Skocz do zawartości

Razbora Espei biała narośl u nasady ogona


miszszczu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie
Ostatnio u dwóch razbor zaobserwowałem dziwną narośl koło ogona
Co to może być?
ynu5uve4.jpgu6e9y3yn.jpg
Akwarium 450l
2 kubły - jbl e1501 oraz eheim 2075
Regularne podmiany 20-25% co tydzień. Parametry stabilne - ph 6,2 twardości: węglowa 3, ogólna 5
W szkle pływa 6 p. Scalare tzw Altum Peru
5+5 a. Barnschi
15 otosków
20 kirysków
25 pstrążnic marmurkowych
30 drobnoustków obrzeżonych
Jest jeszcze owe 10 razbor - ze starej aranżacji

Akwarium funkcjonuje od 8 m-cy - Skalary i Inki trą się regularnie

Czy to może być groźne?

Edytowane przez miszszczu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie niewyraźne, trudno ocenić czy to "jeszcze" pleśniawka, czy "już" choroba bakteryjna.

Zdając sobie doskonale sprawę, że z tak dużego baniaka wyłowienie dwóch konkretnych razbor (szybkich jak pioruny) może graniczyć z cudem, proponuję dwie torebki Ketapang (migdałecznik w torebkach Tropicala) - włożyć do filtra albo zawiesić bezpośrednio w akwarium - i do tego CMF Tropicala (na twoje akwarium 45 ml) - niestety leczenie w ogólnym.

Chyba, że dasz radę te dwie rybcie wyłowić to wtedy w osobnym zbiorniku leczenie samym CMF, a do ogólnego Ketapang (zapobiegawczo).

Temperatura 27*C - o ile nie przeszkadza pozostałym gatunkom, bo nie sprawdzałam wymagań.

 

Działaj szybko póki to jeszcze małe jest.

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie niewyraźne, trudno ocenić czy to "jeszcze" pleśniawka, czy "już" choroba bakteryjna.

Zdając sobie doskonale sprawę, że z tak dużego baniaka wyłowienie dwóch konkretnych razbor (szybkich jak pioruny) może graniczyć z cudem, proponuję dwie torebki Ketapang (migdałecznik w torebkach Tropicala) - włożyć do filtra albo zawiesić bezpośrednio w akwarium - i do tego CMF Tropicala (na twoje akwarium 45 ml) - niestety leczenie w ogólnym.

Chyba, że dasz radę te dwie rybcie wyłowić to wtedy w osobnym zbiorniku leczenie samym CMF, a do ogólnego Ketapang (zapobiegawczo).

Temperatura 27*C - o ile nie przeszkadza pozostałym gatunkom, bo nie sprawdzałam wymagań.

 

Działaj szybko póki to jeszcze małe jest.

 

 

 

Ok - te kąpiele powtarzać czy jedna wystarczy?

Edytowane przez miszszczu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz leczył w osobnym zbiorniku to nie trzeba powtarzać dawki, chyba, że po tygodniu dolegliwość nie zniknie. Wtedy trzeba zrobić podmiankę połowy wody i wlać połowę dawki leku.

Przy leczeniu w ogólnym - jeśli trzeciego dnia będzie widać poprawę, lub nalot zniknie to nie trzeba dolewać leku. Jeśli nic się nie zmieni - dawkę trzeba powtórzyć w połowie ilości (bez podmiany wody). Wynika to z tego, ze m.in. rośliny wchłaniają lek i spada jego stężenie w wodzie.

Mam nadzieję, że w miarę jasno napisałam. :D

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogólnym nie polecam. Przynajmniej nie przy CMF. I tak wchłoną go rośliny więc to zbędne (co innego przy mocniejszych lekach, gdzie ich stężenie utrzymuje się dużo dłużej niż potrzeba do kuracji)

W osobnym zbiorniku - to zależy, czy chcesz ryby zostawić na obserwacji jeszcze przez jakiś czas po leczeniu. Ale moim zdaniem lepiej jest wymienić całą wodę, na tą z ogólnego akwarium. Chyba, że nie chcesz stresować ryb wyławianiem, to wtedy dajesz węgiel (co do konkretnych ilości to chyba nie ma większego znaczenia, w końcu nie chodzi o jakiś wielki zbiornik, ja wiem... ze dwie garście, do pończochy i do filtra ;) )  Maksymalnie na dwa tygodnie, ale czas zależy od ogólnego stężenia leku w wodzie. Przy CMF-ie podejrzewam, że po kilku dniach jest po sprawie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...