Skocz do zawartości

K2SO4 - jak i ile podawać


Motorniczy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

 

Zakupiłem ostatnio trochę soli ponieważ wychodzi taniej.

 

Używałem K+ aqua art ale się kończy dlatego kupiłem K2SO4.

 

Teraz tak używam makro codziennie ( też sole rozpuszczone w RO wg zaleceń ) które działa następująca

2,5 ml / 100 litrów akwarium / dziennie (2,5 ml tego nawozu podniosą w akwarium 100 litrowym zawartość NO3 o 1,5 ppm, PO4 o 0,15 ppm i K o 1,5 ppm, Mg o 0,25 ppm).  "

I tak je stosuję.

 

 

Zostaję mi K2SO4, używalem kalkulatorów jednak za wiele nie ogarniam

 

Wiem że, jak rozpuszczę 100g w 500ml RO to otrzymam roztwór który do 100l netto przy jednym ml podniesie mi K o 0,9 mg/l i SO4 o 0,3 mg/l

 

Teraz pytania, Ile stosować dziennie tego K2SO4 stosując równocześnie makro ( 2,5 ml ) którego działanie opisałem wyżej oraz Ferro+ ( 2ml ) aqua-art ?

 

Czy stosować codziennie i przy podmianie ( tak jak to robiłem z K+ aqua-artu ) czy tylko codziennie lub tylko przy podmianach ?

 

 

 

Dodatkowo 

Stosuję wodę RO i uzdatniam ją hydro mineral z aqua-art i zakupiłem " na póżniej " Uzdatniach HydRO makro + Fr które daję następujące parametry

Ca 25ppm, Mg 6ppm, Cl 6ppm, Na 4ppm, N 10ppm, K 25ppm, P 1ppm, Fe 0,20ppm i teraz mam to wszystko i zaczynam się gubić i nie chcę przesadzić.

Edytowane przez Motorniczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że Twoje wyliczenia są co najmniej błędne. ;)

 

Po pierwwsze: według znanych mi prawideł fosfor i magnez nie powinny się znaleźć w jednym roztworze.

Po drugie: nie widzę najmniejszych szans, żeby udało Ci się rozpuścić 100g K2SO4 w 500ml wody.

Po trzecie: po co tak kombinujesz? Co pokazują testy przed podmianą?

Po czwarte: co pokazują testy i jaka jest kondycja roślin.

Po piąte: kiedy zalane akwarium, bo coś kojarzę, że to dość świeży zbiornik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że Twoje wyliczenia są co najmniej błędne. ;)

 

Po pierwwsze: według znanych mi prawideł fosfor i magnez nie powinny się znaleźć w jednym roztworze.

Po drugie: nie widzę najmniejszych szans, żeby udało Ci się rozpuścić 100g K2SO4 w 500ml wody.

Po trzecie: po co tak kombinujesz? Co pokazują testy przed podmianą?

Po czwarte: co pokazują testy i jaka jest kondycja roślin.

Po piąte: kiedy zalane akwarium, bo coś kojarzę, że to dość świeży zbiornik.

1. Taki kupiłem na allegro " Uzdatniacz HydRO makro + Fe " i taką ma zawartość

2. Zaproponuj ilość płynu na 100g K2So4

3. Wszystko w normie ( NH, NO, PO )

4. j.w Rośliny wyglądają na zdrowe, niektóre mają glony na bokach liści - chyba krasnorosty ale powoli zanikają od momentu stosowania ferro+

5. Akwa będzie miało z 3 miesiące z czego na RO+hydro mineral jestem od miesiąca

Edytowane przez Motorniczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy "zabawie" z solami warto uzyć jakiegoś kalkulatora, ja uzywam ten stworzony przez kolegę Zulixa z rzeszowskiego forum (trochę się On na tym zna, wiele osób używa go z powodzeniem, u nas na forum znajdziesz poradnik Mapeta jak go rozumieć i używać).

1. Jeśli tak, to uzywaj go zgodnie z ty co producent przewiduje. Ja do swojego akwa zrobiłem sobie makro z soli azotu, fosforu i potasu (oczywiście piszę skrótowo, proszę nie łapać za słówka) bardziej zbliżone do "zużycia" tych pierwiastków, do tego przydają się testy i kalkulator.

