Skocz do zawartości

akwa 100L - czy jest ok?


Rekomendowane odpowiedzi

witam!

mam akwrium od 6 tyg.

 

obsada:

4x neon (z 10-ciu)

2x nie znam- sa przezroczyste z paskiem fosforyzujacym na grzbiecie

4x mieczyk

4x molinezja

2x glonojad

2x kirysek

7x gupik

 

oswietlenie 30W 14h

askol 200

8x rosliny dosc obszerne- nie znam nazw

ph 7

no2 0,2mg

no3 10mg

 

waszym zdaniem jest ok. czy cos nie tak? pozdrawiam

akwa 100L

jeszcze jedno pytanko mam sporo rybek, zmiataja jedzenie w ciagu 30 sek. czy mam je karmic 2 razy dziennie? nic nie spada na dno, boje sie ze ich niedozywiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie więcej pokarmu podawaj, najlepiej ze trzy razy dzienie w mniejszych porcjach jak masz na to czas. I zadbaj o to by coś tam spadało na dno, bo takich resztek przez cały dzień poszukują kiryski i glonojady..inne rybki też.

Oczywiście nie może być tak byś dostrzegała jakieś leżące luzem na dnie resztki karmy, ale jak się drobinki zapodzieją w zakamarki to będzie akurat dla rybek żerujących przy dnie. A jeden dzień w tygodniu-głodówka się należy :) .

 

Odnośnie kirysków- to musisz jeszcze co najmniej 4 sztuki dokupić, bo to rybki stadne. Oświetlenie optymalne to około 50W przy Twoich 100l, ale jeśli roślinki rosną to nie zmieniaj. Tyko skróć czas oświetlania do około 10ciu godzin, max 12h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te dwie rybki których nie znasz to najprawdopodobniej kardynałki chińskie link

 

Co do karmienia wystarczy dwa razy dziennie, ale tyle pokarmu, żeby odrobinę na dnie zostało mimo tabletki.

 

PS. Kardynałek też ryba stadna, więc najlepiej oddaj i dokup w to miejsce neonów. Kirysków też ze 3 dokup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że masz askol 200 - to chyba taka pompa z gąbką (nie jestem pewien,domniemam) ,jeśli używasz tylko filtra wewnętrznego i wartość NO2 masz na poziomie 0,2(powinno być zero) powinieneś zapoznać się z tym -"Ze względu na dużą toksyczność azotynów(NO2) dla ryb, ich stężenie w akwarium powinno być zerowe. Niebezpiecznie wysokie stężenie azotynów pojawia się w akwariach nowo założonych, przerybionych, ze źle funkcjonującą filtracją biologiczną oraz po zastosowaniu bakteriobójczych preparatów leczniczych."

Ogólnie moja rada to zaopatrzenie się w filtr zewnętrzny , najlepiej brać taki który będzie robił nam nadfiltrację(filtr do większego baniaka np. do 150/200 litrowego) ,filtr zewnętrzny będzie filtrem biologicznym,filtr mechaniczny(wewnętrzny) - pozostaw ten co jest.

Dalej ,oświetlenie ,zmniejsz do 12h,poza tym masz 0,3W/1L byłoby lepiej 0,6W/1L ,czyli dołóż świetlówkę 30W (proponuję zajrzeć na stronkę firmy ATTI,ja się tam zaopatrywałem,fachowa obsługa,polecam),dodatkowo zaopatrz się w system CO2 i jakieś nawozy - będą ci pięknie rosły roślinki :)

Odnośnie karmienia ,jeśli masz młode ryby to lepiej częściej(cztery do pięciu razy dziennie) ale w mniejszych ilościach i tego się trzymaj(czas konsumpcji do 1 min. powinno wszystko zniknąć) ,jeśli stare to tyle żeby mogły to obskoczyć w ciągu minuty lub dwóch - dwa do trzech razy dziennie.

Obsada , jak koledzy wcześniej pisali dokup kirysków , proponuję też dokupić otosiki przyujściowe(4/6 szt.) świetnie nadają się do zwalczania glonów i krewetki Amano.

Pozdrawiam i życzę zadowolenia z pupilków .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz racje darekD to sà te rybki, przezroczyste z paskiem fosforyzujacym- powiem szczerze ze ze nie wiedzialam ze sà barwione sztucznie, co do oswietlenia to dokupilam jeszcze jednà swietlowke, razem jest 60W

a cha neonki dokupie jutro ,macie racje juz mi zostalu 3

 

mam maly problem nie wiem jak wyslac foto- help i nie smiejcie sie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze jak piszesz post to pod postem masz coś takiego jak dodaj załącznik. Klikasz w przeglądaj, znajdujesz plik na swoim dysku i załączasz plik do wiadomości. Pamiętaj jednak, by wcześniej zmniejszyć rozmiar zdjęcia do tego, który obowiązuje w regulaminie :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz to ci światełka wystarczy :) .

