Skocz do zawartości

Prosze o pomoc i porady - - początkujący akwarysta


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

mam wielką nadzieje że pomożecie mi tutaj na tym forum 

Miesiąc temu wybrałam się do sklepu zoologicznego. Zakupilam tam akwarium o pojemności 40l , filtr powietrza, 1 roślinke i rybki i termometr . Rybki oczywiście pomagała dobierać mi Pani która prowadziła sklep , wybrała wiec:

- 4 skalary

- 2 welony teleskopowe

- 2 danio pregowane

- 2 danio tęczowe

- 10 glonojadów syjamskich

- 2 gupiki pawie oczko 

- 2 kiryski ( nie znam odmiany)

- 2 molinezje black molly

- 4 neon innesa

poprosiłam o jedzonko dla moich nowych członków rodziny, pani zaproponowała mi żywe, suche i ochotke mrożoną wiec zakupiłam wszystkiego po troszeczku. Podczas rozmowy pani zapewniała mnie ze zna sie na rzeczy ze nawet zajmuje sie leczeniem rybek "gdyby" cos się dzialo . Gratisowo dostałam od niej preparat ALGIN podobno miał chronić rybki przed chorobami. Po powrocie do domu doczytałam na opakowaniu ze owy preparat działa ale na glony.. Gdy rybki znalazły sie w swoim domku usiadłam przed komputerem i zaczełam przeszukiwac rózne fora , czytac co nieco o moich rybkach jakie kupilam . Doczytałam ze moje akwarium jest za małe dla moich rybek, po kilku dniach wybrałam sie wiec do sklepu , innego juz i zakupiłam akwarium o pojemnosci okolo 150 l . Teraz moje rybki tam mieszkaja . Problem jest w tym ze pani u ktorej kupilam ryby zle je dobrala , niestety wiem to po ich zakupie , wyczytalam to na roznych forach. Moim glownym problemem jest to ze wgl sie nie znam na akwarystyce duzo czytam , ale chciałam wam przyblizyc to co znajduje sie w moim akwarium zebyscie mogli mi pomoc czego mi brakuje i co robie zle . Moje rybki zaczeły umierac. Pierwszy umarł 1 kirysek, kolejno 1 gupik i wszytskie neonki . Teraz martwie sie o molinezje poniewaz dziwnie sie zachowuje pływa po dnie akwarium i nie chce wgl. jeść. Temperatura jaka utrzymuje sie w moim akwa to 22-25 stopni . Nie mam grzałki dla rybek pani nie poinformowała mnie o potrzebie jej zakupienie po mimo tego iz pytalam , czekam teraz do kolejnej wypłaty by zakupic im grzałke nie wiem co jeszcze kupic jak o nie dbac , polubiłam je i przeciez to sa zywe istotki nie moge pozwolic na to by kolejna rybka umarła z powodu mojej niewiedzy .. Pomożecie mi ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani z zoologicznego zaproponowała Ci ryby o różnych wymaganiach i w dodatku co niektóre z nich za duże nawet do 150 litrowego akwarium no to tylko " pogratulować ".

 

Pierwsza i podstawowa rzecz to kupno akwarium ( które jak widać już masz ) odpowiednio je urządzic i pozwolić mu dojrzeć, co może trwać nawet kilka tygodni ( poczytaj o cyklu azotowym ). Podczas dojrzewania akwarium należy kupić testy, najlepiej kropelkowe, ponieważ paskowe choć tańszy to jednak są mniej dokładne do badania NO2 i NO3. Kolejne testy to pH, GH, KH które pozwolą na ustalenie parametrów wody, a co za tym idzie na dobranie odpowiedniej obsady.

 

W tej chwili masz w akwarium ryby o różnych wymaganiach więc nic dziwnego że zaczynają Ci chorować i padać.

 

Tak naprawdę to Twoja przygoda z akwarystyką żle się zaczeła. Ja bym Ci proponował, jeśli jest tylko taka możliwość oddać czy dać na przechowanie komuś te rybki i zacząć od nowa tak jak powinno się zaczynać. A tu na formu na pewno wiele osób chętnie Ci pomoże urządzić akwarium tak jak należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pani z zoologicznego zaproponowała Ci ryby o różnych wymaganiach i w dodatku co niektóre z nich za duże nawet do 150 litrowego akwarium no to tylko " pogratulować ".

 

Pierwsza i podstawowa rzecz to kupno akwarium ( które jak widać już masz ) odpowiednio je urządzic i pozwolić mu dojrzeć, co może trwać nawet kilka tygodni ( poczytaj o cyklu azotowym ). Podczas dojrzewania akwarium należy kupić testy, najlepiej kropelkowe, ponieważ paskowe choć tańszy to jednak są mniej dokładne do badania NO2 i NO3. Kolejne testy to pH, GH, KH które pozwolą na ustalenie parametrów wody, a co za tym idzie na dobranie odpowiedniej obsady.

 

W tej chwili masz w akwarium ryby o różnych wymaganiach więc nic dziwnego że zaczynają Ci chorować i padać.

 

Tak naprawdę to Twoja przygoda z akwarystyką żle się zaczeła. Ja bym Ci proponował, jeśli jest tylko taka możliwość oddać czy dać na przechowanie komuś te rybki i zacząć od nowa tak jak powinno się zaczynać. A tu na formu na pewno wiele osób chętnie Ci pomoże urządzić akwarium tak jak należy.

Dziekuje za pomoc ;)

a czy musiałabym oddac wszystkie rybki które  mam ? Przywiazałam sie do nich , wiem ze to dla ich dobra ale nawet nie mam komu ich dac . Chciałam miec rozne rybki w akwarium zeby bylo rozmaicie i kolorowo , mysłałam ze ta Pani sie znała widze ze narobiła tylko krzywdy zarabiajac grosze na tych biednych rybkach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powyższej obsady jedynie Gupiki nadają się do tego akwarium.

