Skocz do zawartości

Start 25L -porada


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Po dłuższej przerwie postanowiłem wrócić do gry icon_smile.gif , a mianowicie chce wystartować ponownie od starego zbiornika 25 l który już posiadam wraz z pokrywą i oświetleniem, grzałką oraz filtrem Aquael Fan mini plus (z tego co pamiętam nie był najlepszy). Postanowiłem że będzie to akwarium roślinne i wszystko musi być dopięte na ostatni guzik by ładnie wyglądało. Tak więc mam do was parę pytań i liczę na porady doświadczonych graczy icon_smile.gif 

1. Jaki filtr wewnętrzny polecacie najlepiej kupić? (kaskadowy raczej odpada, gdyż mam pokrywę), czy może pozostać przy tym starym? 
2. Jakie roślinki najlepiej dobrać do akwarium by dobrze rosły i ładnie wyglądały? 
3. Jaki najlepiej nawóz/ziemie/środki zastosować pod rozwój roślin? 
4. Jakie najlepiej zastosować podłoże, jakiej granulacji, dekoracje, jaką aranżacje zastosować? 
5. Czy umieszczać w tak mały akwarium jakiś korzeń, czy tylko kokos? 
6. Jakie rybki i w jakiej ilości najlepiej hodować? (Bojownik odpada) 
+ 7. preparaty, środki, pokarmy jakiej firmy polecacie?

Liczę na wasze liczne porady dzięki którym uda mi się stworzyć piękne akwa roślinne. 
Pozdrawiam icon_smile.gif

Edytowane przez Mnichu02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

6. Jakie rybki i w jakiej ilości najlepiej hodować? (Bojownik odpada)

Musisz znać parametry wody jaką będziesz zalewał zbiornik, Ph, Gh, Kh.

 

 

 

2. Jakie roślinki najlepiej dobrać do akwarium by dobrze rosły i ładnie wyglądały?

Jakie planujesz oświetlenie?

 

 

 

3. Jaki najlepiej nawóz/ziemie/środki zastosować pod rozwój roślin?

Zależy od wyboru roślin.

 

 

 

5. Czy umieszczać w tak mały akwarium jakiś korzeń

Korzenie są też małe ;-) . Na pewno jakiś znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz znać parametry wody jaką będziesz zalewał zbiornik, Ph, Gh, Kh.

 

Jakie planujesz oświetlenie?

 

Parametry postaram się w miarę unormować odpowiednio do wymagań danego gatunku, chciałbym wiedzieć teoretycznie jak ryby w ogóle wchodzą w grę i w jakiej ilości by czuły się w miarę dobrze.

 

Posiadam standardową pokrywe do akwarium 25l, początkowo o mocy oświetlenia chyba 25W ( obecnie znajduje się tam żarówa 40W, zależnie od potrzeb mogę zmienić  :) ), a planowany czas oświetlania to min około 8h+

Edytowane przez Mnichu02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12,5W oświetlenia to maksimum, które możesz tam wpakować bez CO2 (choć i z tym może być różnie) co i tak wyklucza Ci już większość gatunków ryb. Akwarium roślinne zdecydowanie nie idzie w parze ze stworzeniem optymalnych warunków dla ryb.

Zadajesz dużo pytań, ale podajesz mało informacji. Najlepiej przejrzyj galerię i znajdź kilka zbiorników, na których chcesz się wzorować. Jak będziesz miał jakiś punkt zaczepienia to można ruszać dalej.

Jeśli chcesz mieć ryby to polecam postawić na mało wymagające gatunki roślin (cryptocoryny, microsoria, anubiasy, niektóre mchy itp.). Dzięki temu nie będziesz musiał stosować nawożenia (w tak małym zbiorniku przez nieprawidłowe nawożenie można sobie przysporzyć więcej problemów niż korzyści), a będziesz mógł cieszyć się zielonym zbiornikiem, w którym ryby będą mogły spokojnie żyć. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za info co do oświetlenia. A na pewno 20-25W nie da rady?( dziwi mnie trochę dlaczego taką żarówkę dają w standardzie).

