Jump to content

oświetlenie led


Recommended Posts

Mam takie pytanie do bardziej doświadczonych akwarystów. Mam zamiar zakupić nocne oświetlenie ledowe do akwarium. W zestawie ledy są przyklejone na taśmie dwustronnej, która ma być podobno wodoodporna i wytrzymała. Nie jestem do końca przekonany czy rzeczywiście tak będzie. Dlatego tak myślę, że może trzeba je dodatkowo zabezpieczyć np. jakimś klejem. Tylko nie wiem czy to nie zaszkodzi rybom. A jeśli uważacie, że można uzyć kleju to jakiego (np. Pattex). Co o tym sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

Przerabiałem temat taśm kilkukrotnie.

Możesz zrobić tak jak napisał ahr jednak moim zdaniem to wydłuży żywotność takiej taśmy o 2-3mc. (oby nie krócej)

Silikon użyty w taśmie utlenia się i traci swoje właściwości przez co wilgoć chcąc nie chcąc dostaje sie do środka i powoduje zwarcie. Taka taśma najlepiej jakby była umieszczona w szczelnej rurce lub czymś podobnym. Tak by wilgoć nie wpływała na taśmę.

Ja miałem zwykłą taśmę LED (bez żelu)przyklejoną na płaskowniku i umieszczoną w rurce szklanej zaślepioną korkami.

Co jakiś czas trzeba było ją czyścić z kamienia ale zdawała egzamin i świeci do dziś, chociaż używam obecnie belki na Power Ledach.

 

filowane zza cegłówki...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Szlag trafi tę taśmę dwustronną już od samego nagrzania taśmy. Do tego wilgoć... Jeśli uparłeś się na tę taśmę to najlepiej zamknij ją w dedykowanym profilu kloszem przejrzystym i pouszczelniaj brzegi. Może z rok pociągnie.

Link to comment
Share on other sites

Taką taśmę wodoszczelną możesz śmiało przykleić na silikon, nie musi to być typowy akwarystyczny, a chociażby kupiony w sklepie budowlanym(to jest to samo co akwarystyczny, tylko że tańszy).

Czy skróci to jej żywotność...? wątpię. ja również przerabiałem ten temat, z tym że miałem taśmy podklejone na zwykłym plastiku, a ledy świeciły ponad rok(nie są już w użytku, ale działają). Przez ten okres strasznie pożółkły od temperatury,niby ledy smd 5050(takie mam) się nie grzeją, a jednak,więc najlepszym rozwiązaniem byłoby podkleić to na jakimś aluminiowym profilu, żeby oddawały ciepło.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...