Skocz do zawartości

Jaką lampę dodać do akwarium 300l


miccom
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

 Czytam o lumenach, czytam o watach na litr wody, czyta o tym, że różne rośliny i ryby mają różne wymagania itp...

Generalnie moje akwarium wystartowałem jakieś miesiąc temu. Akwarium 300l, o wymiarach 120x50x50cm. 

Akwarium oświetlam jednym modułem ECOLIGHT SUNNY (24W,6500K) AQUAEL.

 

Lampa świeci od ok. 8-9 do 20-21, następnie gaszę lampę i pozostawiam światło w pokoju ok. 1-2 godziny. Potem idę spać :) 

 

Rośliny rosną, widzę nowe listki, nowe pąki listków... Chciałbym zapewnić rybom i roślinom maksymalnie dobre warunki, i czuję że światła nieco za mało :) Aktualnie wg wzoru mam 0,08W/l... i to dużo za dużo. Nie podaję co2, choć myślę o modyfikacji i dodawaniu co2 i węgla...

 

Ile watów muszę dodać aby zapewnić podstawowe, ogólne warunki świetlne...

Proszę o pomoc.

 Misiek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,08 W/L to jest w zasadzie nic :)

 

Cytując Sławka:

 

-dla roślin mało wymagających przyjmuje się 0,2-0,4W/L
-dla roślin średnio wymagających 0,4-1W/L
-dla roślin wymagających powyżej 1W/L

 

i jednocześnie polecam cały Jego artykuł, który powie Ci o oświetleniu wszystko co powinieneś wiedzieć:

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/37295-o%C5%9Bwietlenie-odpowiednie-dla-ro%C5%9Blin/

 

Pamiętaj,że oprócz oświetlenia ważne jest też nawożenie i nie chodzi mi tu tylko o co2 i węgiel. Moim zdaniem za długo świecisz.

Akwarium wystartowało miesiąc temu, a widze,że ryby już pływają więc rozumiem,że robiłeś testy wody i akwarium dojrzało.

 

P.S. ten statek zastąp jakimś naturalnym korzeniem bo ni to ładne ni praktyczne, a i czy czegoś do wody nie wydziela też nie wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden moduł to zdecydowanie za mało. Przydałyby się jeszcze dwa lub 3.

 

Powinieneś świecić 10 godzin. Maksymalnie 12 h.

 

Jeżeli zwiększysz natężenie oświetlenia to musisz pamiętać o nawożeniu. Zarówno CO2 jaki i Makro. Na początek polecam delikatne zwiększenie "światła", rośliny mało wymagające i "przetarcie szlaków"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czy mogę dodać coś takiego?

http://allegro.pl/zestaw-plant-t5-2x54w-grolux-aquastar-115cm-i4758007486.html

 

Mam 6500K, w tym zestawie jest 8000K + 10000K... może będzie ok, jak sądzicie?

 

Poza tym, na pokrywie zbierają mi się odparowane krople wody, czy statecznik może być w takich warunkach czy statecznik muszę wyciągnąć poza pokrywę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, więc zamienię  Aquastar na Sylvania Luxline Plus 865 6500K 54W (115cm)

Może być?

 

Choć wg przytoczonego linku wytyczne wyglądają tak:

Przy trzech świetlówkach 1x 5500-6500K, 1x 7000-8500K i 1x 8500-10 000K.

Więc zestaw 8000K+10000K byłby idealny... Dobrze mówię?

Edytowane przez miccom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...