Może trochę źle się wyraziłem planuję akwarium z rybami i z roślinami (bez jakichkolwiek sztucznych roślin), myślę że mało wymagające i szybko rosnące roślinki były by ok.

Co do wzorowania się na wystroju zbiornika wolał+bym najpierw znać gatunek rybek jaki będę w nim hodował a następnie pod dany gatunek urządzić wnętrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie są te żarówki? Jeśli energooszczędne to 20-25W w takim akwarium zagwarantuje Ci zielone rośliny, ale od glonów :P Przy żarówkach energooszczędnych czy świetlówkach dobrze by było mieć tak 0,3W/l, przy takim świetle mniej wymagające rośliny spokojnie dadzą radę.

Co do obsady to polecam zapoznanie się z tematem: http://forum.superakwarium.pl/topic/10894-przyk%C5%82adowi-mieszka%C5%84cy-akwarium-ok-20-35l/.

Jakie dokładnie są wymiary zbiornika?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc poczytałem co nieco, i teraz mam trochę mętlik w głowie :)

Gdyż jedni sugerują stosować zwykłą ziemie ogrodową, natomiast inni sugerują kupić firmowe nawozy, zaś jeszcze inni preferują sadzenie roślin w zwykłym drobno ziarnistym żwirku... masakra :)

 

myśle że do akwarium 25l rozwiązanie w miare tanie było by najodpowiedniejsze czyli ziemia ;)

 

Jeżeli zastosuję ziemie to muszę kupować też nawozy typu tabletki pod korzeń i w postaci plynnej?

Edytowane przez Mnichu02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zastosuję ziemie to muszę kupować też nawozy typu tabletki pod korzeń i w postaci plynnej?

I widzisz, tu kolejny problem :icon_e_biggrin: . Zależy na jakie rośliny się zdecydujesz. Są gatunki które pobierają pierwiastki odżywcze z podłoża/substratu/tabletek a inne większość ze słupa wody (przy takich roślinach substrat nie jest wymagany, ale za to nawozimy bezpośrednio wodę).

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spis roślin akwariowych ze zdjęciami: http://forum.superakwarium.pl/topic/2494-spis-ro%C5%9Blin-akwariowych/

Lista roślin cieniolubnych: http://forum.superakwarium.pl/topic/5271-lista-ro%C5%9Blin-cieniolubnych/

Niezbyt wymagające zielsko to na przykład: kryptokoryna, moczarka, anubias, rogatek, pistia.

Zobacz które gatunki Ci się podobają i sprawdź w internecie wymagania konkretnych roślin.

Następnie porównaj je z warunkami, które jesteś w stanie im zapewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, właśnie poszperałem trochę na forum i znalazłem te tematy :) ale dzięki. A na allegro też doradzają.

Myślę że technika CO2 do 25L mija się z sensem. Co do środków dla roślin lepsza firma tetra czy może tropical?

 

Dobra to już jestem sporo bogatszy o wiedzę, pozostaje pytanie co do filtra, kupić tanią tandetę z allegro czy coś lepszego ktoś doradzi? :)

-Jaki filtr wewnętrzny polecacie najlepiej kupić? (kaskadowy raczej odpada, gdyż mam pokrywę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tą pokrywę chcesz mieć bo już ją masz czy nie odpowiada Ci po prostu odkryte akwarium? Czeka Cię zmiana oświetlenia a do takich akwariów dosyć dobrze wpasowuje się moduł AquaEL'a Decolight 9/11W. Wtedy możesz w akwarium zainstalować kaskadę, która nie będzie Ci zabierała cennego miejsca wewnątrz zbiornika i zapewni lepszą filtrację. Tutaj mogę polecić FZN-1, a najlepiej FZN-2 (większa objętość złóż filtracyjnych, a pompka ta sama co w mniejszym filtrze) również AquaEL'a.

