Skocz do zawartości

Akwarium 43L - od początku, kilka pytań


zsajbs
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zamówiłem już kostkę, 43l, oto ona; http://allegro.pl/akwarium-float-kostka-35x35x35-6mm-wroclaw-i4675129070.html
Grzałka; http://allegro.pl/grzalka-aquael-comfortzone-z-termostatem-50w-i4673591969.html

Oświetlenie; http://allegro.pl/mini-lampka-11w-6500k-do-nano-akwariow-i4674299083.html

 

W akwa planuję trzymać krewetki Red Cherry, do 10 sztuk na początek, plus być może Razborki Boreańskie.

I teraz mam kilka pytań;
* czy podłoże może być takie; http://allegro.pl/aqua-art-shrimp-sand-powder-czarne-1-8-kg-i4644333638.html, plus do tego biały piasek/żwirek?
* jaki filtr, wewnętrzny czy kaskadowy? Jeśli chodzi o kaskadowy, to zastanawiałem się na początku nad HBL-501 ( z braku funduszy), po pewnym czasie zmieniłbym go na coś lepszego, jeśli chodzi o wewnętrzny to chodzi mi po głowię aquael fan 1 plus
* czy warto kupić ten środek do wody; http://allegro.pl/sera-bio-nitrivec-50ml-bakterie-nitryfikacyjne-i4667187055.html
* czy można mieszać i wlewać do akwa wodę z kranu i wodę destylowaną w stosunku 1:1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy podłoże może być takie; http://allegro.pl/aq...4644333638.html, plus do tego biały piasek/żwirek?

 

Nie potrzebujesz podłożą aktywnego. Nawet piszesz, że nie masz funduszy. Zwykł piasek z Obi wyjdzie taniej (10zł za 10kg) i będzie lepszy. Nie będzie pomniejszał optycznie akwarium + piach ma bardzo dużą powierzchnie biologiczną ;)

 

 

jaki filtr, wewnętrzny czy kaskadowy? Jeśli chodzi o kaskadowy, to zastanawiałem się na początku nad HBL-501 ( z braku funduszy), po pewnym czasie zmieniłbym go na coś lepszego, jeśli chodzi o wewnętrzny to chodzi mi po głowię aquael fan 1 plus

 

Filtr wewnętrzny jest słabym pomysłem. Zabierze miejsce, którego w takim akwarium i tak jest mało. Najlepszym wyjściem jest kaskada lub niewielki kubełek. Z kaskad mogę polecić Aquael FZN, często można trafić na używki. Jak już HBL to weź jeszcze większy model, te filtry i tak strasznie szybko tracą moc. 

 

 

* czy warto kupić ten środek do wody; http://allegro.pl/se...4667187055.html

Odpuść sobie wszelkiego rodzaju magiczne buteleczki. Lepiej przeznacz to 16zł na zakup lepszego filtra ;)

 

 

 

Razborki Boreańskie.

To ryby z BW, więc przydało by im się nawet lekkie zabarwienie wody (kwasy humusowe) +lepiej by się czuły w ciut dłuższym akwarium.

 

* czy można mieszać i wlewać do akwa wodę z kranu i wodę destylowaną w stosunku 1:1?

Woda musi odstać 24h przez wlaniem do akwarium.  

 

 

Poczytaj o cyklu azotowym. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, woda będzie odstawiona na 24h.
Zwykły piasek powiadasz? Nie bawić się, w żadne shrimp soil/shrimp sand?
Red Cherry idealne na początek, czy może jakieś inne? A jeśli nie razborki, to co innego polecasz? :)
HBL 701, jako totalna budżetówka będzie się nadawać? Gdyż FZN próżno szukać używki
I ostatnie pytanie, jak często robić podmiany wody w pierwszych 2-3 tygodniach oraz w dalszych etapach 4 tygodnie i dalej?

Edytowane przez zsajbs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Zwykły piasek powiadasz? Nie bawić się, w żadne shrimp soil/shrimp sand?[...]

