Skocz do zawartości

Akwarium 240L - pytania początkującego


W.B
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Na pierwsze akwarium wybraliśmy dość spore akwarium, 240L, długie 120cm.Pojawia się parę pytań technicznych:

1. Czy akwaria z allegro są coś warte??

http://allegro.pl/akwarium-proste-wraz-z-pokrywa-120x40x50-240l-i4672094308.html

W tej cenie to w sklepie same akwaria są bez pokryw, przynajmniej w miejscowości której mieszkam.

2. Z lektury forum doczytałem że można zastosować filtr kaskadowy, z regulacją, który również będzie spełniał funkcję natleniania wody. Czy takowy filtr się nada? nie jest ani tani, ani drogi, parę opinii znalazłem pochlebnych.

http://allegro.pl/aquael-filtr-kaskadowy-80-300l-versamax-fzn-3-i4711710966.html

3. Parę pytań na temat grzałki, rozumiem że najlepsza opcja z termostatem, czy 150W nie będzie za mała?? akwarium będzie stało w narożniku, 3 metry od okna, z 4 metry od drzwi, w miejscu dość stabilnym jeśli chodzi o temperaturę. Mieszkam w bloku, nie w domku.

http://allegro.pl/grzalka-eheim-jager-150-w-exspres-w-24h-i4692044651.html

 

Do akwarium będzie specjalnie zrobiona szafka, z poziomowanie, na to mata i dopiero akwarium. W tej chwili zastanawiamy się nad biotypem.

 

Pozdrawiam

W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem:

 

1.Szkło jak szkło ale jeśli chcesz hodować rośliny to te świetlówki na ten litraż dają 0,25W/L - to takie minimum dla roślin mało wymagających, więc nie poszalejesz z roślinami, nie wiadomo też co to za świetlówki, jaka barwa itp.

 

2.Przy tym litrażu polecam filtr kubełkowy, nie ma co na tym oszczędzać jak nie chcesz kupować 2 razy. Polecam coś z JBLa albo Eheim. Filtr to serce akwarium, naprawdę warto dołożyć.

 

3.Grzałka na moje ok, ale nie mam tak dużego akwa więc może niech wypowie się jeszcze ktoś kto takowe posiada i sprawdził to "w praniu".

 

Biotop oraz obsadę dobiera się po tym jak akwarium dojrzeje (patrz cykl azotowy) i jest uzależniona od parametrów wody jakie będziesz miał. Co z tego, że teraz zdecydujesz się na na Amerykę Południową jak potem okaże się,że masz do niej złe parametry i pozostaniesz postawiony przed decyzją - albo je korygujesz albo zmieniasz biotop i obsadę. Na chwilę obecną radzę też pomyśleć o podstawowych testach, bez tego ani rusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

1.Szkło jak szkło ale jeśli chcesz hodować rośliny to te świetlówki na ten litraż dają 0,25W/L - to takie minimum dla roślin mało wymagających, więc nie poszalejesz z roślinami, nie wiadomo też co to za świetlówki, jaka barwa itp.

 

W pokrywie są dwie świetlówki 2x30W, więc na styk. Akwarium będzie roślinno rybne, ale nie przeludnione.

Bardzo sie zastanawiam nad zainwestowaniem w świetlówki LED-owe o dwóch barwach.

 

2.Przy tym litrażu polecam filtr kubełkowy, nie ma co na tym oszczędzać jak nie chcesz kupować 2 razy. Polecam coś z JBLa albo Eheim. Filtr to serce akwarium, naprawdę warto dołożyć.

 

 

Kupowanie dwa razy?? tzn że ten filtr może nie poradzić sobie z kubaturą wody??

Patrzyłem na ceny i za takiego JBL-a ok 300zł, tanio nie jest ale jak będzie trzeba to się kupi, tylko chodzi mi o to by czasem nie przepłacić za coś co może robić podobnie.

 

 

Biotop oraz obsadę dobiera się po tym jak akwarium dojrzeje (patrz cykl azotowy) i jest uzależniona od parametrów wody jakie będziesz miał. Co z tego, że teraz zdecydujesz się na na Amerykę Południową jak potem okaże się,że masz do niej złe parametry i pozostaniesz postawiony przed decyzją - albo je korygujesz albo zmieniasz biotop i obsadę. Na chwilę obecną radzę też pomyśleć o podstawowych testach, bez tego ani rusz.

 

Testy już kupione, firmy JBL , paskowe, mam nadzieję że się sprawdzą. Mierzą następujące parametry:

Test pH wody od 6,4 do 9,0 (kwasowość wody)

- Test kH od 0 do 20° dkH stabilność pH

- Test gH od 1 do 21° dkH (twardość ogólna)

- Azotyny (N02) od 0 do 10 mg/l (trujący związek azotu)

- Azotany (NO3) od 0 do 250 mg/l (przyczyna glonów )

- Chlor (CL2) od 3 do3 mg/l (chemia obecna w wodzie kranowej, stosowana na bakterie )

 

Jak ktoś ma inne rady to serdecznie posłucham.

