Skocz do zawartości

Rośliny i oświetlenie.


Aneta123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam akwarium 45l, nie mam roślin, bo musiałam wywalić i mam oświetlenie t8 15W. Jest to mało na bardziej wymagające rośliny. Jeśli zamontuję odbłyśnik to rośliny bardziej wymagające będą się "dobrze czuły", czy trzeba zainwestować w mocniejszą świetlówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbłyśnik odbije jedynie część światła, jednak nie zastąpi dodatkowej świetlówki. Myśląc o bardziej wymagających roślinach dodanie choć 8W jest konieczne (pamiętaj też, że dla ryb 0,5W/l światła to maksimum - one nie lubią mocnego oświetlenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam się dowiedzieć jak to jest z odbłyśnikiem. :cool:

Tak jak Miniu napisał.

Jeśli myślisz o mniej wymagającej roślinności, to oświetlenie które posiadasz + odpowiednie nawożenie i powinno być git. Ewentualnie pozostaje opcja rozbudowy oświetlenia w pokrywie, jeśli jest miejsce.

Trochę za mało info podajesz o zbiorniku aby cokolwiek więcej napisać/pomóc...

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno odbłyśnik odbije jakąś część światła, ale ja Ci powiem tak: miałem kiedyś w akwarium 112 l oświetlenie 0,3 W/L i mniej wymagające rośliny rosły całkiem fajnie. A jeśli jeszcze tak jak pisze andy102 dodasz do tego odpowiednie nawożenie to powinno być całkiem nieźle. Pamiętaj jednak że wiele ryb nie lubi zbyt jasnego światła. Powyżej 0,5W/L dla wielu gatunków to już jest zdecydowanie za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczyłam, że do akwa potrzebuję 8l podłoża, czyli zostaje 37l, czyli to daje ok. 0.41W/l. Ogólnie chciałabym w części akwarium mieć rośliny pływające, bezpośrednio pod nimi miej wymagające, a w pozostałej części te średnio wymagające. (Może zrozumiecie o co mi chodzi :razz: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...