2. To zależy co chcesz osiągnąć (znowu kalkulator), ale w 500ml 45g K2SO4 to okolice maksymalnej rozpuszczalności, nie mam w tej chwili dostępu do swoich wyliczeń żeby przytoczyć dokładne podnoszenie poziomu pierwiastka.

3. Jak mawiał znzny artysta: "kiedyś normą był ogół, a nie margines". Pytałem się o konkretne warości. są one Ci potrzebne do wprowadzania korekt w nawożeniu.

4. Krasnorosty raczej nie znikaja od żelaza. Jakiś pył na szybach, zielenice wszelkiej maści?

5. Trochę to może coś mówić, fajnie jakbyś dał pełny opis akwa (zgodnie ze znanym schematem) i fotkę, wtedy może się komuś orientującemu w temacie rzucic w oczy coś, co mogło by być jakąś nieprawidłowością i może nawet jakąś radą zapobiec niechcianym problemom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy "zabawie" z solami warto uzyć jakiegoś kalkulatora, ja uzywam ten stworzony przez kolegę Zulixa z rzeszowskiego forum (trochę się On na tym zna, wiele osób używa go z powodzeniem, u nas na forum znajdziesz poradnik Mapeta jak go rozumieć i używać).

1. Jeśli tak, to uzywaj go zgodnie z ty co producent przewiduje. Ja do swojego akwa zrobiłem sobie makro z soli azotu, fosforu i potasu (oczywiście piszę skrótowo, proszę nie łapać za słówka) bardziej zbliżone do "zużycia" tych pierwiastków, do tego przydają się testy i kalkulator.

2. To zależy co chcesz osiągnąć (znowu kalkulator), ale w 500ml 45g K2SO4 to okolice maksymalnej rozpuszczalności, nie mam w tej chwili dostępu do swoich wyliczeń żeby przytoczyć dokładne podnoszenie poziomu pierwiastka.

3. Jak mawiał znzny artysta: "kiedyś normą był ogół, a nie margines". Pytałem się o konkretne warości. są one Ci potrzebne do wprowadzania korekt w nawożeniu.

4. Krasnorosty raczej nie znikaja od żelaza. Jakiś pył na szybach, zielenice wszelkiej maści?

5. Trochę to może coś mówić, fajnie jakbyś dał pełny opis akwa (zgodnie ze znanym schematem) i fotkę, wtedy może się komuś orientującemu w temacie rzucic w oczy coś, co mogło by być jakąś nieprawidłowością i może nawet jakąś radą zapobiec niechcianym problemom.

 

Własnie tu producent nie zaleca a informuje że, 1 ml na 1l wody RO daje następujące parametry Ca 25ppm, Mg 6ppm, Cl 6ppm, Na 4ppm, N 10ppm, K 25ppm, P 1ppm, Fe 0,20ppm, i teraz pytanie czy to jest wystarczające ew, czy dawki nie są za silne.

2. Przeczytalem ze 100g K2SO4 rozpuszamy w 1100ml RO, wiec też tak zrobie tylko nie wiem ile dziennie/tygodniowo/przy podmianach tego dawać.

3. Aktualnie nie mam tej kartki z podmiany która robiłem w sobotę wiec ich nie podam, pamiętam tylko że były w normie ( wg instrukcji sera aqua test-box )

4. Pojawiał się zielony pył/kropki na szybach i przeczytałem że, to może być przedawkowanie mikro wiec zrobiłem 30l podmiane i mikro ( ferro+ zmiejszyłem z 3 do 2 ml dziennie ) i zaopatrzyłem się w makro ( liście się kurczyły ) 

makro - 2,5 ml / 100 litrów akwarium / dziennie (2,5 ml tego nawozu podniosą w akwarium 100 litrowym zawartość NO3 o 1,5 ppm, PO4 o 0,15 ppm i K o 1,5 ppm, Mg o 0,25 ppm).  " stosuję 2-2,5 ml dziennie

 

