Skocz do zawartości

Czy wytrzyma komoda pod akwarium 240 litrów


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Pisze do wszystkich forumowiczów w dość nietypowej sprawie. Otórz ostatnio kupiliśmy sobie meble z komodą (komoda o wymiarach dł 120, szer.46 i wys. 90) i zakupilismy akwarium 240 litrów. o wymiarach dł 120, szer 40 i wys 50.Moje pytanie dotyczy tego czy ta komoda wytrzyma cięzar tego akwarium plus żwirek plus woda. W załączniku wysyłam zdięcie komody i akwarium. Proszę o szczerą i fachową pomoc.

post-2479-13685155820106_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meble są wykonane z płyty o grubości 1,8 cm. Komoda oprócz zewnętrznych desek pionowych ma też dwie w środku, z czego można się domyśleć tworzy szuflady. Wszystko skręcane jest na metalowe śruby o długości ok. 7cm. Komoda stoi na 6 dość masywnych nóżkach. Komoda była już "testowana" po złożeniu nie gibała się na prawo i lewo wiec chyba będzie ok. :lol:

Ale jak to każda baba potrzebowałam potwierdzenia doświadczonych ludzi w tej dziedzinie.

więc co teraz trzeba lać wode :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śmiało wytrzyma. nawet stosując zwykłe nóżki kuchenne patrex-a (z tworzywa) spokojnie wytrzyma taki ciężac. Cała konstrukcja jets bardzo stabilna przez połączenia szufladowe. Niczym się nie martw. Dobrze ją wypoziomuj, bo przy tym litrażu jest to baaaardzo ważne! Najlepiej też przykręcić od środka do ściany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak ćwierć tony to trochę sporo :|

owszem, ale konstrukcja jest solidna, a nóżki są aluminiowe, a nie z tworzywa... Jak się boicie to lejcie wodę "na raty". I tak pierwszego dnia najlepiej zalać akwarium tych rozmiarów do połowy... a dopiero drugiego dnia dolać resztę :)

 

PS. zanim zalany baniak pamiętaj o podstawie amortyzującej (np styropian 1-2cm, może być potrójna warstwa pianki poliuretanowej (takiej jak pod panele) lub filc techniczny ok5mm) i zanim zalejesz to zmień tło :D najlepiej na czarny brystol, lub tło styropianowe z wypalonymi dziurami przez rozpuszczalnik. Na obecnym tle rośliny i ryby będą zlewały się z tłem i będzie taki niewyraźny chaos. Na czerni najlepiej oddają kolory wszystkie inne rzeczy w akwa (czarny pochłania światło i go nie odbija). Polecam obejrzeć różne galerie forumowiczów i zdecydować na coś (byle nie to :D). Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro akwarium jest na 240l to napełnione wodą będzie ważyło około 240 kilogramów :!::!::!::!::!::!:

240 kg to sama woda waży, takie szkło to to 40 kg żywej wagi + żwir, dodatki i takie tam ;) to spokojnie ponad 300 wychodzi... ale komoda powinna wytrzymać

Skoro damy do akwarium takie dodatki to zajmą one trochę miejsca, więc bedzie mniej wody, a akwarium i tak nie będzie pełne po brzegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komoda komodą - ale ja bym się zastanowił jaki masz strop pod komodą- przepraszam nie mogłem się powstrzymać :) (jako inż bud.)

A mógłby nie wytrzymać? To "tylko" około 300 kg, ja myślę o czymś co będzie ważyć łącznie ponad 600 kg i myślę, że "rama H" powinna sobie z tym poradzić... nie chciałbym, żeby sąsiedzi z parteru podziwiali moje aqwa... ja mieszkam na 4 p. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie masz stropy w bloku - raczej wytrzymają gorzej jest zabawa jest przy drewnianych.Obliczając strop liczy się obciążenie na 1 m2 uwzględniając min. przeznaczenie pomieszczenia - inne obciążenie w mieszkaniu - inne w archiwum z ciężkimi szafami - a tu dodatkowe 600 kg jak mówisz, ato już sporo , zważywszy że nacisk będzie na małą powierzchnię - w nawiasie blok nowy czy stary ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Strop o ile nie jest drewniany to spokojnie wytrzyma taki ciężar! Przerabiałem ten temat stawiając swoje akwarium. A co do nóżek pod szafką to powinny spokojnie wytrzymać.Ale jak chcesz spać całkiem spokojnie to dotnij kawałki listw drewnianych na wysokość nóżek i wsuń je pod komodę.Ciężar komody równomiernie rozłoży się na podłodze.Próby ze znajomymi na szafce możesz przeprowadzić ale za dużo to nie da.Obciążenie chwilowe nawet 400kg a obciążenie stałe 300 kg + zmęczenie materiału to dwie różne rzeczy.

Zalewaj akwarium spokojnie,szafka wytrzyma , strop też ! Lej wodę powoli i kontroluj czy wszystko w porządku,czy się nie ugina itp.

 

 

 

Ps . pisałem na szybko z pracy :D ale jak się teraz przyjrzałem to nóżki,które są na środku nie wystarczą.Jedyna co one dadzą to wygięcie się dna szafki,podłóż coś pod środkowe przegrody i będzie dobrze.Dodatkowo jak ktoś wspomniał przykręć szafkę w 2-3 miejscach do ściany,zapobiegnie to "kiwaniu się" całej konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...