Skocz do zawartości

Obsada w 157l


everydaniel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, przed zmianą zbiornika chciałbym się dowiedzieć jaka obsada byłaby dobra dla akwarium 157l gdzie są:

 

-Gurami dwuplamiste (1szt);

-Neon Inessa (5szt);

-Razbora klinowa (1szt);

-Zbrojnik niebieski (1szt);

-Danio pręgowane i tygrysie po 1 szt;

-Kirysek albinos (1szt)

 

Wiem na pewno by dokupić powiedzmy 5 neonków i ok 6-7 razbor, dania po 2 sztuki.

Chciałbym żeby akwarium mogło pogodzić dwa biotopy amazonki i azjatyckie, dlatego wybierałem ryby raczej łatwe w hodowli i z szeroką tolerancją na odchyły od normy, ponadto widzę to akwarium jako żwawe towarzyskie z małymi rybkami, a wśród nich jedna większych rozmiarów, która na tle małych będzie majestatycznie wyglądać, dlatego jest Gurami.

 

W aktualnym (57l) akwarium wskaźnik wygląda następująco:

pH 7.6

KH 15 st d

GH 10 st d

NO2 mg/l 10

NO3 mg/l 50

NO3 i NO2 to masakra razem z KH.. jak to zmniejszyć?

 

Ponadto chciałbym się dowiedzieć jakie rośliny najlepiej by do obsady pasowały

Edytowane przez everydaniel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 i NO2 mozesz zmniejszyć poprzez regularne podmiany wody. NO2 przy dojrzałym zbiorniku się unormuje i będzie równe zero. Musisz cierpliwie poczekać aż wytworzą się bakterie nitryfikacyjne. Co do KH to można ja zbić poprzez przegotowanie wody którą używasz do podmian. Można też zastosować filtr RO ale to już kosztowna sprawa. 

 

Co do roślin to napisz coś o oświetleniu, nawozach i czy podajesz co2.

Edytowane przez romek510
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, przed zmianą zbiornika chciałbym się dowiedzieć jaka obsada byłaby dobra dla akwarium 157l gdzie są: -Gurami dwuplamiste (1szt); -Neon Inessa (5szt); -Razbora klinowa (1szt); -Zbrojnik niebieski (1szt); -Danio pręgowane i tygrysie po 1 szt; -Kirysek albinos (1szt)

Żadna. Najpierw należałoby skorygować tą obsadę. Do tych parametrów które podałeś

 

pH 7.6 KH 15 st d GH 10 st d

Na pewno nie pasują neony, razbory i kiryski, ryby te lubią wodę miększą i o pH poniżej 7. Gurami dwuplamiste mogłoby zostać. Dobrze by było stworzyć z guraminów harem 1 + 2, 1 + 3 ( jeden samiec dwie / trzy samice ). Danio pręgowane, a także danio lamparcie ( bo pewnie o tą rybe chodzi ) to ryby stadne i należy je trzymać w znacznej grupie. Jednak dania te nie pasują temperaturowo do guraminów - te danio to ryby lubiące chłodniejszą wodę niż gurami. Tak naprawdę to do tych parametrów ciężko jest dobrać obsadę z Azji, a tym bardziej z Ameryki . ( no może oprócz niektórych ryb z rodziny piękniczkowatych i żyworódkowatych ). Natomiast przy pH 7 lub mniej niż 7 i nieco miększej wodzie można by już wybrać całkiem fajną obsadę.

Edytowane przez splend
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romek, właśnie mam problem, z zaniedbanym akwarium, tutaj wątek http://forum.superakwarium.pl/topic/45056-odwieczny-problem/

 

splend- nie sposób się nie zgodzić, jednak mam zamiar zmienić akwarium (dotychczasowe 57l jak pisałem, zamiana na 157l) chcę tam stworzyć warunki sprzyjające dlatego po najmniejszej linii oporu dla ryb jakie pH KH GH NO3 urobić, żeby nie było tylu pokrzywdzonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie pH KH GH NO3 urobić, żeby nie było tylu pokrzywdzonych.

Tak jak pisałem wyżej

 

przy pH 7 lub mniej niż 7 i nieco miększej wodzie można by już wybrać całkiem fajną obsadę.

Na prawdę wtedy miałbyś dużo większy wybór. Ewentualnie jeśli nie chcesz się bawić w korektę parametrów (pH, GH ) to można by wymienić gurami na wielkopłetwy wspaniałe. Co prawda obydwa gatunki preferują podobne parametry wody, jednakże wielkopłetwy to ryby wolące chłodniejsza wodę, a wtedy można by je połączyć z danio pręgowanym / lamparcim lub np: z ławica kardynałków chińskich. Problem jednak może być w tym że wielkopłetwy wspaniałe są rybami nieprzewidywalnymi i tak na prawdę nie wiadomo na jakie ryby się trafi ponieważ jedne osobniki są łagodniejsze, a inne bywają agresywne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak założysz od nowa akwarium i przejdzie ono cykl azotowy to przy regularnych podmianach wody raz w tygodniu po 15-20% nie bedziesz sie musiał martwić o wysoki poziom NO2 i NO3. Wystarczy wydajny filtr i nie przerybione akwarium i będzie wszystko ok.