Pozdrawiam

W.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy już kupione, firmy JBL , paskowe, mam nadzieję że się sprawdzą.

Kropelkowe są zdecydowanie lepsze. Jeśli będzie roślinniak, to z pewnością przyda się Tobie jeszcze test na PO4.

 

 

Kupowanie dwa razy?? tzn że ten filtr może nie poradzić sobie z kubaturą wody??

Przy takim litrażu zdecydowanie poleciłbym filtr kubełkowy zamiast kaskady. Ceny wiadomo ... ;) .

 

 

Akwarium będzie roślinno rybne, ale nie przeludnione

Chyba przerybione :D .

 

 

W pokrywie są dwie świetlówki 2x30W

Ważna jest również barwa (masz ją napisaną na świetlówkach), nie tylko moc. Więcej info na temat oświetlenia znajdziesz tu http://forum.superakwarium.pl/topic/37295-o%C5%9Bwietlenie-odpowiednie-dla-ro%C5%9Blin/

 

 

Parę pytań na temat grzałki, rozumiem że najlepsza opcja z termostatem, czy 150W nie będzie za mała?

Nie chciałbym palnąć gafy, ale na baniak 240l, to 150W raczej za mało. Oczywiście dużo będzie zależało od temperatury jaka będzie wymagana w zbiorniku i jaka panuje poza nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kropelkowe są zdecydowanie lepsze. Jeśli będzie roślinniak, to z pewnością przyda się Tobie jeszcze test na PO4.

 

 

Przy takim litrażu zdecydowanie poleciłbym filtr kubełkowy zamiast kaskady. Ceny wiadomo ... ;) .

 

 

Chyba przerybione :D .

 

 

Ważna jest również barwa (masz ją napisaną na świetlówkach), nie tylko moc. Więcej info na temat oświetlenia znajdziesz tu http://forum.superakwarium.pl/topic/37295-o%C5%9Bwietlenie-odpowiednie-dla-ro%C5%9Blin/

 

 

Nie chciałbym palnąć gafy, ale na baniak 240l, to 150W raczej za mało. Oczywiście dużo będzie zależało od temperatury jaka będzie wymagana w zbiorniku i jaka panuje poza nim.

 

Myślę że tymczasowo zostanę przy testach paskowych, napewno lepsze niż nic a dają pewnie jakiś obraz tego co się dzieje.

 

Co do barwy zgodnie FAQ na forum " Przy dwóch świetlówkach radził bym 1x 5500-6500K i 1x 7000-8500K." takowe zakupię, tylko w technologii LED.

 

Co do grzałki EHEIM JAGER 150W na stronie producenta piszę do akwarium o gabarycie 200-300L , może ktoś korzysta z takowej?

 

A widzę zakup filtra trzeba będzie przełknąć, zakupię JBL kubełkowego i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam JBL e701 (mniejsze akwa niż Twoje) i bardzo sobie chwale. Jest prosty w obsłudze i czyszczeniu, części ogólnie dostępne i co dla mnie bardzo ważne MEGA cichy - lodówke mam głośniejszą. Dobrze filtruje i deszczownica dobrze napowietrza więc nie trzeba już żadnych pompek-srompek ;) Ogólnie polecam JBL'a ale z tego co wiem Eheima też ludzie chwalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam JBL e701 (mniejsze akwa niż Twoje) i bardzo sobie chwale. Jest prosty w obsłudze i czyszczeniu, części ogólnie dostępne i co dla mnie bardzo ważne MEGA cichy - lodówke mam głośniejszą. Dobrze filtruje i deszczownica dobrze napowietrza więc nie trzeba już żadnych pompek-srompek ;) Ogólnie polecam JBL'a ale z tego co wiem Eheima też ludzie chwalą.

 

Właśnie znalazłem JBL e901, na alledrogo , w  jakieś promocji po 262zł. Trza przełknąć :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałkę dobiera się pod różnicę temperatury jaka jest wypadkową z temperatury otoczenia i temperatury jaką się chce mieć w baniaku i żadne gusła typu 1W na 1l tu nic nie dadzą jak masz do podbicia 15 st C.

1W na 1L się sprawdza jeśli dobrze pamiętam do 5 czy 6 stopni różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do grzałki to koledzy dobrze radzą, najpierw zobacz bez grzałki jaką masz amplitudę temperatur przy wyłączonym/włączonym oświetleniu i ile potrzebujesz dociągnąć temp do oczekiwanej. Ja w 289 litrach miałem tak że przy ogólnym roślinniaku przy oświetleniu 0,7 W/l grzałka była zbędna. Teraz gdy akwarium jest biotopowe (Malawi) wystarcza mi 50W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zimową porą w 200l akwarium musiałem odpalić 750W grzałek żeby utrzymać 24 st C w zbiorniku.

