Skocz do zawartości

akwarium skalne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Pośiadam akwarium 112l ogòlne. Niestety z powodu ograniczeń finansowych postanowiłem usunąć z niego rośliny. Akwarium ma wyglądać jak na załączonym zdjęciu. Jak to zrobić? Czy uda się bez roślin? W planach jest tylko mech. Da rade przy 0,5 w/l? Jaka obsada do 9 zwinnikòw blehera?post-15376-0-04659600-1401036678_thumb.jpg

Edytowane przez wojtekwz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny bardzo chłoną pieniądze ? Zależy, które... Przejrzyj oferty na olx.pl tam ludzie oddają rośliny za parę złotych. Są rośliny, które nie wymagają mocnego światła i super nawożenia. Ja dostałem z takiej oferty za darmo pelię, pistię, rogatka sztywnego i paprotnice. Powiem szczerze , że teraz czekam na większe akwarium i nadwyżkę roślin mam na parapecie w plastikowym pudełku. Rosną wszystkie zielone, ładne bez grama nawozów. 

W akwarium przed nawożeniem tez wszystkie rosły bardzo szybko i były ładne zielone. Teraz nawożę ale tylko ze względu na inne, bardziej wymagające rośliny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam pomyłka 0,3W/l. A jeśli chodzi o koszty to rośliny bardzo chłoną pieniądze.

Jeśli miałeś już w akwarium rośliny to ich wyrzucenie na pewno żadnych kosztów Ci nie ograniczy, a samo stwierdzenie, że rośliny bardzo chłoną pieniądze jest chyba spowodowane czytaniem niewłaściwych artykułów - mam tu na myśli artykuły o holendrach. Przy tym świetle co masz można mieć świetnie zarośnięte akwarium, wystarczy po prostu odpowiednio dobrać rośliny. Wiadomo, że nie osiągniesz takich rezultatów jak przy pełnym nawożeniu, CO2 i dużym świetle, ale coś za coś. Jeśli nie wywaliłeś jeszcze roślin to zostaw jak jest, zobacz, które dają radę i później pozbędziesz się tych, które nie dały rady.

 

A tak już nie odbiegając od zadanego przez Ciebie pytania to nie napisałeś jaki mech. Jeśli chcesz mieć Java Moss to on potrafi rosnąć prawie w ciemności także nie masz się co martwić, że przy takim świetle nie da rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie że rośliny chłoną pieniądze, nie jest oparte na artykułach z na własnym doświadzczeniu. W tej chwili mam ich trochę i niby wszystko jest ok ale to nie to. Bardzo spodobało mi się akwarium ze zdjęcia i chciałem osiągnąć taki efekt, co jest podyktowane nie tylko kosztami ale też estetyką.

Edytowane przez wojtekwz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie że rośliny chłoną pieniądze, nie jest oparte na artykułach z na własnym doświadzczeniu. W tej chwili mam ich trochę i niby wszystko jest ok ale to nie to. Bardzo spodobało mi się akwarium ze zdjęcia i chciałem osiągnąć taki efekt, co jest podyktowane nie tylko kosztami ale też estetyką.

Powiedz tylko co Cię tak kosztuje przy utrzymaniu roślin ? I jakie są koszty miesięczne u Ciebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołòż jeszcze oświetlenie, podłoże itd

Masz 0,3 W/L, jeżeli kupiłeś wymagające rośliny i Ci padają to Twój błąd.

Podłoże.. kulki G-T można samemu z łatwością zrobić, jest przepis na forum nawet.

Więc nie ma co dokładać a takie światło jak masz lepsze jest dla ryb jak solarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarystyka niestety do najtańszych hobby nie należy.Trzeba się liczyć z wydatkami w najmniej spodziewanym momencie,np. jak ci filtr nawali,świetlówki też trzeba wymieniać regularnie i to bez względu na to czy świeci czy nie,a wydatek rzędu 20zł na sole miesięcznie to nic,niektórzy wydają owiele więcej(u mnie jest to od 50zł nawet do 200zł,a w tym miesiącu zakręci się ok. 400zł) więc jeśli chcesz mieć ładne akwarium niestety trzeba trochę uszczuplić swój portfel.

 

Wysyłane z mojego GT-I9070 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam ten mech i ładnie rósł na korzeniach, niestety po jakimś czasie stare pędy zaczynają brązowieć, gnić i trzeba go przycinać, na nowo przyczepiać i praktycznie zaczynać wszystko od nowa żeby to jakoś wyglądało. Dodatkowo straszny syf się w nim robił, ciężko było to czyścić i wlazły mi na niego nitkowate glony - nigdzie ich nie było, a na mchu plaga. Cały jawajski poleciał do kosza bo już nie miałam cierpliwości i nawet zauważyłam,że inne rośliny lepiej zaczęły rosnąć więc wnioskuje,że zabierał im sporo składników odżywczych. Do dziś nie wiem dlaczego nitkowate się w nim zalęgły, po usunięciu mchu problem z nimi zniknął.

 

Tak więc ja mchów nie polecam  ale może u Ciebie będzie inaczej :)

 

Sprawdziłam z ciekawości-swoje sole kupiłam w sierpniu zeszłego roku, dałam za nie coś koło 30 zł - pełen zestaw + intermag plus jako mikro. Mam je do dzisiaj, zużyłam nawet nie połowę lejąc codziennie do 112 litrów po średnio 5ml z każdego-początkowo nawet więcej (wg Zulixa).

 

Do tego koszt węgla w płynie - duża butelka 500ml za ok 25 zł .

Lejąc 2ml dziennie wg zaleceń producenta zużywasz 60ml miesięcznie węgla, więc butla 500 ml wystarcza Ci na 8 miesięcy co daje ok 3,20 zł kosztów na miesiąc. Kosztu soli nie liczę bo byśmy musieli w groszach operować ale całość by się pewnie w 4 zł zamknęła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

i nawet zauważyłam,że inne rośliny lepiej zaczęły rosnąć więc wnioskuje,że zabierał im sporo składników odżywczych.

Nie jestem specjalistą ale czytałem że właśnie mchom należy dawkować extra potas.

 

 

 

Miałam ten mech i ładnie rósł na korzeniach, niestety po jakimś czasie stare pędy zaczynają brązowieć

 

A wręcz czarnieją,przechodziłem przez to samo.

 

 

 

Dodatkowo straszny syf się w nim robił, ciężko było to czyścić i wlazły mi na niego nitkowate glony

 

No niestety mchy są ładne na początku,potem cały syf na nim osiada,Ja zawsze podczas podmian "odkurzam" go wężykiem zaraz po przycięciu.Teraz zaczołem podawać większe dawki potasu i widzę poprawę.

Mech ładnie wygląda ale... coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...