 Zostaje mi te K2SO4 z którym nie wiem co mam zrobić bo Kplus aqua-artu mi się kończy i dlatego teraz pytam o ten potas i dawkowanie,

 

EDIT :

Z kalkulatora od ZULIXa dowiedziałem się że, 100g K2SO4 rozpuszczone w 1100ml wody da nam 0,4 mg/l potasu. Zalecana dawka tygodniowa to 5-30 mg/l, rozwijając muszę dać od 12  do 75 ml tego nawozu na w ciągu tygodnia. A co w przypadku podmiany 30l wody ? do tych 30 litrów też mam dodawać potas czy po prostu codziennie tyle samo nie zależnie czy podmieniam wodę czy nie ?

 

EDIT2:

 

Analizując kalkulator doszedłem do wniosku że,

Moje Makro+ tygodniowo daje mi NO3 - 10,5 mg/l PO4 - 1,05 mg/l. K - 10,5 mg/l. Mg - 1,75 mg/l

wiec NO3 ( wg kalkulatora 5-10 ) PO4 ( 0,5 - 2 ) K ( 5 - 30 wiec trochę mało ) Mg ( troche mało bo 5-10 )

Uzdatniacz RO

Ca 25 mg/l. Mg 6 mg/l. Cl 6 mg/l. Na 4 mg/l. N 10 mg/l. K 25 mg/l P 1 mg/l

 

Więc czy mogę stosować ten uzdatniacz razem z makro ?

 

Mikro na razie mam - tak jak pisałem Ferro + aqua artu 

Edytowane przez Motorniczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Własnie tu producent nie zaleca a informuje że, 1 ml na 1l wody RO daje następujące parametry Ca 25ppm, Mg 6ppm, Cl 6ppm, Na 4ppm, N 10ppm, K 25ppm, P 1ppm, Fe 0,20ppm,

Magnezu za dużo, żelaza za mało i biorąc pod uwagę to że magnez "pogryzł" Ci się z fosforem (na pewno wytrącił Ci się osad w butelce), to czegoś Ci teraz w tym roztworze brakuje , albo magnezu albo fosforu.

Lubię jak sprzedawcy zarabiają na niewiedzy kupujących a kupujący dają się nabić w "bambuko". :)

 

 

 

Przeczytalem ze 100g K2SO4 rozpuszamy w 1100ml RO, wiec też tak zrobie tylko nie wiem ile dziennie/tygodniowo/przy podmianach tego dawać.

Wszystko zależy od tego ile podajesz potasu w wyżej wymienionej mieszance... ale to już sam powinieneś sobie policzyć.

A ile z tego roztworu to trzeba wiedzieć jakie chcesz dzienne dawki stosować i do jakiego akwarium (litraż).

 

 

 

3. Aktualnie nie mam tej kartki z podmiany która robiłem w sobotę wiec ich nie podam, pamiętam tylko że były w normie ( wg instrukcji sera aqua test-box )

To w jaki sposób robisz korekty nawożenia jak nie wiesz ile czego miałeś?

 

 

 

makro - " 2,5 ml / 100 litrów akwarium / dziennie (2,5 ml tego nawozu podniosą w akwarium 100 litrowym zawartość NO3 o 1,5 ppm, PO4 o 0,15 ppm i K o 1,5 ppm, Mg o 0,25 ppm). " stosuję 2-2,5 ml dziennie

Tutaj potasu za mało, ale znów jest ten nieszczęsny magnez pomieszany z fosforem i po raz kolejny nawóz nie jest pełnowartościowy.

 

 

 

Zalecana dawka tygodniowa to 5-30 mg/l, rozwijając muszę dać od 12 do 75 ml tego nawozu na w ciągu tygodnia

Tego to nie kumam... W "Zulixie" obliczenia robisz dla stałej dawki a to 5-30mg/l to jest zakres ile podawać.

 

 

 

do tych 30 litrów też mam dodawać potas czy po prostu codziennie tyle samo nie zależnie czy podmieniam wodę czy nie ?

Codziennie.

 

 

 

Więc czy mogę stosować ten uzdatniacz razem z makro ?

Jaki uzdatniacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...