Skocz do zawartości

Kh większe od Gh ?


xBartek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, w kranie i zbiorniku startowym posiadam parametry :

 

 Kran : 

 Ph 7,2 

 Kh 15

 Gh 11

 

 Akwarium : ( akwarium dojrzewa )

 

 Ph 7,0

 Kh 18

 Gh 11

 

1. I moje pytanie czy testy prawidłowo wykazały Kh ?

 

2. Mogę obniżyć Kh chemią?

 

3. Da się obniżyć Kh aby było mniejsze niż Gh ? ( Aby Gh nie spadło razem z Kh )

 

4. Czy jak obniżę Kh i Gh dla Skalarów czy działa to na takiej samej zasadzie jak Kh jest mniejsze od Gh ? ( norma)  Np.Kiedy  Kh jest większe od Gh, Obniżę Kh i na testach wykazuję Kh 4 a w akwarium jest Kh  0-1 ? 

Tak jak przy Kh 15 a Gh 11 np. testy pokazują Kh 11 a w akwa/ kranie jest Kh 5 ?

Edytowane przez xBartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to są testy?

 

Ad1. W zależności od odpowiedzi na powyższe pytanie, ale prawdopodobnie tak czasami jest, że test na GH nie  "wyłapuje" wszystkich wodorowęglanów.

 

Ad2. Tak, kwasami.

 

Ad3. Patrz wyżej, kwasy "nie ruszają" twardości ogólnej.

 

Ad4.  Tak namieszałeś, że nie kumam o co w tym pytaniu chodzi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy kropelkowe JBL.

 

A co do 4 pytania, chodziło mi dokładniej o to iż :

 

 Skoro te testy nie wyłapują wszystkich wodorowęglanów to znaczy że Kh jest błędne czy Gh ?

 

 A skoro jest błędne, to po urzyciu chemi korygując te parametry np. dla Skalarów Kh 4, Gh 6 naprawdę parametry mogą być zupełnie inne, dlatego że nie wyłapało wszystkich wodorowęglanów.? Więc jak dokładnie to ustalić?

Edytowane przez xBartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skoro te testy nie wyłapują wszystkich wodorowęglanów to znaczy że Kh jest błędne czy Gh ?

GH, ale też niekoniecznie, chociaż jeżeli patrząc, że  twardość węglanowa jest składową twardości ogólnej to siłą rzeczy tak musi być.

Chemikiem nie jestem. :)

 

 

 

A skoro jest błędne, to po urzyciu chemi korygując te parametry np. dla Skalarów Kh 4, Gh 6 naprawdę parametry mogą być zupełnie inne, dlatego że nie wyłapało wszystkich wodorowęglanów.? Więc jak dokładnie to ustalić?

Dziwne jest to, że w akwarium wzrosła Ci twardość węglanowa.

Kwasy nie zbiją Ci twardości ogólnej tylko węglanową.

Jak byś chciał zbić twardość ogólną musisz zacząć robić podmiany wodą demineralizowaną, destylowaną lub z filtra RO (przy okazji zbijesz twardość węglanową i pH).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest to, że w akwarium wzrosła Ci twardość węglanowa.

Kwasy nie zbiją Ci twardości ogólnej tylko węglanową.

Jak byś chciał zbić twardość ogólną musisz zacząć robić podmiany wodą demineralizowaną, destylowaną lub z filtra RO (przy okazji zbijesz twardość węglanową i pH).

Czyli mogę spokojnię chemią zkorygować Kh bez obaw oto iż testy źle pokazały?

 

A co zrobić z fantem Gh ? Skoro testy nie wyłapały wszystkich substancji chemicznych zawartych w wodzie, przy korekcie Gh mam doliczyć kilka stopni ? Czy zmienić test na nowy?

Edytowane przez xBartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziwne jest to, że w akwarium wzrosła Ci twardość węglanowa.

W tym zdaniu chodziło  mi czy czasami nie masz w akwarium czegoś co podnosi Ci twardości.

 

GH się nie przejmuj, ważniejsze dla ryb jest KH, oczywiście jak byś miał możliwość, żeby robić podmiany wodą o mniejszych twardościach to by rybom na pewno nie zaszkodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym zdaniu chodziło  mi czy czasami nie masz w akwarium czegoś co podnosi Ci twardości.

 

GH się nie przejmuj, ważniejsze dla ryb jest KH, oczywiście jak byś miał możliwość, żeby robić podmiany wodą o mniejszych twardościach to by rybom na pewno nie zaszkodziło.

Nie, w akwarium nie mam niczego co by podnosiło twardość.

W kranie, mam taką wodę.

 

Gdzieś wyczytałem iż te testy w obecności jakiś tam Jonów ( Nie pamiętam nazwy ) wariują i nie pokazują twardości wody, lecz jej zasadowość?

Tzn. trzeba przyjąć Kh=GH lub Kh o kilka stopni mniejsze od Gh?

 

I teraz moje pytanie, w przyszłości mam zamiar stawiać akwarium morskie, a wiadomo że dodając sól testy będą wariować.

I w związku z tym mam uznać iż kh=Gh tzn. po dodaniu soli Gh się podniesie? I Kh będzie takie samo jak Gh?  Czyli np. kiedy w akwarium Gh podniesie się do 25 st. a Kh do 30 ( działanie jonów ) mam uznać iż Kh jest w granicach 20 - 25st. ?

Edytowane przez xBartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno kombinujesz jak widzę.

Testy są takim uproszczonym laboratorium, dlatego twardość nie jest oznaczana jako zawartość wapnia i magnezu, a jako zawartość wodorowęglanów (i zazwyczaj to wystarcza). W Twoim przypadku zapewne występują jakieś inne wodorowęglany, które test wykazuje, a które nie mają wpływu na twardość. Jest tak np. przy kationicie sodowym, po którego zastosowaniu w wodzie nie ma jonów wapnia i magnezu, a zamiast nich są jony sodu - twardości nie ma, ale test ją pokazuje.

Moim zdaniem powinieneś przyjąć poziom twardości podany przez wodociągi. Albo zastosować filtr ro i mineralizatory. Do morszczaka i tak się bez niego nie obejdzie, bo na kranówie to chyba się nie uda.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że wodę masz z jakiegoś własnego ujęcia i nie posiadasz badań laboratoryjnych do niej? Bo w wodociągach raczej podają konkretne wartości, a nie że "KH>GH".

I nie, nie możesz sobie przyjąć że "Gh=Kh lub o kilka stopni mniejsze", chyba że masz na to dowody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...