Dzięki temu jak rano wchodziłem do "biura" nie miałem w kubku mrożonych kawowych fusów.

Natomiast 25W grzałka nie była w stanie w 25l akwarium podnieść temperatury wyżej niż do 12 st C, dopiero 75W dało radę utrzymać temperaturę w krewetkarium na poziomie 22 st C.

Takie są koszty posiadania akwarium w chłodni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w 120l mam JBLe901 - w zupełności wystarcza do takiego baniaka.

W opisie produktu napisali że filtr wystarcza do zbiorników 200-300L

.

 

Co do grzałki to koledzy dobrze radzą, najpierw zobacz bez grzałki jaką masz amplitudę temperatur przy wyłączonym/włączonym oświetleniu i ile potrzebujesz dociągnąć temp do oczekiwanej. Ja w 289 litrach miałem tak że przy ogólnym roślinniaku przy oświetleniu 0,7 W/l grzałka była zbędna. Teraz gdy akwarium jest biotopowe (Malawi) wystarcza mi 50W.

Bardzo dobra rada, ogólnie temperaturę w pomieszczeniu mam dość stałą, zimą ok 17 stopni latem gdzieś do 22 stopni. Poobserwuję temperaturę przez pierwsze dwa/trzy dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zakupione.
Pytanie co do filtra kubełkowego JBL E901:

Czy następującego parametry są optymalne:?? dane ze strony producenta:

 

Do akwariów od 90 do 300 litrów treści
Moc: 11 W !!!
Wydajność pompy max.: 900 l / h regulowana
Max. wysokość podnoszenia: 1,8 m
Pojemność filtra: 7,6 litra
Wypełnienie: 3 kosze z filtrem wstępnym
Wymiary: 180 x 210 x 405 mm (długość x szerokość x wysokość)
(W tym wysokość Przyłącza węża)
Gwarancja 4 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ostatnio nie pisałem, akwarium stoi już na specjalnym reglare robionym na zamówienie.
Filtr zdecydowałem się jednak na tego JBL E901

Na tą chwilę weszło ok 40kg piasku, wypłukany kilkakrotnie.
Pojawia się pytanie czy tyle piasku wystarcza??

z przodu od frontu jest 4-5cm, z tyłu 6-7cm.

Piasek do piaskownic, obi, robiony test octem i nie pienił się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz użyźnić piasek wpychając w niego kulki gliniano-torfowe.Co do grzałki ja bym wybrał 200W,zawsze masz jakiś zapas żeby podwyższyć temperaturę przy np chorobie.Szkoda że zdecydowałeś się na JBL.Ja bym wybrał Eheima.

Ja mam w 450l grzałkę 250W ryby z malawi czyli temperatura na poziomie 28 stopni utrzymuje się bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak , przyszły rośliny od forumowego kolegi Sławka wraz z kulkami GT, wszystko zasadzone.

Filtr chodzi, wyregulowany bo jest regulacja, całkiem fajna sprawa w tym JBL, nawet w miarę cichy choć i tak nie śpimy w tym pomieszczeniu.

Świetlówki chodzą 6h na dobę na tą chwilę, założyłem włącznik z timerem więc sam załącza.

 

Co do temperatury, ktoś tutaj napisał żeby wystartować z akwarium bez grzałki.

Na tą chwilę po trzeciej dobie temp w akwa 22 stopnie, poczekam jeszcze troszkę i zdecyduję się na grzałkę. W sumie dużo roboty jak widać nie będzie miała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foty będą, jak się naładuje bateria do lustrzanki więc na dniach.

Został mi jeszcze jeden problem, pokrywę mam zwykłą plastikową, taką jak dodają do akwa. Nie przeszkadza mi w sumie , ale pojawia się pytanie:

jak mam zamocować wlot wody, by poziom wody mieć idealnie zgrany z pokrywą??

Bo na tą chwilę mam 5 cm poniżej pokrywy, a kolanko które jest założone i tak nie może być w uchwycie tylko lekko przekoszone by można było domknąć pokrywe, fakt że w pokrywie są dwa "zgrubienia" na montaż akcesoriów.

Tak to wygląda, foto w linku:

http://images69.fotosik.pl/415/4e67af4683d316dc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego chcesz to kolanko umieścić nad wodą.

Żeby woda Ci chlupała?

Wodę natlenia ruch tafli wody a nie chlupanie.

Ja wszystkie odpływy mam poniżej poziomu wody, przy kaskadach też utrzymuje poziom wody żeby mi nie chlupała, po prostu lubię cisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...