Jeśli chodzi o dodawanie zdjęć to na początek hihi :D , no dobra teraz poważnie ,najważniejsze to to że rozmiar zdjęcia nie może być większy 256 KB(na google poszukaj jak się zmniejsza rozmiar zdjęcia). Dobra zaczynamy "naukę" - jak piszesz nowy post (odpowiedź do swojego lub czyjegoś) to jeśli chcesz odpowiedzieć na ten post lub coś tam sobie napisać zawsze musisz kliknąć na "Odpowiedź" (napisałaś już nie jeden więc wiesz o co chodzi ,jak ci się otworzy nowa strona z miejscem do wpisania odpowiedzi to niżej masz tabelę zaczynającą się tak "Jeśli chcesz dołączyć jeden lub więcej plików, uzupełnij szczegóły poniżej." i tam masz (czyli niżej) Nazwa pliku - dajesz (klikasz) przeglądaj i szukasz na swoim kompie pliku ze zdjęciem(zmniejszonym,nie większym niż 256KB) , jak już znajdziesz plik ze zdjęciem (czyli zdjęcie które chcesz dodać) to najeżdżasz na nie i klikasz RAZ potem dajesz(klikasz , na dole otwartego okna) "Otwórz" , potem już tylko klikasz na "Dodaj plik" i cieszysz się dodanym zdjęciem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tą rybkę to wygląda mi ona na Przeźroczkę indyjska.

Jeśli chodzi o akwarium TO - daj więcej roślin + jakiś korzeń lub skałki, wywal te tło i daj jakieś jednolite ,bo jak na razie to widać że nic nie widać,wszystko jest zlane i nie wiadomo które to roślina a które rybka , no i najważniejsze pozbądź się tych sztucznych rzeczy typu głowa pirata itd.

TU masz przykłady pięknych baniaków,oczywiście nie mówię że twoje ma od razu tak wyglądać.

Gwarantuję że zakochasz się na nowo w swoim baniaku :D - oczywiście to tylko moje skromne zdanie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akwarium jestem zmuszona przeniec na murek, wiec nie bedzie mi potrzebne tlo, filtr Ascol 200(wewnertzny) dziala razem z Ascol Pratico 200 (zewnetrzny) juz od tyg. za jakies 10 dni ten wew. wyciagne i przeniose akwa na murek (nie mam pojecia jak to zrobimy ale cos sie wymysli). woda sie zrobila wiecej jak przezroczysta no3 mam 0,0, tylko roslinki cos mi sie ztrzymaly w miejscu???

neonki oddalam, dokupilam parke kiryskow (bialutkich-sliczne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no3 mam 0,0

chyba NO2 bo NO3 to raczej niemożliwe jeśli aqwa normalnie funkcjonuje...
Jest możliwe żeby w funkcjonującym akwarium było NO3 równe zeru - trzeba je wtedy sztucznie podnosić,np. lejąc KNO3 lub jakiś nawóz macro.
A niby jak jeśli można wiedzieć, ryby nerek nie mają czy jak w takim akwarium? Bo jak nie to oznacza to brak działania bakterii nitryfikacyjnych czyli NO2 na maxa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwe żeby w funkcjonującym akwarium było NO3 równe zeru - trzeba je wtedy sztucznie podnosić,np. lejąc KNO3 lub jakiś nawóz macro.

A niby jak jeśli można wiedzieć, ryby nerek nie mają czy jak w takim akwarium? Bo jak nie to oznacza to brak działania bakterii nitryfikacyjnych czyli NO2 na maxa.

Hmmm...,jano ,chyba nie znasz anatomii ryb :) ,więc cię oświecę ,otóż ryby mają NERKI których głównym zadaniem jest wydalanie wody, aby zrównoważyć jej poziom w organizmie.

Dodatkowo myślę, że za "nerki w akwarium odpowiadają" - filtry, częste podmiany wody , rośliny itp.

Azotan jest wskaźnikiem stopnia zanieczyszczenia akwarium, wywołanego niedostateczną wymianą wody, zbyt wysoka zawartość azotanów może też wynikać z zanieczyszczenia wody (zalegający pokarm, odchody, obumarłe liście itp.).

