Skocz do zawartości

Osad na szybach, stabilizacja zbiornika, rośliny


Gloster
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z osadem na szybach i są to najprawdopodobniej brunatnice. Zakładam temat, dlatego że potrzebuję pomocy. W akwarium przez większość czasu swojego istnienia żyło własnym życiem, nie było włączane światło  zbiornik po prostu stał na szafce. Nie muszę chyba mówić, że wszystkie rośliny jakie w nim były padły. Teraz mam więcej czasu, więc mogę poświęcić go na akwarystykę. W zbiorniku była robiona tylko jedna podmiana ~ 20l wody RO. Opis zbiornika:

 

Akwarium: 120x40x50 - 240l

 

Filtracja:

 

Mechaniczny HW-302 wypełniony włókniną filtracyjną.

Biologiczny Aqua Nova NCF-1500 wypełniony ceramiką i gąbką

 

Oświetlenie:

 

2x 18W T8 6500k

2x Hagen Power Glo T8 30W - w przyszłości wymiana na 2x 30W 6500k

1x Sylviana T5 25W

 

Ogrzewanie:

 

1x Elite 200W

1x Elite 150W

 

Podłoże:

 

Ziemia ogrodowa + grys bazaltowy

 

Technika CO2:

 

Butla 1,5 kg połączona z reaktorem narurowym

 

Fauna:

 

Brzanka Odeska -naście szt.  (policzę i edytuję)

 

 

W zbiorniku są obecnie zaledwie 2 rośliny. Prawdopodobnie żabienica i kryptokoryna. Nawożę pół dawki fosforu i potasu. CO2 idzie całą dobę, ale zmniejszę jego ilość do minimum bo nie ma sensu gazować na maksa przy dwóch roślinach. Jak na razie obydwie bąbelkują, choć to i tak nie jest żadnym wyznacznikiem.

 

Gdy kupiłem żabienice dwa liście miały szare plamki, dziś te liście się rozkładają (widać na zdjęciach), ale młode wyglądają normalnie. Domyślam się, że też będę musiał zmienić nawożenie. Świecę 10h dziennie maksymalną mocą. Zmienić czas świecenia i moc?

 

 

37683435373878366959.jpg

 

73951028206203559752.jpg

 

64337312821499759313.jpg

 

Przepraszam za jakość zdjęć, ale robiłem je telefonem.

 

 

 

// Nie podałeś wszystkich informacji. Czyżbyś zapomniał jakie są zasady? /darekbart

 

 

Odpowiedź znajdziesz w #3 poście.

Edytowane przez Winkiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup testy NO3, PO4 (do roślin) oraz pH, kH, gH (by dostosować obsadę).

Okrzemki pojawiają się zazwyczaj z powodu za dużego oświetlenia.

Masz bardzo małą masę rośliną w akwarium, polecam dać więcej roślin, wiele więcej w tym szybkorosnących.

:arrow: http://forum.superakwarium.pl/topic/16064-poradnik-zwalczania-glon%C3%B3w/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam testy, jutro podam wyniki bo dziś mi się nie chce z tym bawić. Mój budżet przez najbliższy czas nie przewiduje żadnych zakupów.

 

//Wyłączne prawo do używania czcionki koloru czerwonego,użytej przez Ciebie w pierwszym poście, należy do administracji forum. Upominam./darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Co do Żabienicy, może jakąś kulkę Glin/Torf daj pod korzenie? Masz ziemię pod bazaltem , ale żabienice mają dość mocny układ korzeniowy i z gleby pobierają dla siebie "pożywienie". Żabienice długo się aklimatyzują i dlatego może być tak, że na początku trochę odchoruje. Daj jej czasu ;)

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę starał się uzyskać takie parametry:

 

no3 10

po4 1

k 15

fe 0,4

 

Przy cotygodniowej podmianie 40l będę mierzył parametry i ewentualnie korygował pojedyncze sole. Do tego mam zamiar usuwać glony przez jakiś czas mechanicznie. Zmniejszyłem oświetlenie 85W bo rośliny i tak przy tym bąbelkują. Plan dobry? Świecić 10h?

Edytowane przez Winkiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dopóki masz tak mało roślin do możesz śmiało zmniejszyć czas oświetlenia.

Jaki czas? Można zmniejszyć ilość nawozów, żeby nie doszło do przenawożenia, ale jaki czas.

Świecimy max 10 h, można zmniejszyć do 9 , 9,5 ale bez przesady i te rośliny (choć jest ich mało) chcą żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...