Jump to content

[21l] Fabryka pokarmu dla żółwia


yakubn
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Oto  mój maleńki zbiornik-wylęgarnia pokarmu dla kapsla.

Pojemność 21L, akwarium o podstawie trapezowej.

 

Grzałka: 20W z termostatem po żółwiu. Temperatura stale 24 stopnie.

Filtr: mały stary wewnętrzny z wkładem z gąbki o małych porach. Modelu nie mogę podać bo nie ma tabliczki znamionowej nigdzie-odpłynęła dawno temu.

Oświetlenie: 48 diód smd oprawka GU10 barwa "białe zimne" czyli 6000-6500K przyklejona centralnie na szybce nakrywowej.

 

Flora:

Kryptokoryna

...Innych nazw nie znam, a i panie z zoologicznego sklepu nie były w stanie mi pomóc, doradzić, lub czasami nawet obsłużyć, gdy z pomocą życzliwego moderatora (oklaski! Luna!) miałem już zapisane co powinno być w baniaczku;)

Sporo z "trawy" musiałem wymienić. Większość tego co nasadziłem przed zalaniem zgniła. Nie wiem, może kupiłem trefne, może parametry świeżej wody nie były odpowiednie, a może po prostu brak nawozu, bo nie sypałem zupełnie nic a podłoże to zwykły piasek kwarcowy.

 

Fauna:

Do przedwczoraj brak. Od przedwczoraj 5 ślimaczków przyniesionych przypadkiem z nowym zielskiem.

Docelowo: Gupiki 1+2 lub 2+4 tudzież inne ryby szybko się mnożące.

 

Akwarium zalane 6tego lutego. Rybki planuje dopiero koło 25 dostarczyć, raz dlatego że cykl azotowy, dwa z powodu wyjazdu i studiów.

 

post-17413-0-54653100-1392280369_thumb.jpg

post-17413-0-93338300-1392280376_thumb.jpg

Zdjęcia z tego samego miejsca jedynie różne ustawienia ISO i czasu migawki w aparacie.

 

post-17413-0-79807600-1392280379_thumb.jpg

A tutaj jeden z "przybłędów" ;)

 

Akwarium jest w trakcie dojrzewania i jest możliwość zmian, więc czekam na uwagi/porady/sugestie;)

Pozdrawiam

Kuba

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Czyli jednak masz ślimaki. Widzisz, tak ich nie chciałeś a same przyszły hahahah :lol:

 

Wyszła Ci z tego naprawdę fajna szklaneczka. Z większą ilością roślinek wygląda lepiej niż na wcześniejszych zdjęciach :)

Możesz powtykać roślinom pod korzenie kulki gliniano-torfowe albo tabletki nawozowe, te drugie są dostępne za grosze w większości sklepów zoologicznych.

U mnie zielsko rośnie dobrze na jałowym podłożu i przy minimalnej ilości światła, ale aklimatyzacja do takich warunków zawsze trwa trochę dłużej niż w przypadku dna z którego rośliny mają co "jeść" (a przynajmniej u mnie zawsze tak jest).

Zielsko musi się przyzwyczaić do nowych warunków, w trakcie tego procesu obumieranie części liści jest normalne.

Nie przejmuj się ;)

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Dorwałem w czasie remontu/sprzątania w domu starą lampkę do laptopa esperanzy na kilkanaście diód białych zimnych. kilka nie świeci a reszta słabo, więc generalnie śmieć. Ale podoba mi się półmrok jaki panuje w akwarium przy tej lampce i chyba ją zachowam jako nocne oświetlenie, żebym w nocy mógł zlokalizować szafkę z akwarium inaczej niż za pomocą małego palca u stopy;)

post-17413-0-58914300-1392381059_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dziś dołączyły ryby:

Gupiki 2samce i 2 samice.

W wiadrze moczy się korzeń, nie moge trafić nigdzie anubiasa w moim mieście, żeby go jakoś ładnie zazielenić. Póki co niech czeka, jak znajdę to zamontuję;)

 

A z ciekawostek, to akwarium zaczęło przeciekać4 dni temu. Puścił kit/silikon na łączeniu bocznych ścianek. Delikatnie to zakleiłem z obu stron, ale nie zdało egzaminu. Chwilowe rozwiązanie jest takie że poziom wody obniżyłem o 1,5 - 2 cm. "dziurka" dalej jest pod wodą ale już nie cieknie. Jak znajdę chwilę to zakleję jeszcze raz ale grubiej.

pzdr

Link to comment
Share on other sites

Misja zakończona sukcesem. W akwarium pojawił się pierwszy przecinek! Niniejszym zaprzestaję kombinowania i wymyślania co by tu jeszcze dołożyć, ulepszyć. Będę sypał karmę, podmieniał wodę, a z resztą niech działa sama natura.

