Skocz do zawartości

Problem z glonami


Coolfon1988
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wystąpiły u Mnie glony nitkowe zielone i co 2 dni mi pylą szyby . Narazie nie nawoże bo myślalłem że mam nadmiar pierwiastków i sie glony rozwijają ale nie tu problem . A i jeszcze mam mega korzuch na tafli wody .

Wymiary akwarium: 60 x 35 x 45 zalane 18 listopada

Objętość: 94 litry

Oświetlenie: 2x24W T5 - 6800 i 10000K

Nawożenie: narazie brak

CO2: butla co2 1 bąbel na sekunde 24h

Podłoże: 20kg piasku plus kulki gliniano torfowe

Parametry wody:

kh 10

gh 13 stopni niemieckich

no3 5

po4 0.4

ph 7 2

co2 w akwarium według kalkulatora 17

Temperatura: 23-26 * C

Ogrzewanie: grzałka 50 W -

Filtracja: Aquel multikani 800 - wkład gąbka i ceramika

Wystrój : kamień .

Obsada : 5 kirysków panda i 2 pielęgnice ramireza

post-17002-0-23197000-1419699142_thumb.jpg

post-17002-0-51447200-1419699154_thumb.jpg

post-17002-0-48007200-1419699169_thumb.jpg

post-17002-0-01799900-1419699180_thumb.jpg

post-17002-0-08709900-1419699188_thumb.jpg

post-17002-0-09304700-1419699202_thumb.jpg

post-17002-0-23658600-1419699203_thumb.jpg

post-17002-0-17010700-1419699213_thumb.jpg

post-17002-0-20656000-1419699227_thumb.jpg

post-17002-0-93983000-1419699236_thumb.jpg

post-17002-0-39527100-1419699248_thumb.jpg

post-17002-0-66165500-1419699260_thumb.jpg

Edytowane przez Coolfon1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

sie glony rozwijają ale nie tu problem

A gdzie?

 

Braki makro w stosunku do mikro.

Zwiększ to CO2, tabele wywal do kosza obserwuj obsadę czy nie ma przyduchy.

Przy takim świetle już dawno powinieneś nawozićmakro, choćby najpotrzebniejszymi pierwiastkami dla roślin.

 

Tą świetlówke 10000 K bym zmienił na 6500K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolałem no3 i po4 żeby wyszła mi dawka 10:1 na K nieznam parametrów .

 

Stosunek NO3 do PO4 nie jest taki istotny, chociaż powtarzany na każdym forum w prawie każdym temacie o nawożeniu. 

Masz poświetlenie powyżej 0,5 W/l i butlę z CO2, to dobry punkt wyjścia. Przeczytaj ten temat i wyciągnij wnioski: http://forum.superakwarium.pl/topic/8899-estimative-index-ei-toma-barra-t%C5%82umaczenia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Stosunek NO3 do PO4 nie jest taki istotny, chociaż powtarzany na każdym forum w prawie każdym temacie o nawożeniu.

Tylko, że przy EI są potrzebne duże podmiany wody (około 50%) a czy kolega ma do tego wystarczająco biologicznie ustabilizowane akwarium?

Lepiej robić testy i robić podmiany normalnie, jak je przenawozić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że przy EI są potrzebne duże podmiany wody (około 50%) a czy kolega ma do tego wystarczająco biologicznie ustabilizowane akwarium?

Lepiej robić testy i robić podmiany normalnie, jak je przenawozić.

Kiedyś trzeba zacząć. :) Podmiany mogą być mniejsze niż 50%. Co to jest "przenawożenie"? Nawożenie NPKCO2 nie jest zależne od stabilizacji bądź nie zbiornika.

 

Na miejscu kolegi:

podmieniłbym wodę 20-30%

podałbym tygodniową dawkę NPK podzieloną na 3

zwiększył podaż CO2 i koniecznie zainstalował filtr wewn./pompę dla lepszej cyrkulacji.

