Skocz do zawartości

Małe akwarium przy skromnym budżecie - czy możliwe?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post na forum, więc serdecznie witam.

 

 

Zdaję sobie sprawę, że podobnych tematów jest i był tutaj ogrom. Wiem, szukałem, czytałem, dowiedziałem się wielu interesujących rzeczy - jednak, wciąż nie mogę sobie odpowiedzieć na pytanie podstawowe. Czy dysponując tak skromnym budżetem do wydania "na raz", będę w stanie - z biegiem czasu - stworzyć sobie "obrazek" o jakim marzę. Czy jest w ogóle o czym myśleć. Dlatego postanowiłem zapytać wprost, z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

 

 

Do wydania od ręki mam raptem 300 zł. W tej kwocie chciałbym zmieścić min. :

 

- szkło

- adekwatne oświetlenie

- ogrzewanie z termostatem

- filtr

- podłoże

 

Czyli to, co pozwoli mi zalać baniaczek wodą i powoli przygotowywać go do stopniowego pojawiania się w nim życia.

 

Celowo nie wspomniałem o litrażu jaki mnie interesuje, ponieważ docelowo myślę o zbiorniczku "zielonym", czyli akwarium roślinnym z (w odpowiednim czasie) gościnnym udziałem pasujacych do tego typu zbiornika ryb. Np. samiec bojownika + ew. samiczka, dwie samiczki LUB mała ławica jakieś efektownej drobnicy typu neonki (chociaż to pewnie nierealne). Krewetki to raczej nie mój świat.

 

Nie wspominam o litrażu, ponieważ przeglądajac to forum i inne widziałem przepiękne akwaria roślinne w bardzo zróżnicowanych rozmiarach. Z tego względu mam lekki mętlik w głowie, i nie wiem co mi jest właściwie potrzebne (lub raczej na co mnie stać), aby zbudować podobne.

 

Szafka na której chciałbym postawić ten mały cud jest stabilna, drewniana, stoi w mocno zacienionym miejscu. 80x50 cm.

 

Co do konkretnego "stylu" w jakim miałbo by być utrzymywane szkiełko - NIE WIEM, ponieważ podobają mi się chyba wszystkie. Szczególnie te typowe, przesycone roślinami holenderki oraz te w klimatach Black Water, gdzie roślin jest mniej, ale w połączeniu z wybujałymi korzeniami i odpowiednią aranżacją dają mocny, charakterny efekt. Coś wspaniałego :)

 

Planuję przygotować bimbrownię, do nawożenia CO2 niskim kosztem. Własnoręczne wykonanie "obudowy" czy czegoś innego pod oświetlenie raczej odpada. Raz, że nie mam czym i z czego, dwa, że zawsze miałem dwie lewe do tego typu robótek.

 

Planowałem obsadzać zbiornik roślinami stopniowo, w przeciągu kilku tygodni. Myślę, że łatwiej mi bedzie w ten sposób wysupłać na ten cel pieniądze, oraz zapanować nad wystrojem.

 

Wszystkie zakupy chciałbym zrobić w internecie, najchętniej na allegro.

 

Czy gotowe zestawy (np. ten http://allegro.pl/akwarium-50-proste-czarne-full-zestaw-pro-1-i4012030602.html) mają jakiś sens? Odstrasza mnie bliżej nieokreślona świetlówka z funkcją "świecenia" oraz bliżej niezidentyfikowany, najpewniej chiński filterek, co podobno "filtruje". Natomiast bardzo zachęca CENA.

 

 

Co myślicie o tym wszystkim? Jest to droga ku czemuś...? Czy lepiej czekać na "lepsze czasy" i kupić sobie jeansy? :(

 

Pozdrawiam, Mateusz.

Edytowane przez Lyrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak skromnym budżecie, skłaniałbym się do zakupu używanego zestawu. Przy odrobinie szczęścia można trafić fajny zestaw za relatywnie niewielkie pieniądze. Odnośnie roślin to masz kilka rozwiązań. Pierwsze to zakup w sklepie, drugie zakup poprzez forum. Możesz też poszukać lokalnego forum i nieraz dostaniesz zielsko, czy rybki za grosze, czasami za dziękuję. Ja sam zasilam znajome akwaria w zieleninę. Wolę oddać niż wyrzucić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie warto kupować gotowych zestawów. Kupując wszystko oddzielnie masz wybór i możesz wszystko lepiej dopasować do swoich potrzeb. Poza tym, w tym zestawie co podałeś to tez mnie jakoś nie przekonuje ta filtracja... Przy Twoim budżecie da się stworzyć nowy malutki skromny zbiorniczek. Ale tak jak pisał kolega wyżej, ostatnio jest mnóstwo ofert zbiorników używanych i przy szczęściu kupisz to za grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dam Ci przykład, 

mam 2 baniaki, ostatnio szukałem jakiegoś około  50 litrów, na hodowle małych sztuk. 