 

Co do pozostałych parametrów wody to tak jak pisałem KH możesz łatwo zbić przegotowywująć wodę która używasz do podmian natomiast GH jak piszesz masz 10 a wiec wodę która w pełni akceptuje większość ryb. Nie wiem czy zamierzasz stosowac CO2, jesli tak to przy zbiciu KH, podczas podawania Co2 ph spadło by znacząco w granice 7 a moze i wiecej. Wtedy co do obsady miałbys szerokie pole manewru.

 

Co do obsady to wszystko rzecz gustu. Ja bym zamiast wielkopłetwów proponował Prętniki w wygladzie są podobne jednak łagodniejsze i nie sa to trudne w hodowli rybki

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romek510, dnia 09 Wrze 2014 - 22:42, napisał:
Nie wiem czy zamierzasz stosowac CO2, jesli tak to przy zbiciu KH, podczas podawania Co2 ph spadło by znacząco w granice 7 a moze i wiecej. Wtedy co do obsady miałbys szerokie pole manewru.

 

 

 

 

właśnie zamierzam średni bimbrownik założyć, ile by taki starczał tydzień? dwa? przy słabym wylocie gazu, by sprawdzić ile mogę żeby ryb nie podusić, a żeby rośliny miały w pełni to czego tak potrzebują.

Edytowane przez everydaniel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieżko powiedzien na jakie zmiany mozesz liczyc. Na pewno jednorazowa podmiana z RO nie pozwoli zupełnie roziwazać problemów. Wodę trzeba regularnie wymieniać. Wymieniając nawet na zwykłą kranówkę ale regularnie znacznie obniżysz NO2 i NO3. Jeśli chodzi natomiast o ph, kh i gh to może pomoc woda z RO, jednak musiałbyś taka wodę stosowac przy każdej podmianie, gdyż jeśli poźniej bedziesz stosować kranówkę to parametry i tak wróca do takich jaką ma woda w kranie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pH 6.8

KH 10 st d

GH 8 st d

NO2 mg/l 7

NO3 mg/l 40

 

trochę się zmniejszyło,

Jeśli chodzi o ryby, dziękuję za porady, myślę o parce prętników i ok 10 kardynałków.

Mam jeszcze pytanie czy prętniki z haremem 1+3 guraminów, będzie się zgadzało? niedaleko też będzie mini harem 1+2 mieczyków i czy krewetki w bardziej zarośniętym akwarium mają szansę wtedy na przeżycie?

Edytowane przez everydaniel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No2 na poziomie 7 mg/l to bardzo dużo. Jaki posiadasz filtr i czy pracuje 24h/dobe?? Co do obsady to napisz w 1 poscie co chcesz umiescić w akwarium to postaram sie pomoc

 

Filtr aquael fan-1 plus działa 24/h

Ale chociaż tyle że o 3 mg/l spadło, gdzie jeszcze osmozy nie lałem.

chciałbym umieścić tak:

- Gurami (harem 1+3)

- Prętnik karłowaty (parka)

- Kardynałek chiński (10szt)

- Mieczyk hellera (mini harem 1+2)

- Krewetki red cherry (10-15 szt)

- Zbrojnik niebieski (1-2 szt)

- Kirysek albinos (2 szt)

Edytowane przez everydaniel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr który posiadasz jest za mały do 150 L akwa. Proponowałbym zminae na coś wiekszego. Co obsady to kardynałki powinny być trzymane w chłodniejszej wodzie wiec trzymanie ich razem z prętnikami które lubia cieplejsza wode to zły pomysł. Wymieniłbym je na ławice np razbory hengla czy razbory klinowej w ilości okolo 30 sztuk, ponieważ 10 to zginie w tym zbiorniku. Kiryski tez powinny być trzymane w małych stadkach wiec proponowałbym ich 6-10. Na twoim miejscu zrezygnowałbym mieczyków. Ale to kwerstia gustu.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romek, w takim razie zamienię na klinowe razbory bo do nich mam spory sentyment, kiryski albinosy czy możesz mi doradzić jakieś inne, kolorowe które grzebiąc w piachu będą dawały ładny efekt wizualny.

 

Co do filtra, może dołożyć ten drugi identyczny filtr? czy to coś da przynajmniej na jakiś czas? bo do świąt nie dam rady większego kupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

romek, w takim razie zamienię na klinowe razbory bo do nich mam spory sentyment, kiryski albinosy czy możesz mi doradzić jakieś inne, kolorowe które grzebiąc w piachu będą dawały ładny efekt wizualny.

 

Co do filtra, może dołożyć ten drugi identyczny filtr? czy to coś da przynajmniej na jakiś czas? bo do świąt nie dam rady większego kupić

 Drugi taki sam filtr na pewno coś da będzie filtrowane 2 razy tyle wody i 2 razy wieksze złoze dla bakterii bedzie. Dałbym w nich jedynie różne wkłady.

 

Kiryski są ok. Tylko musisz pamiętać żeby dobrać dla nich odpowienie podłoże. Żwirek powinien miec łagodne krawędzie. Najlepszy byłby piasek dla kirysków.

 

Ciekawe rybki przydenne to otoski, małe stadne pocieszne rybki a przy okazji pomagają w walce z glonami :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady, przy okazji, czy dobrze będzie zrobić plażę w akwarium z piasku kwarcowego oddzielając ją od żwirku bazaltowego większymi kamieniami? nie będzie się gołym okiem przesiewać na bazalt przy kiryskach/otoskach? Dodatkowo chciałbym posadzić 1-2 roślinki na plaży/ przy lub na kamieniach żeby ich za bardzo nie było widać, przejdzie takie coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...