Skocz do zawartości

Biały nalot u gupików. Jaka diagnoza?


tomano
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o zdiagnozowanie choroby i sposoby wyleczenia

Ryby około 25 sztuk dorosłych gupików plus trochę narybku znajduje się w akwarium 70l z roślinami rosnącymi bez problemów. Wodę (kranówkę) podmieniam co 5 dni około 30%. Jak do tej pory jedena z samiczek, która niedawno kociła wykazuje nie najlepszą kondycję oprócz białego nalotu na ustach, w okolicy oczu i na grzbiecie dostrzec można objawy wychudzenia (być może spowodowane porodem). Apetyt raczej jest w normie, nie wykazuje apatycznych ruchów, często natomiast znajduje się przy wylotach napowietrzania. Pozostałe gupiki a w zasdzie kilka sztuk poza nieco mniejszym nalotem bialego osadu w okolicy oczu i ust nie wykazuje innych objawów choroby.

Trzy dni temu do akwarium podałem CMF zwiększyłem napowietrzanie i temperature z 24C podniosłem do 30C. Wydaje mi się jakby choroba nie rozprzestrzeniała się.

Więcej zdjęć chorych ryb: http://akwariumstory.wordpress.com/

 

 

 

post-20301-0-40411500-1393460969_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium istnieje od pół roku przez ten czas do zbiornika nie trafiły żadne ulepszacze.

Pokarm podaje: w płatkach spirulina i proteiny, mrożony cyklop raz w tygodniu żółtko.

Oświetlenie 36W

podłoże - ziemia ogrodowa

filtr - fan 2 + dodatkowe napowietrzanie od kilku dni

glonów brak

kondycja fizyczna rybek bez zarzutu

Woda przezroczysta

Ph - 7,7

KH - 12

gh - 8

NO2 i NO3 nie zmierzone ale z doświadczenia wiem, że przy tak częstej i regularnej podmianie jest w normie.

Edytowane przez tomano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15g soli akwarystycznej do 1l wody i 30-minutowa kąpiel ryb w tym roztworze. Ten zabieg powtórzony przez 3 kolejne dni pozwolił mi wyleczyć podobnie zaatakowaną tetrę cesarską.

 

Sent by Tapatalk

Dzięki za podpowiedź. Zastanawiałem się nad kąpielą w soli wybrałem jednak CMF licząc, ze powstrzyma dalsze rozprzestrzenianie choroby na inne rybki i być może wyleczy już zainfekowane ryby.. Ciekawi mnie jeszcze czy ktoś będzie w stanie zdiagnozować tę przypadłość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Upłynęło trochę czasu więc pora podzielić się moimi spostrzeżeniami odnośnie walki z chorobą. Zacznę od CMF. Specyfik ten prawdopodobnie powstrzymał rozwój choroby na inne gupiki, a także pomógł rybom z lekkimi objawami przypadłości. Dwa gupiki, które ze względu na mocniejszy poziom zagrzybienia okazały się odporne na działanie leku. Postanowiłem więc skorzystać z metody althaara. Jednak zamiast zrobić to zgodnie z podanym przepisem postanowiłem wprowadzić ulepszenie zwiększając dawkę soli o 50%. Niestety był to mój błąd. Po dwudziestu minutach kąpieli jeden z gupików zaczął kłaść się na bok i w tym momencie przerwałem kąpiel. Dwa dni po kuracji gupiki wyglądały całkiem nieźle - ślady choroby ustąpiły. Trzeciego dnia jednak oba gupiki samiec i samica niespodziewanie potraciły płetwy ogonowe a kondycja ich uległa znacznemu pogorszeniu. Rybki raczej już są nie do uratowania. Sądzę, że gdybym stosował się do propozycji Althaara rybki by przeżyły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...