Skocz do zawartości

zimna woda, brak ogrzewania


gapa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam do was pytanie, chce założyć nowy zbiornik 250L. W planie miałem malawi/tanganike, ale niestety okazało się że w miejscu w którym stanie akwarium nie będzie na razie ogrzewania. Temperatura otoczenia to jakieś plus minus 15 stopni C. Nie chce żeby grzałka nabijała mi wysoki rachunek za prąd, dlatego zastanawiam się co by można było zrobić z taką zimną wodą? Jest jakiś biotop, który nie potrzebuje temperatury 20+? Ewentualnie jakie macie pomysły na zagospodarowanie tego zbiornika? Dodam, że to nie moje pierwsze akwarium, 72L prowadzę bezproblemowo od roku.  

 

Przenoszę.

/ Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może w takim razie warto pomyśleć nad rybami z naszej rodzimej ichtiofauny. Przecież w naszym kraju żyje wiele ciekawych i niewielkich ryb które można z powodzeniem hodować w akwarium. Sam wiele, wiele lat temu jako maly chłopiec trzymałem w akwarium cierniki i było to naprawdę ciekawe doświadczenie.

Edytowane przez splend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A może w takim razie warto pomyśleć nad rybami z naszej rodzimej ichtiofauny.

 

Właśnie też nad tym myślałem, no ale co iść nad rzekę, złowić okonia, czy na przykład na "kamyczkach" są takie malutkie rybki, pływają stadkami, za gówniarza łapałem je do kubka plastikowego. No i rozumiem, że jak mam się trzymać biotopu polskiej rzeki, to wrzucić do baniaka jakąś oponę, dziurawe wiadro? ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może nie odrazu okonia. Ale np: słonecznica osiąga niewielkie rozmiary, a jest fajną rybką. Na dno ( oczywiście podłoże z piasku ) można by pomyśleć o kiełbiu. Dla tych dwóch gatunków woda może mieć pH 7 i twardość od 7 do 15 GH, a nawet nieco więcej. Bardzo ciekawą rybką ze względu na sposób rozmnażania jest różanka. Niestety ryba ta jest w Polsce objęta ochroną ścisłą, a więc można ją tylko pozyskiwać z hodowli.

Z roślin do takiego akwarium nadają się np: rogatek sztywny, moczarka, wgłębka.

 

No i rozumiem, że jak mam się trzymać biotopu polskiej rzeki, to wrzucić do baniaka jakąś oponę, dziurawe wiadro?
Myślę że bez tych " ozdób " akwarium będzie wyglądało znacznie lepiej, ale za to jakiś korzeń wyglądał by tam całkiem fajnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) postaw akwarium, zalej i zobacz jak się będzie kształtowała temperatura. Ja jestem zimnolubny, nie ogrzewam pokoju, często wietrzę itp, a po postawieniu 112 litrów okazało się, że temperatura bez grzałki to zawsze 24-26 stopni. Wiadomo, oświetlenie też coś daje. Tym samym wybór ryb zimnowodnych był lekko nietrafiony w moim przypadku.

 

Edit: 1,5) Wybierając ryby zimnowodne zamykasz sobie trochę możliwość modyfikacji obsady - dla kardynałków biotopowo pasują w zasadzie tylko wielkopłetwy, ale już 21-22 stopnie to możliwość wyboru innego gatunku na ławicę.

Tak czy inaczej, gdybyś zdecydował się na wielkopłetwy, to mogę Ci sprezentować młodego samca [bydgoszcz].

 

 

Z taką temp. mógłbyś mieć np. taką obsadę:

1+3 Wielkopłetw Wspaniały

20-30 Kardynałek Chiński 

U mnie wybitnie się harem nie sprawdził, miałem 1+2 w 112 i druga samica była niemiłosiernie przeganiana przez pierwszą.

 

2) Z ryb rodzimych okoń nie da rady - jest bardzo wrażliwy na przyduchę i wysokie temperatury (a wątpię, że nawet osiągnąwszy te zakładane 15 stopni, nie utrzymasz tak zimnej wody non-stop). Wytrzymały jest karaś, ale to też za duża ryba na taki litraż (z pewnością przeżyje, ale będzie to dla niego klatka). Z ciernikami kiedyś próbowałem - nie przeżywały transportu 15 minut. Tak szczerze, to poza narybkiem eksponowanym w małych zbiornikach w gdyńskim akwarium nie spotkałem się z ciekawymi realizacjami rodzimych biotopów słodkowodnych w "domowych" litrażach

 

3) Jeśli już uprzesz się na akwarium "europejskie" - może krewetki z Morza Bałtyckiego lub Północnego?

Było na forum:
http://forum.superakwarium.pl/topic/23984-ba%C5%82tyckie-krewetki-w-ma%C5%82ym-akwarium/

Edytowane przez hipolit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...