Skocz do zawartości

gupik dziwnie trzesie sie w rogu akwarium i plywa krecac sie w kolko


szymonmiszczyszyn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Masz trochę za dużo rybek jak na ten litraż... Przyjrzyj się gupikowi i sprawdź, czy ma całe płetwy. Takie kręcenie się jak w pralce występuje przy martwicy płetw lub przy niedomaganiu pęcherza pławnego, zacznij więc od sprawdzenia jego ''osprzętu do pływania''.

Edytowane przez sandi708
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz możliwość wstawić fotkę? Przydałaby się ona do "looknięcia" ;)

Sprawdź, czy to nie pasuje przypadkiem do twojej rybki:

  • przetarcia na płetwach, postrzępione płetwy
  • bielenie krawędzi płetw w początkowej fazie choroby (tracenie barwy)
  • zaczerwienienia i otwarte rany u nasad płetw
  • gnicie płetw do całkowitego obumarcia
  • problemy z pływaniem – kołysanie się, a nawet pokładanie się rybki na dnie zbiornika
  • brak apetytu

I jeszcze jedno pytanie: jak wyglądają podmiany wody oraz odmulanie dna u Ciebie w akwarium?

Edytowane przez sandi708
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda rybki. Najprostszy sposób - toaleta.
Radzę Ci obserwować, czy inne rybki nie mają tych samych objawów. Sprawdzaj systematycznie, czy nie strzępią im się płetwy, bądź czy nie dostają przebarwień na ciele.

I pamiętaj o regularnych podmianach wody.
Dodatkowo - pH 7.5 do 8 to troszkę za dużo jak na gupiki. Fakt, one lubią twardą wodę, ale 7-7.2 w zupełności im wystarcza i rozwijają się wtedy prawidłowo. Dorzuć do akwarium jakiś mech, żeby trochę zmiękczyć wodę.
Platki z kolei bardzo zanieczyszczają wodę, pilnuj więc parametrów.

Co do tych przebarwień przychodzi mi na myśl jeszcze choroba welwetowa - jakiś czas temu zachorował mi na nią mój bojuś i mimo walki o jego życie przegraliśmy ją ;( W ostatnim stadium pływał pionowo płetwą do dołu, robiły mu się plamy na całym ciele, a potem koziołkował i umarł.

Gupiki też potrzebują niewielkiej ilości soli niejodowanej w wodzie, ona reguluje u nich procesy życiowe od trawienia po rozmnażanie (dodatkowo działa odkażająco na środowisko wodne), nie wiem jednak, czy pozostałe rybki zniosłyby niewielkie zasolenie wody.

Edytowane przez sandi708
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy, co to za choroba.
Źle funkcjonujący pęcherz pławny jest ciężki do leczenia, ale na ten temat się nie wypowiem bardziej, bo nie leczyłam chorej na to ryby.
Martwica płetw - tu masz fajnie opisane, co i jak: http://www.domowe-akwarium.pl/martwica_pletw.php
Choroba welwetowa - http://www.domowe-akwarium.pl/oodinoza.php.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...