozna dolozyc 3 -4 mieczyki samce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Chcesz przełożyć tą obsadę do 60 l i dodać jeszcze rybek ? A więc tak , zbrojniki niebieskie (bo sądzę że takowego posiadasz) strasznie brudzą wodę ale to małe piwo bo jeszcze ujdzie w 60 l.Ale co do suma to powodzenia :twisted: miałem 3 osobniki w 350 l i urosły do 35 cm zanim je oddałem do większego akwarium . Będziesz tylko męczył rybkę i to strasznie .

A żeby było coś na temat to grzałkę obok filtra,który rozprowadzi ciepłą wodę po zbiorniku.Oświetlenie,hmmm ,ja osobiście bym troszkę dołożył.Przy 18 w coś tam urośnie ale jednak dokładając 15 w zyskasz dużo na wzroście i kolorze roślin.Tu się dowiesz więcej na ten temat : viewtopic.php?f=9&t=6987

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...