Skocz do zawartości

Świetlówki ogrzewające wodę w akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam promblem ze świetlówkami , w akwarium są -4 świetlówki 36 watowe firmy osram . Oświetlenie jest jasne i roślinki mi ładnie rosną , ale podwyższają mi temperature wody w akwarium. Mam teraz 29 stopni. Co robić? Wymieniać je , czy jest inny sposób? Proszę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz dołożyć do pokrywy ( jak masz gdzieś miejsce ) wentylator np. komputerowy na 12V. Do tego potrzebujesz termoregulator np rt-20 ( odwrotnie działający do rt-2; wyłącza się jak zbije do danej temp). Ustawiasz go tak, by strumień powietrza był skierowany na lustro wody - powinno pomóc. Jak nie masz termoregulatora to zmuszony/na jesteś pilnować ręcznie i włączać/wyłączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka włancza się jak jest 24 stopnie a wię wogule , 2 świetlówki mam z alegro były razem z obudową może je wymienie na osram lumilux - day light.

Wymiana nic nie da - będą się grzać tak samo. Ew. teraz i w lato nie świeć wszystkimi na raz. I jeszcze ważna sprawa - jakie masz zamontowane stateczniki - elektroniczne czy magnetyczne. Jak magnetyczne to właśnie one będą wytwarzać bardzo dużo ciepła.

A co do chłodzenia to nie zakrywaj szczelnie pokrywy albo zrób jakąś wentylację - w zasadzie wystarczy grawitacyjny ruch powietrza. A więc jakieś otwory w miejscach gdzie najbardziej czuć gorąco na pokrywie. Profilaktycznie wyłącz grzałkę (do sprawdzenia) - może jest rozregulowana.

 

:!:ROBISZ STRASZNE "BYKI" - sprawdzaj tekst przed wysłaniem :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Mam troszkę większe akwa,więc z mojego doświadczenia to po pierwsze wywal grzałkę!!Jak znam życie to włączyła ci się ze dwa razy !! O godzinkę krócej światło plus dwa wentylatory do pokrywy(2x80 mm) !!

Zapomnij o czymś takim jak wahania temp,+- 1-2 st na dobę to wcale nie tak dużo.

Poza tym możliwe że grzałka dogrzewa ci dodatkowo wodę w nocy.Termostat może ci pokazywać coś innego aniżeli rzeczywista temperatura,wyciągaj ja natychmiast !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co się okazało :) Postanowiłem dać inny termometr i wyszło w akwarium 27 stopni a tamten pokazuje 29. Dobre co. Dziękuje za porady.

A propos termometrów - mój taki przyklejany to badziewie - pokazuje 2 st mniej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lato jest.. na zewnątrz coraz cieplej to i woda automatycznie ma podwyższoną temperaturę.

Co do termometrów to innym niż rtęciowym nie ufam... te przyklejane paski na szybę to bezsens - słabo widoczna temp i częsta niedokładność w pomiarze.

U mnie grzałka prawie w ogóle nie pracuje. Temperatura na co dzień waha się między 26-27. Po nocy 26, a wieczorem po naświetlaniu 27 (nagrzewa się właśnie od pokrywy ze świetlówkami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do termometrów to się zgodzę -> najlepiej rtęć

 

a metoda pomiarowa -> ja mam taką jeden termometr wisi w rogu akwa a drugi jest za tłem strukturalnym

 

i patrze na jeden i drugi -> wtedy wiem czy woda w baniaczku się dobrze miesza i czy nie robią się jakieś "strefy" różnych temperatur

 

zboczenie? nie pedantyzm :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przyznam, że nie pamiętam kiedy widziałem ostatni raz termometr rtęciowy w sklepie. A żeby do akwarium to już chyba wieki temu... Dzisiaj panowie jesteśmy w UE, która mówi otwarcie, że opary rtęci są delikatnie mówiąc szkodliwe :) Praktycznie wszystkie termometry cieczowe, które możemy dzisiaj dostać, budowane są na bazie alkoholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...