Jump to content

HBL-701 jak ułożyć wkłady / jakie wkłady włożyć ?


arkosw
 Share

Recommended Posts

Witam. Jestem posiadaczem akwarium 60l, które jest w trakcie restartu. Wcześniej miałem filtr hbl-501, ale przekonałem się, że nadaje się do 30-40l, dlatego zakupiłem filtr hbl-701, i nie wiem co i jak do niego włożyć.

Filt wygląda tak:

 

post-17118-0-76777600-1392995567_thumb.jpg

Do dyspozycji mam 500ml zeloitu, ok 600ml ceramiki, 30szt biobali i kawałek waty filtracyjnej (z zoologa). Do tego 2 wkłady z węglem (które wyciągnę) i 2 gąbki.

Filtr ma służyć jako biolog i mechanik, nie chciałbym, żeby mi mnóstwo śmieci po akwa pływało.

 

1.Jak włożyć wkłady?

 

2.Które włożyć ? 

 

3.Czy mogę dać jakąś gąbkę kuchenną dla lepszej filtracji mechanicznej ? Czy wystarczy oryginalna gąbka i wata ?

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje, dlaczego mam odpuścić zeloit ? Czy na wacie i gąbce woda będzie czysta? Nie chodzi mi o krystalicznie czystą wodę, ale żeby nie pływało w niej miliony śmieci.

 

PS. Dziękuje że jako jedyny pomagasz mi w założeniu akwa :)

 

Może ktoś jeszcze się odezwie :D

Edited by arkosw
Link to comment
Share on other sites

Zeolit wiąże i zatrzymuje związki azotu, opóźni to dojrzewanie akwarium i pozbawi rośliny jednen z głownych pierwiastków makro. Zeolit nadaje sie jeżeli masz problem ze zbiciem nadmiarów azotanów, jest to filtracja chemiczna a chciałeś biologiczno-mechaniczną.

Edited by Nuanda
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ile ten filterek musi chodzić w dojrzałym akwarium zanim wyciągnę stary wewnętrzny ? Wkłady to gąbki, bio-ceramika i węgiel w wacie. Dzisiaj go dopiero włączyłem i włożyłem. 24h wystarczy aby się gąbki i ceramika przesączyły bakteriami ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zakupiłem dwa filtry hbl-301 do akwariów 10-cio litrowych i powiem szczerze, że te filterki są dobre ale nie warto wierzyć w to co piszą na aukcjach.

Hbl-301 to bardzo słaby filterek o ile chce się go jeszcze pod-majstrować. Możliwe, że na standardowej gruboziarnistej gąbce jakoś by działał w akwarium do 30 litrów. Ja do niego zastosowałem prefiltr na rurkę właśnie z tej gąbki z zestawu oraz bioceramikę i węgiel aktywny w wacie. Dodatkowo aby bioceramika nie wpadała na rurkę od wirnika to oddzieliłem to też cienką gąbeczką. W takim setupie max20litrów z niebrudzącymi rybami albo krewetkami.

Wodę filtruje lepiej niż fan-mini, które były wcześniej w tych akwariach - jest bardziej przejrzysta i klarowna. Choć to tylko akwaria roślinne.

 

Hbl-701 po dwóch tygodniach działa wyśmienicie i też woda jest bardziej klarowna niż przy wewnętrznym fat-1 z dużą gąbką. I też tego filtra z dodatkowymi wkładami z bioceramiki i prefiltra (standard to gruboziarnista gąbka i wkłady węglowe w wacie) na rurkę nie poleciłbym do akwarium większego niż 80 litrów.

 

Podsumowując:

HBL-301 - 10 do 20 litrów

HBL-501 - 20 do 40 litrów

HBL-701 - 40 do 80 litrów

 

I jak trzymałem FZN-3 i HBL-701 (z hanza aquaristic-nie SUNSON) to jednak skłoniłem się na HBL-701. Cena super jak na taką jakość, która nie odbiega, aż tak od FZN-3.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...