 

Na początku można robić testy. Sam tak robiłem i robię raz na jakisz czas bo nie babrałem jeszcze zaufania do EI. Pokazuje to czy ubywa, bądź nie jakiegoś składnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co to jest "przenawożenie"? Nawożenie NPKCO2 nie jest zależne od stabilizacji bądź nie zbiornika.

Czasami tych pierwiastków jest za dużo w wodzie i następuje kumulacja ich.

Od stabilizacji nie jest zależne nawożenie ale stabilizacja od podmian już tak.

Niestabilne akwa = się również rozrostem glonów.

 

 

 

Na miejscu kolegi: podmieniłbym wodę 20-30%

To albo polecasz EI albo nie, bo nawożenie przeczy podmianom, a EI tym się charakteryzuje, że podajesz więcej nawozów a po tygodniu jak najwięcej wylewasz tego z akwa, żeby nie zachwiać ich stosunku do siebie i nie dopuścić do kumulowania któregoś z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami tych pierwiastków jest za dużo w wodzie i następuje kumulacja ich.

Od stabilizacji nie jest zależne nawożenie ale stabilizacja od podmian już tak.

Niestabilne akwa = się również rozrostem glonów.

 

 

 

To albo polecasz EI albo nie, bo nawożenie przeczy podmianom, a EI tym się charakteryzuje, że podajesz więcej nawozów a po tygodniu jak najwięcej wylewasz tego z akwa, żeby nie zachwiać ich stosunku do siebie i nie dopuścić do kumulowania któregoś z nich.

Nawożenie przeczy podmianom? Nie bardzo rozumiem co chciałeś przez to powiedzieć. W EI nie robi się podmian po to żeby wylewać nawozy i metoda nie stawia na jakiś ich stosunek względem siebie. Stosunek jest nieważny; możesz mieć NO3 20ppm i PO4 5ppm i problemy nie wystąpią jeśli jakiś inny pierwiastek nie będzie limitował wzrostu roślin.

 

Podmiany robi się po to (i niekoniecznie 50% może być mniej), żeby usuwać metabolity i ewentualną kumulację nawozów. Reset – który nie jest konieczny. Nic się stanie jeśli nie zrobisz podmiany przez tydzień lub dwa.

 

 

Wczoraj podałem zwiększone dawki . Od dziś leję makro z normalnymi dawkami . Widzę że mam lekko zapylone szybki to przetarłem ale nie wiem kiedy zacząć nawozić micro ?

Bardzo dobrze. Podziel tygodniową dawkę nawozów na 3 i dozuj co drugi dzień. Wg EI jeśli wczoraj podałeś makro to dzisiaj podajesz mikro. Na zmianę. Podkręć CO2 i zwiększ cyrkulację. Oczywiście z podawaniem CO2 można ławtwo przesadzić, musisz sam to ocenić i wypośrodkować między zabiciem zwierząt a jego wysokim poziomem. Ja u siebie mam CO2 > 60ppm i nie widzę negatywnych efektów.

 

Na zdjęciach widać, że rośliny dobijają do tafli, powinieneś je skrócić.

Edytowane przez blacksubmarine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nawożenie przeczy podmianom? Nie bardzo rozumiem co chciałeś przez to powiedzieć. W EI nie robi się podmian po to żeby wylewać nawozy i metoda nie stawia na jakiś ich stosunek względem siebie. Stosunek jest nieważny; możesz mieć NO3 20ppm i PO4 5ppm i problemy nie wystąpią jeśli jakiś inny pierwiastek nie będzie limitował wzrostu roślin.

To w takim wypadku Ty nawet nie mówisz o nawożeniu EI.

Nawet do EI sole rozrabia się w odpowiednich ilościach (choć często na "łyżeczki" - nie jest to do końca aż tak ważne ale jest) żeby odpowiedni stosunek tych pierwiastków do siebie był zachowany.