Po 3 tygodniach przeszukiwania portali tablica/allegro udało mi się skompletować

54 l + pokrywa (ze spaloną świetlówką) + nowa świetlówka + filtr wew (aquael fan 1) + grzałka 30W = za 204 zł (to już z wysyłkami całkowity koszt)

 

Wszystko na spokojnie i z głową, trochę cierpliwości i jest

 

Co do flory i fauny, tak samo jak potrzebujesz, ludzie oddają w szczególności na tablicy za free ryby (sam kiedyś sporo oddałem) i rośliny też. 

 

Więc szukaj szukaj i korzystaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary szafki które podałeś bardzo fajnie pasują pod typowe akwarium 112 l. Używane takie akwarium wraz z pokrywą i oświetleniem można już kupić za około 150 zł. Filtr wewnętrzny np: aquael w zależności od wydajności i wielkości to koszt około 70 zł. Grzałka to około 50 zł. I za niecałe 300 zł można już mieć całkiem przyzwoite akwarium wraz z osprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baniak 30-40 l z sensownymi wymiarami i można bez problemu zrobić tanie biotopowe akwa. Do głowy mi przychodzi BW Azji z Borarasami, i jakimś mniejszym Betta. Grzałka, Filtr i szkło to podstawowe koszty, do tego jakieś słabsze oświetlenie. Podłoże, rośliny to groszowe sprawy. 

Napisałeś o CO2 więc chyba zależy Ci na roślinach mocno, jednak podsunąłem Ci tylko propozycję ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Rzucę do dyskusji swoje 3 grosze. Otóż mówicie że się nie opłaca kupić np takiego zestawu http://allegro.pl/akwarium-50-proste-czarne-full-zestaw-pro-1-i4012030602.html (sam planuje kupić). Mi osobiście wydaje się że jak najbardziej się opłaca. Jak patrząc na ceny akwa na all*gro to cena jest jak najbardziej  w porządku. Porównując chińskie oświetlenie bez osłony i ochrony itp, itp. Nawet jak by sam chciał skompletować to wyjdzie bardzo podobna cena, myślę że nawet ze 30 pln więcej, ale wiadomo, lepszy osprzęt. Co do używki to proszę śmiałka który znajdzie mi z Lubelskiego zestaw do 150 zł (bo tyle kosztuje nowy) akwarium do 40 litrów. Sam chyba połakomię się na to 37,5 L. Nie każdy ma warunki na 112 L. Wiem że większe akwa = mniej problemów ale nie zawsze można tak mieć. Co do filtra, znajomy ma podobny w akwarium i mówi że zależy jak się trafi, czasami pochodzi rok, czasami dłużej. Zawsze jest gwarancja, całe dwa lata  :cool:

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Rzucę do dyskusji swoje 3 grosze. Otóż mówicie że się nie opłaca kupić np takiego zestawu http://allegro.pl/akwarium-50-proste-czarne-full-zestaw-pro-1-i4012030602.html (sam planuje kupić). Mi osobiście wydaje się że jak najbardziej się opłaca. Jak patrząc na ceny akwa na all*gro to cena jest jak najbardziej  w porządku. Porównując chińskie oświetlenie bez osłony i ochrony itp, itp. Nawet jak by sam chciał skompletować to wyjdzie bardzo podobna cena, myślę że nawet ze 30 pln więcej, ale wiadomo, lepszy osprzęt. Co do używki to proszę śmiałka który znajdzie mi z Lubelskiego zestaw do 150 zł (bo tyle kosztuje nowy) akwarium do 40 litrów. Sam chyba połakomię się na to 37,5 L. Nie każdy ma warunki na 112 L. Wiem że większe akwa = mniej problemów ale nie zawsze można tak mieć. Co do filtra, znajomy ma podobny w akwarium i mówi że zależy jak się trafi, czasami pochodzi rok, czasami dłużej. Zawsze jest gwarancja, całe dwa lata  :cool:

 

"Chodzić", tak, to on pewnie będzie. Pytanie "jak"? Trzeba przyznać, że ten filterek to totalny no-name, i niewiadomo czego się po nim spodziewać. "Zależy jak się trafi" - sam mówisz.