Jeśli mamy dużą obsadę rybek, dodatkowo je przekarmiając ,nie posiadamy dostatecznej filtracji lub nie posiadamy dość dużej ilości roślin, co za tym wszystkim idzie dużą wartość NO3 to do zbicia możemy użyć np. filtr hydroponiczny lub denitrator.

Jednak chyba najlepszą metodą na zbicie tej wartości NO3 do poziomu niezagrażającemu naszemu zbiornikowi to:

- stałe regularne podmiany wodą wolną od azotanów;

- obsadzenie zbiornika roślinami i zapewnienie im odpowiednich warunków.

Ja w swoim akwarium mam małą obsadę, jeśli chodzi o ryby a dość dużą roślin, dodatkowo podmieniam wodę (wolną od azotanów) w ilości około 20% tygodniowo(razem z odmulaniem dna), mam też dość dobrze naświetlone akwarium - równe 0,6W/1L i stosuję CO2, wszystko to razem jest przyczyną tego, że sam muszę zwiększać NO3 w swoim akwarium stosując odpowiednie nawozy(już wcześniej o tym pisałem).

Ogólnie jano mówiąc w skrócie - Azotany są wykorzystywane jako źródło azotu przez rośliny, napomknąłeś też o bakteriach nitryfikacyjnych więc proponuję lekturę znajdującą się TU

Ps. jano ,jeśli się mylę to proszę o cię lub innego eksperta o wytłumaczenie mi co robię źle lub czemu myślę źle.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem coś napisać w odpowiedzi na Twój ciekawy poniekąd wywód ale to co napisałeś w edit lekko mnie rozwaliło ;) Nie wnikając za bardzo w moją znajomość anatomii ryb podziwiam Twoją znajomość fizjologii... Fakt posiadania nerek przez ryby nie jest mi obcy natomiast zakres ich działania

ryby mają NERKI których głównym zadaniem jest wydalanie wody, aby zrównoważyć jej poziom w organizmie.

lekko mnie zaskoczył, a może oświecił? Proponuję jednak wnikliwsze spojrzenie na w.w. temat.

Co do azotanów i procesów nitryfikacyjnych... czysto teoretycznie jest możliwy zerowy poziom NO3 ale musiało by to być idealne zgranie wszelkich procesów mających wpływ zarówno na powstawanie jak i usuwanie tego związku co moim zdaniem jest praktycznie prawie niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem coś napisać w odpowiedzi na Twój ciekawy poniekąd wywód ale to co napisałeś w edit lekko mnie rozwaliło ;) Nie wnikając za bardzo w moją znajomość anatomii ryb podziwiam Twoją znajomość fizjologii... Fakt posiadania nerek przez ryby nie jest mi obcy natomiast zakres ich działania

ryby mają NERKI których głównym zadaniem jest wydalanie wody, aby zrównoważyć jej poziom w organizmie.

lekko mnie zaskoczył, a może oświecił? Proponuję jednak wnikliwsze spojrzenie na w.w. temat.

Co do azotanów i procesów nitryfikacyjnych... czysto teoretycznie jest możliwy zerowy poziom NO3 ale musiało by to być idealne zgranie wszelkich procesów mających wpływ zarówno na powstawanie jak i usuwanie tego związku co moim zdaniem jest praktycznie prawie niemożliwe.

No i się zaczęła - dyskusja ... .

Jeśli chodzi o nerki to bardziej wierzę przeczytanym artykułom,książkom itd., itd. , niż komuś na forum,choć często zdobywałem na nim ciekawe porady.

Jeśli chodzi o NO3 to zapraszam z testem do mnie na kawkę :) , lub na rozmowę przez gg.

 

Ps.Przeczytałem jeszcze raz twój post i napisałeś w nim

Proponuję jednak wnikliwsze spojrzenie na w.w. temat.

No więc zapoznałem się dogłębniej :) , o nerkach już ci napisałem ,teraz odpowiem na to co napisałeś o NO2, otóż azotyny(NO2) są wykorzystywane przez bakterie nitryfikacyjne do produkcji azotanów (NO3),rośliny,podmiany itd. w moim akwarium redukują je do zera(wiem że te zero wychodzi w testach ale naprawdę jakieś śladowe ilości NO3 pozostają,np. przy dnie i mogą być zbliżone do zera,czego test nie pokaże) i muszę tą wartość sam podnosić , już chyba jaśniej się nie da tego wytłumaczyć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...