Na rady sprzedawców zawsze weź sobie poprawkę bo oni w końcu chcą na Tobie zarobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku grzałki firma szczególnie ma znaczenie bo o ile awaria filtra czy oświetlenia nie powoduje większego ryzyka dla ryb to awaria grzałki w krótkim czasie może się zakończyć śmiercią ryb.

Co do wyskakiwania ryb to w zależności od gatunku ryzyko może być niewielkie albo praktycznie stuprocentowe, a w przypadku labiryntowców przykrycie chroni także przed powstaniem dużej różnicy pomiędzy temperaturą wody, a temperaturą powierza. Można także zastosować szybę nakrywkową.

Akwarium odkryte zaproponowałem Ci bo oświetlenie i tak musisz zmienić gdyż te co masz jest zbyt mocne więc koszt tego modułu oświetleniowego co zaproponowałem jest niewiele większy niż koszt nowych świetlówek. Dodatkowo w przypadku takich małych zbiorników pokrywa nieco przytłacza zbiornik, a odkryta tafla z pływającą roślinnością wygląda świetnie, przynajmniej takie jest moje subiektywne zdanie.

Edytowane przez robos7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc co do oświetlenia to zamontuję w pokrywie świetlówkę kompaktową o barwie 6500k i mocy 13-15W

 

Przeglądałem trochę wczoraj internet i znalazłem jeden ciekawy filtr wewnętrzny, co o nim myślicie?

http://www.aquael.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=351&Itemid=401&lang=pl

 

Co do grzałki to planuje zakupić grzałkę firmy aquae (comfort zone gold), czy polecacie jakieś inne firmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten filtr u siebie i nie jest zły. Chodzi już półtora roku i jeśli regularnie się go czyści to nie stwarza problemów (przy większym zabrudzeniu zaczyna buczeć). Z tym, że u mnie jest też trochę mocno obciążony bo mam bardzo niski poziom wody więc filtr gąbką siedzi na piachu i lekko wystaje ponad powierzchnię. Ta grzałka co napisałeś będzie dobra, moc 50W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zabijcie mnie. Ja w akwarium 54 litry mam chinola z termostatem 100w za 20 pln i dwa termometry ( a co, kto bogatemu zabroni ) potwierdzają, że trzyma ustawioną temperaturę.

Nikt chyba nie odważy się powiedzieć, że chińskie sprzęty nie mają racji bytu. Oczywiście mają. Jednym to działa lata bez zarzutu, drugiemu po krótkim czasie grzałka przestanie działać. Kupując sprzęt renomowanych firm zyskujemy większą niezawodność, a myślę, że jak już oszczędzać to nie na grzałce. Ja osobiście wolę wspierać polską gospodarkę niż dynamicznie rozwijającą się na podróbkach i tandetach gospodarkę chińską :P

Edytowane przez robos7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem trochę(podobają mi się Brzanki i Neonki ale mam za małe akwa ;/) i mam pytanko czy któryś z tych gatunków będzie odpowiedni do mojego akwarium? Jak z ceną i dostępnością tych rybek?

- razbora borneańska

- otosek

- razbora galaxy

 

Czy ktoś ma lepszy pomysł na obsade? :)

Edytowane przez Mnichu02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoski chyba odpadają do takiego akwarium, razbora galaxy to nie razbora tylko danio (Danio perłowe, Danio margaritatus). Razbory borneańskie mam u siebie i to całkiem fajne ryby, które nadadzą się do takiego małego zbiornika. Jeśli o ceny chodzi to borarasy są raczej tańsze, ale z kolei rzadziej spotykane w sklepach. Ja za swoje płaciłem 3,5 zł/szt. Co do tego nie jestem pewien, ale danio perłowe chyba tolerują wiekszą ilość światła bo borarasy to ryby z BW i lubią cień.

Oczywiście pamiętaj o odpowiednich parametrach wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...