 

Co do linku do artykułu który koledze poleciłeś (na samym początku):

 

 

Estimative Index jest prostą metodą dozowania składników odżywczych dla każdego zbiornika bez potrzeby używania zestawu testowego. W skrócie, akwarysta dozuje często, aby zapobiec wyczerpaniu się jakiegokolwiek składnika (niedobory roślin) i robi duże tygodniowe podmiany wody, aby uniknąć skumulowania któregoś ze składników (blokowanie pobierania - inhibicja). W ten sposób, możemy z łatwością utrzymywać dokładne przybliżenie lub "przybliżony wskaźnik" (czyli estimative index, stąd nazwa metody; przyp. tłum.) poziomu składników odżywczych w ciągu tygodnia, nie za wysokie, nie zbyt niskie i ... nie ma potrzeby używania testów ponieważ dokładność jest wystarczająca i w większości przypadków lepsza niż dokładność testów.

Również radzę wyciągnąć wnioski, bo przy metodzie EI, na pewno przy tak dużych podmianach nie chodzi o usuwanie z wody "metabolitów".

 

Dawkowanie nawozów codziennie przynosi lepsze rezultaty, przed podmianą testy, po podmianie korety nawożenia i w końcu może ustabilizujesz to wszystko.

Z mikro się na razie jeszcze wstrzymaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim wypadku Ty nawet nie mówisz o nawożeniu EI.

Nawet do EI sole rozrabia się w odpowiednich ilościach (choć często na "łyżeczki" - nie jest to do końca aż tak ważne ale jest) żeby odpowiedni stosunek tych pierwiastków do siebie był zachowany.

 

Kolego, nie twórz faktów. Gdzie jest napiane (w/w tłumaczeniu o EI albo na stroniach Barr'a), że sole podaje się tak żeby był zachowany ich odpowiedni stosunek do siebie?

Edytowane przez blacksubmarine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kolego, nie twórz faktów. Gdzie jest napiane (w/w tłumaczeniu o EI albo na stroniach Barr'a), że sole podaje się tak żeby był zachowany ich odpowiedni stosunek do siebie?

 

 

 

aby uniknąć skumulowania któregoś ze składników (blokowanie pobierania - inhibicja

 

Czytamy ze zrozumieniem. No chyba, że się nie rozumie podstaw i się nie wie, że gdy któregoś pierwiastka jest za dużo to blokuje on pobieranie innego. :) Ja nic nie tworzę, to Ty odkrywasz coś na nowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka z Tobą jest dyskusja. Raz o stosunku składników a raz o kumulowaniu składników. Używasz tych terminów zamiennie i się czieszysz że czytasz ze zrozmieniem. Ja nie zamierzam Ci nic udowadniać. :)

 

Wracajac do tematu, poczekamy co u kolegi w akwarium po podaniu makro (ciekawe w jaim sosunku ;) )

 się zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Taka z Tobą jest dyskusja. Raz o stosunku składników a raz o kumulowaniu składników. Używasz tych terminów zamiennie

Nie używam ich zamiennie tylko staram się Cię uświadomić, że jedno z drugim jest powiązane. A Twoje rady mają mało wspólnego z metodą EI.

Tym bardziej powinien mieć ustabilizowane nawożenie od początku i nie rozwalać biologii, bo na dnie piasek i kulki.

Po testach przed podmianą będzie wiadomo w jakich stosunkach i na następny tydzień zrobi korekty w nawożeniu.

Więc nie wiem z czego Ty się cieszysz, Ty na pewno od razu wiedziałeś ile czego wlać żeby rośliny ładnie rosły i nie nastąpł rozkwit glonów...

 

Ps. Wyczyść skrzynkę, bo nie można do Ciebie wysłać wiadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile jeszcze tej cierpliwości ? Ciągle mam ten pył...już trace cierpliwość do tego czyszczenia .

Zrobiłem dziś testy i no3 szybko coś spadło na poziom 5 za to po4 mam 1.8 . Dziś będzie podmiana wody 20 litrów co po podmianie najlepiej dolać .

 Moje roztwory :

1ml KNO3 podnosi Mi NO3 o 0,143  MG/l , K 0.09 MG/l

 

1ML KH2PO4 podnosi PO4 O 0.015mg/l K 0.005 mg/l

 

1ml K2SO4   K o 0.162 i SO4 o 0.066

 

MgSO4x7H20   1Ml o 0.043

Edytowane przez Coolfon1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...