Jump to content

mary1517

Użytkownik
 • Content count

  5
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by mary1517

 1. Zastanawiam się od paru dni, jak w ciekawy sposób "zamaskować" w moim akwarium kamień napowietrzający. Jasne, że mogę go umieścić po prostu za jakimiś roślinami czy kamieniem... ale przecież można tez go wykorzystać w akwa jakoś bardziej ciekawie, ozdobnie, artystycznie. Tyle na to pomysłów ile akwarystów. Widziałam ludzi, co własnoręcznie konstruują wyrzutnie piasku z napowietrzeniem, albo innego rodzaju wulkany ze światłem lub bez. Widziałam też ciekawie wyżłobione kamienie lub kory i kokosy, z których ulatywały bąbelki. No i mamy klasyczne ceramiczne wulkany i kuferki rodem z gdzie jest nemo Szczerze mówiąc... nie mam jeszcze pomysłu na swój kamień. Mam akwarium urządzone bardzo naturalnie - korzeń, skała wapienna, piasek i żwirek rzeczny, plus sporo roślinności - nie wyobrażam sobie tutaj jakiegoś wulkanu czy innej ceramiki :/ jeszcze nad tym pogłówkuje ale jestem ciekawa, jak wy urządzacie w swoich akwariach kamienie napowietrzające? Na pewno nie jeden z was chciał go jakoś ciekawie zakomponować, a nie tylko rzucić gdzieś sobie tam w krzaki. Pochwalcie się swoimi pomysłami
 2. A jak napowietrzasz wodę i lecą ci z filtra bąbelki to też jest to nie naturalne i przestaniesz go używać? ;> Możemy mówić, że tworzymy dla ryb idealne odzwierciedlenia naturalnych warunków, ale sami się okłamujemy. 100% warunki te ryby miały by tylko faktycznie w rzece czy jeziorze. Więc póki ktoś nie wsadza do akwarium greckiej budowli, nurka albo zamku to jestem z tym kontent. A na wystawach akwarystycznych u mnie w mieście ciężko znaleźć kompozycje bez "latających bąbelków" i są tam czasem iście piękne rzeczy, w życiu by człowiek nie przyznał, że "to coś tam nie należy". Wstawię w sumie parę zdjęć może, jak się do nich dokopie.
 3. mary1517

  Zakładanie akwarium od zera

  Bardzo dziękuję, poczytam tamte działy. Odezwę się, jak już będę podejmowała jakieś decyzje. Zobaczę. Może uda mi się wcisnąć gdzieś 40l.
 4. Cześć wszystkim. Wiem, że takich tematów jak mój na tym forum jest pewnie MILION, ale potrzebuje pomocy i dobrych rad od kogoś doświadczonego. Kiedyś dawno temu "bawiłam się" w akwarystykę. Miałam małe, 8litroche akwarium w którym to sobie pływała a to platka a to gupik. Odstawiłam akwarystykę bo studia i tak dalej... Dopiero po latach i w sumie z niewiedzy zdałam sobie sprawę ile błędów popełniałam i jak szkodziłam żywym istotom... Ale zawsze chciałam mieć akwarium takie poważniejsze... Nie żeby zaraz hodowla i wow 300 litrów z welonami. Obmierzyłam szafki w moim pokoju. Mogę sobie pozwolić jedynie na 25l - 30l o przedniej ścianie 40cm <-- większe grozi katastrofą meblowo-półkową Powiedzmy: 25l. To, że chcę sobie założyć akwarium nie powinno być moim kaprysem wykańczającym biedne rybki. Chce, by było im dobrze. I właśnie dla tego chciała bym was prosić o rady, co do roślinności, rodzaju podłoża no i przede wszystkim doboru ryb i "czyściciela". Osobiście lubie akwaria jednogatunkowe + czyściciel (czyli np. gupik i krewetka?) Jeśli chodzi o parametry wody u mnie to tu są chyba wszystkie potrzebne informacje: http://pwik.com.pl/p,s,jakosc_wody_w_rudzie_slaskiej.html (twardość 5,32). Dla jakich ryb taki metraż i taka woda będą najlepsze? Jakie dobrać do tego rośliny i podłoże? Chciała bym dać do akwarium korzeń albo skałę, raczej nie obydwie te rzeczy bo 25l to ogromne nie jest. Nie jestem zwolennikiem sypania chemii do akwarium, ale jak już będzie trzeba, to co? Czy taki prosty mały filtr z napowietrzaczem i deszczownicą przeznaczony do akwa na max 40litrów i filtracji 200/h może być? Jakie inne, cenne rady dla mnie macie, poza tym, że lepsze było by większe akwarium, bo na to nie mogę sobie na razie pozwolić. Ale w przyszłości bardzo chętnie Dziękuję wam za pomoc z góry.
 5. mary1517

  Zakładanie akwarium od zera

  Na nowy mebel tym bardziej nie. Nie teraz tylko w przyszłości. jak np. zmienię mieszkanie - to miałam na myśli. Na razie chcę baniaczek 25 litrowy. Postoi około półtory roku do dwóch lat. Zastanawia mnie tylko jakie ryby będą się czuć dobrze w tak miękkiej wodzie i jakich czyścicieli mogę do nich dobrać. Krewetki były by ok, ale nigdy nie miałam z nimi do czynienia, a nie wiem czy są jakieś karłowate odmiany "glonojadów". Nie wsadzę przecież zbrojnika. A na porady w sklepach zoologicznych to ja liczyć nie mam zamiaru... Te biedne bojowniki i welony w 2l kulach... W moim zoologu gość nie potrafi nawet płci u ryb rozróżniać, ale przynajmniej ma tanio
×