Jeżeli zamierzasz póki co hodować red cherry czy pokrewne to nie ma sensu wydawać tylu pieniędzy. Piasek polecony przez Krzyśka nie zmienia parametrów, więc jest OK.

 

Red Cherry idealne na początek, czy może jakieś inne? A jeśli nie razborki, to co innego polecasz? :)[...]

Mogą być red cherry albo white pearl albo blue pearl albo babaulti. Ogólnie najbardziej polecam na start neocaridiny heteropody. No może z wyjątkiem yellowek - u mnie zawsze im coś nie odpowiadało w przeciwieństwie do reszty ;) Pamiętaj tylko, żebyś nie mieszał np. red cherry z blue pearl, bo krzyżują się między sobą, a kundelki są bardzo nieatrakcyjne.

 

[...]FZN próżno szukać używki[...]

Sprawdź jeszcze raz :) Niekoniecznie musi to być akurat oferta z Twojej miejscowości - zawsze jest opcja wysyłki.

 

[...]I ostatnie pytanie, jak często robić podmiany wody w pierwszych 2-3 tygodniach oraz w dalszych etapach 4 tygodnie i dalej?

Na początek akwarium musi dojrzeć, dopiero później robisz podmianki w ilości około 20%. Poczytaj o cyklu azotowym - po lekturze zapewne wiele się rozjaśni.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli nie razborki, to co innego polecasz?

Do krewetek Neocardina bardzo pasuje Żyworódka Endlera. Oba gatunki zasadowa woda i lekko/średnio twarda (+10GH) i oba gatunki nie potrzebują w akwarium grzałki (temp 23-24).

 

 

jak często robić podmiany wody w pierwszych 2-3 tygodniach oraz w dalszych etapach 4 tygodnie i dalej?

U siebie nigdy nie robię podmian przez pierwszy miesiąc. Akwarium musi dojrzeć, a podmiany tylko ten proces wydłużają. Potem normalnie raz w tygodniu podmiana 20%. 

 

 

HBL 701, jako totalna budżetówka będzie się nadawać?

Lepszy niż mniejsze modele. 

 

 

Zwykły piasek powiadasz?

Opcja najlepsza i najtańsza :) Te krewetki aktywnego nie potrzebują. 

 

 

Red Cherry idealne na początek, czy może jakieś inne?

Red Cherry lub blue pearl/jelly lub white pearl lub orange. Z yellow i ja miałem problemy  :-?

Jak nabierzesz trochę doświadczenia z krewetkami możesz dołożyć tigery lub babaulti green. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Możesz kupić piasek kwarcowy czarny o gradacji 0,8-1,2 mm, albo 1,4-2,0 mm jest neutralnym podłożem od lat go używam., nie zmienia parametrów i ładnie się prezentują czerwone, niebieskie, pomarańczowe i żółte krewetki. Żwirek w świetle nabiera koloru ciemno brązowego. 

Ja bym odradzał ci kupno kaskad HBL. Jak już to AQUAEL FZN, albo możesz kupić chiński kubełek HW- 302 (ok. 160zł) kilku znajomych używa i są zadowoleni. Przy większym budżecie Hydor prime 10 (ok. 200zł). 

Jeśli chodzi o krewetki to może kup sobie sakury red można dostać za 4 zł bardzo ładnie wybarwione i nie są wymagające, bo to RC po selekcji.

Obecnie jestem za nie trzymaniem ryb z krewetkami, bo nawet najspokojniejsze i najmniejsze będą miały chrapkę na żywy drobny pokarm, czyli młode krewetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do krewetek dobierz rybki aby nie były większe od samych krewetek :) bo krewetki bedą wiecznie przestraszone i schowane .

Myślałeś np o danio margaritatus bardzo ładna kolorowa rybka (stadna).

 

Co do filtra to mam do sprzedania kaskadę FZN-2  na gwarancji szukaj na OLX :) lub odezwij się na PW .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...