 

Stan na 4.03.14:

Gupiki 2 samce +5 samic

+przecinek sztuk jedna(liczę na więcej)

 

Dodał bym zdjęcia, ale niech mnie cholera strzeli jeśli wiem jak wam się udaje zrobić fotki ryb. Nie wiem czy wasza metoda to czekać kilka godzin na 1 ujęcie, czy cykać bez przerwy, a nuż któreś wyjdzie. U mnie żadna z powyższych nie skutkuje. Cały baniaczek to ok, odpowiednie sutawienia i nie ma najmniejszego problemu. Ale rybki? Dla mnie to się wyklucza.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Troszkę fotospamu z bohaterami. Czemu nie podołał aparat, na to zaradziła komórka.

 

Wczoraj wieczorem zauważyłem, że rybki zaczęły się gromadzić w górnej części zbiornika, praktycznie przy samej tafli wody. Wymyśliłem sobie że to na pewno przez brak tlenu w wodzie, bo nie używam pompki powietrza, a filtr wycelowałem tak, że słabo porusza taflą. Dołączyłem więc do wylotu rurkę wystającą na powierzchnię(w oryginale był wężyk z dławikiem, ale zaginął w mrokach historii) i zaczęło bąblować. Podziałało tak przez noc i dzień. I dziś jest to samo. Nie wiem czy to normalne zachowanie ryb, czy chcą mi w ten sposób coś przekazać. Jedną samicę nakryłem pod kamieniem, siedziała nieruchomo pod kamieniem, hiperwentylowała się i generalnie miała wylane na wszystko. Sądziłem że to poród, ale w pewnym momencie po prostu wystrzeliła stamtąd i już nie powróciła. Ogarniała miejsce na przyszłość może?

 Przy okazji, co to za sałata na 2 planie po lewej stronie, wie ktoś może? strasznie szybko się rozrasta.

post-17413-0-77746600-1394750114_thumb.jpg

post-17413-0-93304500-1394750116_thumb.jpg

post-17413-0-03520500-1394750119_thumb.jpg

post-17413-0-80498300-1394750120_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Serio? to naprawdę może być przyczyna? a ja już sie obs*alem że coś jest nie tak i mi wyzdychają :-|.  W sumie jest to jak najbardziej logiczne i pasowało by, ale sam bym tego nigdy nie wymyślił. Sypię karmę Tropicala dla gupików, plus na nocne porcje mają osad/glony na roślinkach. Coś jeszcze  powinienem podawać?

 

Filtr noname chyba dogorywa bo zaczyna buczeć jak diabli. A nawet jeśli nie, to i tak muszę go zmienić, bo mnie szlag trafi niedługo-baniak stoi niedaleko łóżka i budzi mnie po nocach(ot takie skrzywienie po kontrakcie ze statku- jak buczało w nocy znaczy blisko portu bo mechanicy zmniejszają obroty i trzeba wstawać do roboty;))

 

Nie wiem czy rybki mają zmysł słuchu jako taki, ale myślę że nawet same wibracje mogą niekorzystnie wpływać. dobrze kombinuję?

 

Możecie polecić jakiś filtr na wymianę? Raczej z tych tańszych?

Link to comment
Share on other sites

Dziś w słoiku pojawił się 2 przecinek-znaczy dziś został odkryty.