Niektóre z Twoich ryb potrzebują ok. 80-100cm akwarium, a Glonojady jeszcze większe...

Jeżeli miałabyś zostać z 4 rybkami, to lepiej zacząć wszystko od nowa, na porządnie.

A do sklepu już nie wracać. Takich sprzedawczyków trzeba niszczyć. Żerują na niewiedzy ludzkiej, a przy okazji męczą biedne zwierzęta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem , dodam że wszystkie rybki jakie mam są malutkie wiem już teraz że z czasem beda rosły do duzych rozmiarów , ale czy potraficie powiedziec mi jakie ryby z tych ktore mam, nie powinny znajdować sie w moim akwarium , nie chodzi mi o wielkosc na razie sa małe , a do czasu gdy urosną postaram sie znalesc im jakis inny dom.


Z powyższej obsady jedynie Gupiki nadają się do tego akwarium.

Niektóre z Twoich ryb potrzebują ok. 80-100cm akwarium, a Glonojady jeszcze większe...

Jeżeli miałabyś zostać z 4 rybkami, to lepiej zacząć wszystko od nowa, na porządnie.

A do sklepu już nie wracać. Takich sprzedawczyków trzeba niszczyć. Żerują na niewiedzy ludzkiej, a przy okazji męczą biedne zwierzęta.

chyba nie doczytałes ze zakupiłam akwarium ktore ma ok. 150l czy to tez jest za małe dla moich rybek ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahaha

W akwarium 40 l pasuje co najwięcej 5/6 rybek, a ty zobacz ile masz.

Skalary przynajmniej 120l.

Co to w_ogóle za pani ze sklepu ?

Niektóre ryby nawet do 150l nie pasują.

Pani ze sklepu jest poprostu ......................................

Poprostu cieszy się, że wepchała ci wszystkiego po trochę, zarobiła a ty masz teraz spory problem.

Jak wyobrażasz sobie utrzymanie parametrów wody do każdej z tych ryb ?

Będą ci zdychać jedna po drugiej.

 

Ty za to wiesz wszystko, następnym razem może pohamuj głupie komentarze, jak zaczynałeś też taki mądry byłeś? Pisownia. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając obsadę w pierwszej chwili pomyślałem, że to jakaś marna prowokacja...

 

1) Podaj wszystkie wymiary akwarium.

2) Napisz które rybki z tych co zostały najbardziej się tobie podobają (wszyskie te gatunki na pewno nie mogą razem zostać i część będzie trzeba oddać).

3) Czy to napewno jest 10 glonojadów syjamskich, a może to 10 otosków? (oby w tym przypadku pani w sklepie się pomyliła...)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ryb które są z duże nawet do 150 l to skalary i welony. Co do glonojadów ( mam tu na myśli zbrojniki niebieskie ) to najwyżej jedna para, a nie 10 sztuk. Pozostałe ryby mogłyby spokojnie pływać w 150 l tylko że problem jest taki że są to ryby o odmiennych parametrach wody jak i wymagają innych temperatur, a poza tym na ogół są to ryby stadne i powinno sie je trzymać w ilości co najmniej kilku sztuk z jednego gatunku. Ktore rybki będą mogły zostać w Twoim akwarium będzie można dopiero stwierdzić jak akwarium już dojrzeje i będą znane porametry wody takie jak pH, GH, KH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając obsadę w pierwszej chwili pomyślałem, że to jakaś marna prowokacja...

 

1) Podaj wszystkie wymiary akwarium.

2) Napisz które rybki z tych co zostały najbardziej się tobie podobają (wszyskie te gatunki na pewno nie mogą razem zostać i część będzie trzeba oddać).

3) Czy to napewno jest 10 glonojadów syjamskich, a może to 10 otosków? (oby w tym przypadku pani w sklepie się pomyliła...)

1) 80x50x40  akwa

2) -welony

     - skalary

    - molinezje

3) przeszukałam teraz internet i ze zdjec wynika ze moj glonojad to zbrojnik niebieski - 10 szt. mam tych rybek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gatunki, które wymieniłaś niestety wykluczają się wzajemnie.

 

Przy tych wymiarach na pewno molinezje mogłyby zostać. Czy same dwa telsekopy mogłyby tu pływać, to niech się wypowiedzą znawcy. Skalary raczej nie, nawet jedna para.

 

Ważne jest to, co napisał splend "Ktore rybki będą mogły zostać w Twoim akwarium będzie można dopiero stwierdzić jak akwarium już dojrzeje i będą znane porametry wody takie jak pH, GH, KH."

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zajrzał do pani ze sklepu, ale to byłaby nieprzyjemna wizyta.

 

Regulamin 5.2. A ja bym zajrzał w regulamin bo często lubisz zbierać punkty (masz gdzieś blisko stacje Statoil?) i kolejny bonus do kolekcji, dzięki temu będziesz miał czas na zapoznanie się z regulaminem. Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 5.2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się załamywać, akwarium ma ciekawe wymiary i daje sporo możliwości dobrania odpowiedniej obsady, ale jakiej, to już będzie zależeć od parametrów wody po dojrzeniu.

W wolnych chwilach poczytaj o proponowanych obsadach w przedziale od 100 do około 160 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj po prostu oddać do sklepu, jak nie tego to innego. Są młode więc nie powinno być problemu z przyjęciem. To najłatwiejszy sposób bo ciężko Ci będzie znaleźć dobry dom dla takich rybek. Na przyszłość - najpierw czytamy,pytamy, zdobywamy wiedze potem działamy :) Powodzenia!

Edytowane przez V_i
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...