Skocz do zawartości

ginące rybki


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! mam problem z rybkami:/ Otóż moja obsada to 4 kardynałki 4 neonki 2 brzanki mszyste 2 glonojady raczek krewetka 2 ampularie i tetra sama się ostała. Akwarium 54L Temperatura 25st. filtr czyszczony raz na tydzień Ph ok 7 lekko pod 6,5. Wodę muszę zmieniać co 2 miesiące bo staje się obrzydliwie brudna ;/  stosuje wodę odstaną z butelki ze środkiem eskalarin a zanim wrzucę ponownie rybki staram się ustabilizować temperaturę rybkom. akwarium mam od października.  Od początku.miałem neony i kardynałki prętnika i glonojady i wszystko było ok jakieś dwa miesiące później dokupiłem 3 brzanki i 2 tetry i było też ok nic się nie działo niedługo później dokupiłem krewetę, a później raka i dwa ślimaki ampularia. jakieś dwa i pół miesiąca temu połapałem się że padła mi pompka do napowietrzania i niestety zdechły mi dwa kardynałki i prętnik:/Szkoda była wielka:( gdy miesiąc temu robiłem podmianę wody zauważyłem brak branki mszystej jednej pomyślałem że może mi coś sie uroiło i przy tym jak pompka do napowietrzania padła to też wyrzucałem. Czasami człowiek zakręcony jest:) ale dziś zobaczyłem znowu że jednej tetry mi brakuje. wszystko zaczęło się od kupna ślimaków i raka czy jest możliwość ze ślimaki zjadają mi rybki dodam że obserwowałem akwarium dokładnie rybki trzy dni temu nie brakowało żadnych.. Chyba ze glonojad zmienił dietę i przerzucił się na rybki do glonojada mam dość sporego ok 8cm. Ślimaki też rosną jak na drożdżach, a dziś zobaczyłem ikrę ślimaka nad taflą wody:/ Co robić mam??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle dobrana obsada + brak elementarnej wiedzy.

Te ryby nie giną- one zdychają. Zdychają z Twojej winy.
Nie dość, że serwujesz im masakryczny stres co parenaście dni wyławiając je z akwarium, to trzymasz je w złych parametrach i niedojrzałym wiecznie zbiorniku.


Ryby do oddania. Ty musisz się najpierw podszkolić i założyć akwarium na porządnie.
 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Od początku.miałem neony i kardynałki prętnika i glonojady i wszystko było ok jakieś dwa miesiące później dokupiłem 3 brzanki i 2 tetry i było też ok nic się nie działo

 

Wyobraź sobie, że zamykają sobie Ciebie w kiepskiej jakości pomieszczeniu 1x1m, zaklejają Ci usta, dają Ci codziennie jeść i tak zagląda do Ciebie Pan przez szybkę i mówi- o żyje, wszystko jest ok. Fajnie by było? Mniej więcej taki los zgotowałeś swoim rybom, one też się nie poskarżą więc będziesz uważał,że wszystko jest ok.Jak widać nie na długo. Brakuje Ci podstawowej wiedzy o prowadzeniu akwarium, poczytałeś w ogóle o tych gatunkach ryb? O ich wymaganiach? Przez to Twoje ryby zdychają. I po co w ogóle lejesz tą chemię?! Oddaj te ryby zanim zdechną Ci wszystkie i zacznij od nowa- najpierw czytaj, pytaj, ucz się, a potem działaj bo szkoda żywych istot.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już to, że woda się robi strasznie brudna powinno ci wskazać, że masz za dużo ryb. A truchła zmarłych ryb mogły zjeść ampularie , rak. Jak nie zmniejszysz obsady, to za jakiś czas nic nie będziesz tam miał.

Prawidłowo funkcjonujące akwarium 54l w zupełności poradzi sobie z taką obsadą. Oczywiście nie twierdzę, że obsada jest dobrana prawidłowo bo tak nie jest. Problem leży tutaj nie w ilości ryb, a w mnogości popełnianych przez właściciela akwarium błędów.

Podstawowe pytanie. Czy przy okazji cotygodniowego mycia filtra podmieniasz około 20% wody i myjesz filtr w wodzie spuszczonej z akwarium?

 

Podzielam też zdanie kolegów, powinieneś oddać ryby, przyswoić sobie podstawy akwarystyki i wystartować zbiornik od zera. Poczytaj różne tematy o zakładaniu i utrzymaniu akwarium, a jak masz wątpliwości to pytaj na forum. Pamiętaj aby zadawać rzeczowe i konkretne pytania bo jeśli spytasz "jak założyć akwarium" to pewnie zostaniesz zignorowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj parametry wody nowego zbiornika, a koledzy na pewno pomogą z obsadą zbiornika.

 

Godne pochwały, ale chyba lekko naiwne jest myślnie, że kolejnym krokiem tego delikwenta będzie badanie parametrów wody.

Tak czysto hipotetycznie: czy nie uważacie, że lepiej byłoby zaproponować takiej osobie parę/harem labiryntowców plus krewetki czy ślimaki. Szkód wielkich nie narobi, ryby dadzą sobie radę, a właściciel może połknie bakcyla i nabierze ochoty na naukę. Wiem, że idealnie byłoby, by najpierw się nauczył podstaw, a akwarium stało w tym czasie puste, ale życie pokazuje, że takich ideałów nie ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż moja obsada to 4 kardynałki 4 neonki 2 brzanki mszyste 2 glonojady raczek krewetka 2 ampularie i tetra sama się ostała. Akwarium 54L Temperatura 25st. filtr czyszczony raz na tydzień Ph ok 7 lekko pod 6,5. Wodę muszę zmieniać co 2 miesiące bo staje się obrzydliwie brudna ;/

 

Być może prowadzisz LT,gdzie przy tego typy akwarium są rzadkie podmiany bez filtracji biologicznej.Tylko że i w tym temacie trzeba posiadać jakąś wiedzę,częste czyszczenie filtra-jak najbardziej,ale są podmiany a nie wymiany wody,nie ma mowy o tak zwanej "zupie rybnej",czyli przerybieniu które u Ciebie ma miejsce, co jest przyczyną brudnej, śmierdzącej wody.

 

Odpowiadając na twoje pytanie:kupiłeś raka i przyniosłeś do akwa kłopoty.Rak musi być odpowiednio karmiony bo inaczej będzie zjadał twoje rybki,niestety miałem to samo,miałem raka marmurkowego.

Również podzielam zdanie kolegów: najpierw wiedza a potem od początku zakładaj akwarium.

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hmmmm....myśle że wyciąganie ryb ze zbiornika to nie dobr pomysł pozatym neonów mógłbyś troche więcej dokupić to samo z krewetkami to ryby stadne wode też troche częściej zmianiaj i będzie ok. ;)

 

Zdania zaczynamy wielką literą i kończymy kropką. Mapet

Edytowane przez Mapet
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...