Jump to content

Kamień napowietrzający też chce być ładny


mary1517
 Share

Recommended Posts

Zastanawiam się od paru dni, jak w ciekawy sposób "zamaskować" w moim akwarium kamień napowietrzający. Jasne, że mogę go umieścić po prostu za jakimiś roślinami czy kamieniem... ale przecież można tez go wykorzystać w akwa jakoś bardziej ciekawie, ozdobnie, artystycznie.

Tyle na to pomysłów ile akwarystów. Widziałam ludzi, co własnoręcznie konstruują wyrzutnie piasku z napowietrzeniem, albo innego rodzaju wulkany ze światłem lub bez. Widziałam też ciekawie wyżłobione kamienie lub kory i kokosy, z których ulatywały bąbelki. No i mamy klasyczne ceramiczne wulkany i  kuferki rodem z gdzie jest nemo :P

Szczerze mówiąc... nie mam jeszcze pomysłu na swój kamień. Mam akwarium urządzone bardzo naturalnie - korzeń, skała wapienna, piasek i żwirek rzeczny, plus sporo roślinności - nie wyobrażam sobie tutaj jakiegoś wulkanu czy innej ceramiki :/ jeszcze nad tym pogłówkuje ale jestem ciekawa, jak wy urządzacie w swoich akwariach kamienie napowietrzające? Na pewno nie jeden z was chciał go jakoś ciekawie zakomponować, a nie tylko rzucić gdzieś sobie tam w krzaki. Pochwalcie się swoimi pomysłami :)

Link to comment
Share on other sites

Mam akwarium urządzone bardzo naturalnie - korzeń, skała wapienna, piasek i żwirek rzeczny, plus sporo roślinności

Coś takiego w jak "kamień napowietrzający" w naturze nie występuje, a przecież o odwzorowanie natury nam chodzi ;) .

No to, albo naturalnie, albo...

Link to comment
Share on other sites

A jak napowietrzasz wodę i lecą ci z filtra bąbelki to też jest to nie naturalne i przestaniesz go używać? ;>
Możemy mówić, że tworzymy dla ryb idealne odzwierciedlenia naturalnych warunków, ale sami się okłamujemy. 100% warunki te ryby miały by tylko faktycznie w rzece czy jeziorze. Więc póki ktoś nie wsadza do akwarium greckiej budowli, nurka albo zamku to jestem z tym kontent. A na wystawach akwarystycznych u mnie w mieście ciężko znaleźć kompozycje bez "latających bąbelków" :P i są tam czasem iście piękne rzeczy, w życiu by człowiek nie przyznał, że "to coś tam nie należy". Wstawię w sumie parę zdjęć może, jak się do nich dokopie.

Link to comment
Share on other sites

 

 

A jak napowietrzasz wodę i lecą ci z filtra bąbelki to też jest to nie naturalne i przestaniesz go używać? ;>


Jestem realistą- nie napowietrzam wody bąbelkami. Mój filtr ich nie tworzy bo cenie sobie ciszę i prawdziwe natlenianie wody :).


Gdzie umieszczam kamień? Jak kiedyś używałem to maksymalnie go maskowałem- by go nie było widać. Ale moment, w którym zrezygnowałem z kamienia napowietrzającego był jednym z najlepszych. Rozsądek wygrał.

To coś przydaje się gdy nastawiasz hodowle artemii lub gdy chcesz mieć prowizoryczną, tymczasową filtracje (chociaż i wtedy kamień jest zbędny- potrzebujemy samego napowietrzacza). 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

A jak napowietrzasz wodę i lecą ci z filtra bąbelki to też jest to nie naturalne i przestaniesz go używać? ;>

Zbiornik jest napowietrzany przez ruch tafli wody wywołany odpowiednim ukierunkowaniem wylotu z filtra. Proponuję zapoznać się z tematami w dziale http://forum.superakwarium.pl/forum/8-napowietrzanie-i-filtracja/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...