Skocz do zawartości

Ile prawdziwych wat ma lampa LED Eheim 7W


rafalik1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam lampę Eheim 7w i zawszę się zastanawiałem jak porównać jej moc do tradycyjnej świetlówk abym mógł odpowiednio dobierać roślinność. Może mógłbym ktoś mi pomóc oto dane z pudełka:

 

Power Led 7w

6500 K

3100 Lx

 

żywotność żarówki 20 000 h

 

tania nie była świeci ładnie ale nie wiem jak to wyliczyć sobie mam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem jeszcze aby ktoś to kiedyś porównał. Kiedyś wyczytałem że 1W z PowerLED to 2W świetlówki...jednak moim zdaniem to trochę na wyrost. Kalkulatora też raczej nie znajdziesz do tego.

 

filowane zza cegłówki...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem u siebie belkę 6x1W PowerLED. Barwa 6500k. Porównałem do świetlówki T514W6500k. Na oko, w pokoju, LED troszkę mniej światła, ale wszystko było wyraźniejsze. W wodzie prawie to samo, jednak przy LED większa penetracja wody, więcej "światła" na dnie. LED dają bardziej ostre i skupione światło, świetlówka jest miękka. Teraz w kuchni mam na testach PowerLED 10W 8000k, jest jaśniej niż na kompakcie 14W, krawędzie są ostre, większy kontrast. Co do Lx'ów. Tylko markowe LED dają to co mają napisane. To zależy od napięcia, prądu i samego procesu jej tworzenia. A jak wiadomo, typowe tanie chińskie moduły, sprzedawane w Castoramach itepe, jakieś NoName'y pozostawiają wiele do życzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się że Eheim jest na tyle markową firmą żeby wierzyć ich 3100lx tylko jak to przeliczyć na światło litr/W np w akwarium (kostka 30x30x30) 27l daję 0,26w czy można przyjąć że jest to x2 czyli około 0,5w wtedy by wychodziło że zastępuję 14w świetlówkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Same wartości lumenów można porównać. Wiesz ile daje Twoja lampa a świetlówki można znaleźć w necie. Ważniejsze jest jednak spektrum światła, tzn ile jest (i czy w ogóle) promieniowania konkretnej długości fali.

Należy założyć, że EHEIM dołożył starań by dobór diod był właściwy (widmo jest odpowiednie dla roślin). Oczywiście jeżeli podaje dane dotyczące całej lampy (powinien być wykres).

U siebie obserwowałem, że świetlówka LED (długości T8-18W) dawała optycznie światła tyle co T5-24W.

Aktualnie mam 2 lampy LED GHLa (70W każda). W akwarium 120x50x50 przy wysterowaniu 65% i doborze profilu świecenia jak dla lampy 5500 K dają trochę więcej światła niż T5 2x54W. Z tego co udało mi się wyczytać to LEDy można porównać "mocowo" ze świetlówkami w stosunku 1:1. Oczywiście muszą być spełnione warunki odpowiedniego doboru diod. Chodzi mi o to, żeby zrobić dobrą lampę LED trzeba dysponować mocą taką jak dla świetlówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...