 

Ale nie krytykuję Cię za wybór, bo w gruncie rzeczy myślę, że przy odpowiedniej konfiguracji, gdzie należy wziąć pod uwagę własne preferencje co do powstającego zbiornika, jego rozmiar, obsadę ryb oraz roślin, z dopuszczalnym poziomiem zanieczyszczeń, ich zwyczaje żywieniowe itd. nawet taki, tani, prosty filtr - będzie sutecznie spełniał swoje zadanie. Jeśli tylko odpowiednio mu je wymierzymy.

 

Zawsze najlepiej wybrać najwydajniejszy system filtracji na jaki nas stać.

 

Ja również starając się złożyć coś samodzielnie na allegro, za każdym razem otrzymuję cene odrobinę wyższą od tych - nazwijmy to - okazyjnych, gotowych zestawów. Do tego dochodzi niepewny koszt przesyłki.

 

Jeśli idzie o używki to zacząłem przeglądać oferty, i będę to robić nadal, może coś mi się trafi.

 

 

Czy któryś z uprzejmych Panów, może sporzeć jeszcze na taki zestawik: http://allegro.pl/aqua-szut-akwarium-proste-112l-zestaw-aqua4family-i3970114256.html Dołożył bym do tego drugą, nieco mocniejszą świetlówkę. To zdaje się polska firma, Aqua Szut, brzmi lepiej. Filterek znów, bardzo prosty, ale myślę sobie, że przy tak skromnej obsadzie jaką planuję powinien wystarczyć... na pierwszy rok. Czy nie?

Edytowane przez Lyrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Aqua Szut to Polska marka konkurująca z Aua El'em ale nie o tym chciałem.

 

Ten zestaw jest jak najbardziej OK. Jeżeli dodatkowo stać Ciebie na dokupienie dodatkowego modułu oświetleniowego lub lepszą świetlówkę to warto zainwestować w ten zestaw.

 

Ale w tej beczce miodu musi być trochę dzięgciu..

 

- Filtr poradzi sobie pod warunkiem, że będziesz trzymał się tej "skromnej" obsady o której napisałeś. Dobrym pomysłem "na przyszłość" było by dokupienie kubełka nawet używanego. Ale wiadomo nie wszystko od razu bo kieszeń też ma swoje dno ;)

 

- Grzałka. W zależności jaką masz temperaturę w mieszkaniu w dzień i w nocy. Teoretycznie powinna dać radę ale jak są duże wahania temperatur to może nie wydolić. Moim zdaniem 1ooW na 112L to trochę za mało. Wolałbym mieć zapas mocy.

 

- Termometr. Przyczepię się bo widzę, że jest z firmy "Aqua Nova". A mój identyczny pokazuje na skali o 1 stopień za mało. Mam 2 w akwa i widzę że przekłamuje. Mojemu kumplowi z kolei zawyża o 2 stopnie ten sam termometr. Wniosek: termometr jest OK, mierzy poprawnie - porównaliśmy je. To skala na nich jest nadrukowana nie dbale albo za wysoko albo za nisko. Stąd te fałszywe odczyty temperatur. Dlaczego się przyczepiłem tego nieszczęsnego termometra? Bo to wcale nie jest drobiazg. Musimy wiedzieć dokładnie jaką mamy temp w baniaku. To ważne tak jak inne parametry.

 

To tak na prawdę początek wydatków związanych z akwarystyką. Będziesz potrzebował podłoża w ilości i zależności co będziesz chciał mieć w tym akwa. Testy kropelkowe lub paskowe na początek też by się przydały mieć ogólne pojęcie jakie są parametry wody. Warto wysposażyć się w akcesoria które ułatwią nam prace i życie przy akwarium tym bardziej, że przesyłka jest gratis. Po co później zamawiać u innego sprzedawcy i płacić za wysyłkę bądź przepłacać w sklepach zoologicznych.

Edytowane przez pkmaverick
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...