Jump to content

Chore neony czerwone

kanks
 Share

Recommended Posts

Witam, postanowiłem że założę akwarium 126L typu low-tech z podłożem bazaltowym(przygotowałem go odpowiednio),woda ze studni. Gdy zalałem akwarium i posadziłem roślinki wszystko ładnie rosło bez żadnych problemów. Odczekałem 2,5 tyg od założenia i kupiłem rybki(jedni powiedzą że zła obsada ale kiedyś taką miałem i nie było żadnych problemów, CO KTO LUBI):

2 skalary,

1 bojownik,

1 glonojad złoty,

25 neonów czerwonych

Przez 3 tyg nie miałem problemu z rybami aż do czasu kiedy to zauważyłem drobne plamki(brązowe) na paru neonach. Podniosłem temp. do 30 stopni i zwiększyłem napowietrzanie w akwarium. Po 2-3 dniach wszystkie neony były chore a reszta obsady dziwnie się zachowywała, bojownik nie pływa tak jak przez pierwsze 2 tyg(jest powolny i mało zainteresowany),skalary zachowują się w miarę normalnie ale czasami 1 ma tendencje to pływania z głową w górze do tafli wody.Po 5 dniach zostało mi 5 nenów...

Podawałem odpowiednia ilość środków które zakupiłem w zoologicznym które mi polecono ale to nic nie dało:

CMF i nadmanganian potasu.

Wcześniej w akwarium zastosowałem na starcie, Sól akwarystyczną, NitrateMinus,PlantaMin,BactoActive.

Na dzień dzisiejszy nie znam parametrów wody

Wydaje mi się że jest to ospa ale nie jestem pewien bo nie miałem wcześniej z nią do czynienia.

post-22028-0-34458300-1417857363_thumb.jpg

Wygląda że to najprawdopodobniej ospa rybia. Według mnie bardzo dobrym preparatem jest ichtio z tropicala. Sam go stosowałem i we wczesnym stadium tej choroby wyleczyłem ryby prawie że bez strat. Należy stosować się do zaleceń producenta podanych na etykiecie.