Zastanawia mnie fakt, że już drugi raz pojawia się po 1 rybce. Wiem że inne ryby mogły pożreć, ale nie wydaje mi się. Jest możliwe że samice po prostu rodzą po 1? Bo obydwie samiczki dalej pływają brzuchate.

post-17413-0-16003100-1395168836_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jakbyś miał na tafli sporą ilość np wgłębki to mógłbyś liczyć na odchowanie większej liczby narybku. Dla takiego małego gupika najgorsze są pierwsze godziny od przyjścia na świat póki jeszcze "nie ogarnia" co się dzieje. Później jeśli ryby mają wystarczająco dużo kryjówek to sobie poradzą, a już po kilku dniach są na tyle duże, że dorosłe gupiki nie będą się nimi interesowały.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Staram się nie ingerować specjalnie w życie słoika, co objawia się tym, że dnia nie odmulam,filtr zdarzyło się czyścić, przycinałem na razie raz, bo się różdżyca rozpleniła jak diabli, a była na 1szym planie wiec było przemeblowanie, karmienie rano i wieczorem, po troszeczku. Zatoczki zadziwiają mnie płodnością. Gupiki  z kolei rozczarowują. jak na razie. 2 samiczki już poszły na spotkanie przeznaczenia w paszczy żółwia, więc pływa:

3x samica

2x samiec

1x szczeniak(wygląda na samicę)

IMG_20140430_114215_zpsc6d356b7.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Troszkę się zmieniło. Różdżycę po przycięciu zostawiłem częściowo w wodzie i teraz pięknie się rozrasta na powierzchni. Tak samo ruszyła roślinka trawiasta na prawo od kokosa. Jak stała nieruchomo, tak nagle wystrzeliła. Chyba przez to że zacząłem podawać aquaplant, bo mniej więcej wtedy  wystartowała.

Jeden z samców przeszedł na ciemną stronę mocy, za to pojawił się kolejny przecinek, już całkiem spory, więc spis lokatorów kształtuje się następująco:

1x samiec

3x samica

2x młodzież (1 wygląda na samicę, a drugie nie wygląda na nic póki co)

niezliczone slimaki (rozdętki?), ale nie traktuje ich jako plagi, a raczej gratisowy pokarm.

 

IMG_20140517_003554_zpsjrxhihxi.jpg

Nie odmulałem nic na razie, ale chyba się skuszę, bo już piasek wygląda paskudnie. No i może jakieś zielsko wsadzę w filtr, niech coś rośnie, ciekaw jestem efektu.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

W lipcu zeszlego roku szlaneczka zakończyła żywot z przyczyn zawodowych. 

 

Obecnie zacząłem reaktywację: roślinki przejęte od gada posadzone, zalane dojrzałą wodą z żółwia do 30 procent, reszta kranowianką. Podłoże piasek rzeczny, na wierzch grys marmurowy. Kaskada hula aż miło. Oświetlenie - drobniutka lampka diodowa made in ikea kolor ciepły biały.

 

Dorzucę jakiś mech, może coś pływającego, i "niech się dzieje wola nieba". Jeśli zacznie się rozrastać to pomyślę nad... no właśnie.

Bojownik, krewetki, parka gupików? Pożyjem zobaczym. Faza pierwsza to sprawdzenie zieleniny, a dalej kwestia otwarta:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Akwarium już dojrzało, glony się pojawiły, glony znikły, glony powróciły. Zmajstrowałem oświetlenie z powerledów. Troszkę nie do końca efekt mnie zadowala, ale też dlatego narazie zostaje w stanie surowym działającym gotowym do rozbudowy. Miało być 3x 3W białe plus 1w czerwone, zamiennie z nocnym/wieczornym 2x 1w royal blue. Sklepy elektryczne nie mają diód, sklepy elektroniczne w szczecinie mają zwykłe okrągłe plus jakieś ochłapy z dawnych czasów, więc na teraz jest 4x1w białe. Jak znajde w internetach do dosztukuje drugi obwód i może zmienie na mocniejsze.

bg2mrftxprmw_t.jpg

 
Na teraz stan wygląda tak:
3yaugphf6ul7_t.jpg
 
pojemność:21l
temperatura:25
Filtracja + napowietrzanie: Kaskada z gąbką
Grzałka:brak
Oświetlenie: PowerLed 4W 6500K
Flora uratowana od żółwia: zwartka becketa, trawsko niezidentyfikowane, ale szybko rosnące
Korzonek z zoologa
Fauna: Bojownik czerwony samiec sztuk 1,

upav6oc8o5b0_t.jpg

 

 

krewetka filtrująca również sztuk 1

3luuz6j6j3jv_t.jpg

 

  

Co do planów:

-Więcej ledów,

-pozbyć się glonów

-dołożyć: różdżyca, mech jawajski

-czekać i obserwować ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...