Skocz do zawartości

Początek z akwarystyką


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

To mój pierwszy post, od paru dni zacząłem pasjonująco interesować sie akwarium i rybkami i planuję założyć własne akwarium. Niestety jak to początkujący wiedzę pochłaniam z różnych for itp. ale chciałbym dowiedzieć się szczegółów na moje konkretne pytania. Z góry przepraszam, za jakiekolwiek w czym błędy

 

Pierwsze moje pytanie brzmi odnośnie sprzętu. Znalazłem pewne "zestawy"  w sklepach w dosyć tanich ofertach. Kwestia tylko czy to jest opłacalne i czy w tych pieniądzach można może dostać coś lepszego ? Akwarium jakie mnie interesuje to 54l. Rybki jakie planuje to: 1x bojownik syjamski, 6-7x neonki czerwone, no i X - coś jeszcze ale nie jestem pewien co, może z dwa piskorki.. ?
Ale to teraz nie ważne. Najpierwsz muszę zaplanować sprzęt, potem urządzić roślinki itp. a dopiero ryybki

 

Oto zestaw o którym mówię, chciałbym wiedzieć o tym jak najwięcej, wasze opinie itp.

http://www.akwaria.net/Produkty/Zestawy-akwarystyczne/Zestawy-proste/FullStart/Zestaw-akwarystyczny-FullStart-54L-Czarny-Akwarium-60x30x30-54L-proste-Pokrywa-ABS-prosta-czarna-15W-T8-MEGA-Wyposazenie-!!!-AQC2817

Drugie pytanie odnośnie dbania już o wodę. Wiem, że należy trzymać odpowiednie pH wody, twardość itp. Chciałbym się dowiedzieć, co jest niezbędne do zakupu (chodzi mi o wszelkie testery, chemie potrzebne do dodawania wody itp.)

 

Nie chciałbym wykraczać poza wielkie koszta, ale generalnie nie jestem narazie sprecyzowany. Chciałbym poznać wasze zdanie i porady, jestem otwarty

 

Dziękuję

Edytowane przez sp1k3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia tylko czy to jest opłacalne i czy w tych pieniądzach można może dostać coś lepszego ?

 

Moim zdaniem nie. Niektórzy twierdzą że nie powinno się kupować używanych bo to nigdy nic nie wiadomo itd. Tymczasem ja tylko takie kupuje, oczywiście wcześniej dokładnie sprawdzam.

Dlaczego warto? Podałeś tu akwarium 54l z wyposażeniem za prawie 200zł + 30 zł przesyłka (+ musisz doliczyć podłoże którego tu nie masz). 

Tymczasem jakiś czas temu wychwyciłem okazję i za 180zł kupiłem akwarium 120l + podłoże + wewnętrzny filtr (którego i tak nie używam) + zewnętrzny filtr fluval'a + małe akwarium "kotnik" + pare jakichś tam pierdół w stylu grzałka, siatka itp. 

Zapłaciłem 50 zł mniej niż Ty miałbyś wydać a mam 2x większy litraż i filtr kubełkowy. A takich okazji sporo można znaleźć na tablicy. 

Jedynie ważna rzecz. ZAWSZE przy kupnie używanego akwarium dzwonisz do klienta, mówisz mu że ma poukładać papierowe ręczniczki pod akwarium i chociaż do połowy je zalać. Przyjeżdżasz, oglądasz czy ręczniczki pod akwarium nie są mokre (znaczy że nie ma wycieków). Wylewacie wodę, oglądasz sylikon czy nigdzie nie jest poszarpany, na koniec jeszcze dno i ścianki czy nie mają uszczerbku. Jeśli wszystko gra, zbijasz jeszcze pare zł i masz świetne akwarium. Ostatnio znalazłem ofertę 450L za 250zł u lokalnego akwarysty. Co prawda bez żadnych akcesoriów ale jaka cena.

Dlatego nie namawiam (żeby potem nie było że ktoś na forum kazał kupić używane i się po tygodniu rozszczelniło) ale ja tam nigdy problemów nie miałem.

 

 

 

Drugie pytanie odnośnie dbania już o wodę. Wiem, że należy trzymać odpowiednie pH wody, twardość itp. Chciałbym się dowiedzieć, co jest niezbędne do zakupu (chodzi mi o wszelkie testery, chemie potrzebne do dodawania wody itp.)

Jeśli chodzi o wodę to są różne szkoły. Ja preferuję podmianę raz w tygodniu około 10-20% wody. Co do testów na allegro jest dość spory wybór. Występują chemiczne oraz paskowe. Chemiczne są dużo bardziej dokładne z tym że ich cena jest dużo wyższa.

Paskowe: http://allegro.pl/jbl-test-6w1-ph-kh-gh-no2-no3-cl-promocja-i3877490447.html

Chemiczne: http://allegro.pl/zoolek-aqua-test-gh-kh-do-pomiaru-twardosci-i3926652486.html

Więcej informacji znajdziesz na forum. 

Aczkolwiek tak czysto z mojego punktu widzenia przy tak niewielkim litrażu raczej nie widzę sensu bawienia się w chemiczne testy. 

 

Jeśli będziesz regularnie podmieniał wodę, nie wrzucał zbyt dużo jedzenia itd to nie powinieneś mieć żadnych problemów z wodą i rybami. 

 

Pozdrawiam,

~eL

Edytowane przez ~eL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eL, Rozumiem co masz na myśli i pewnie masz rację, przejrze dziś tablicę.

Natomiast chodziło mi bardziej o przybliżynie czym jest ten sprzęt, ile podziała czy zaraz się zepsuje. Nie znam się na firmach. Może mógłbyś zarzucić jakimiś linkami.

 

Jeżeli chodzi o litraż to celowo chciałbym 54l. Po pierwsze idealnie pasuje mi w szafke, poza tym nie chce zbyt dużo rybek na początek a wiadomo ponad 100l czymś trzeba wypełnić. To moje 1 akwarium więc, myślę że to optymalny rozmiar, nie za duży, nie za mały. Nie chce się sparzyc na początek.

 

Dodam,że ostatnie 3 dni obficie czytam o wszystkim i chcę rybki na długo i żeby miały jak najlepiej i chcę przygotować to z głową i rozwijać nowe hobby. Po prostu po jakimś czasie dopiero większe akwarium weszło by w grę.

 

Mam kilka nowych, może głupich ale nurtujacych pytań do osób, które na co dzień rybkami się zajmują:

1. Ile dziennie czasu poświęcacie rybkom?

2. Wiemy,że jak jest burza to odlacza się wszystko od prądu. Ale rybki przecież potrZebują stałej opieki? Co wtedy?

3. W jaki sposób wymieniacie wodę? Bo trochę nie ogarniam

4. Oświetlacie akwa w dzień czy w nocy?

5. W jaki sposób wiecie ile dac rybkom pokarmu?

 

Z góry dzięki, jeszcze zapytam jak mi się coś przypomni Wysłane z mojego ST26i

 

(edytowałem post, i dałem akapity, żeby był bardziej przejrzysty.. wcześniej pisałem na telefonie i akapity niestety nie zadziałały)

Edytowane przez sp1k3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakości sprzętu powiem tak: analogiczny zestaw Juwela czy Aquaela kosztuje prawie 500zł.

 

To co piszą o zaletach tego sprzętu to bzdura.

 

Filtr: aquael turbo 500 ma połowę niższe zużycie prądu, znacznie większe złoże filtracyjne. Dla mnie to największy zarzut.

 

Pokrywa: tani plastik lubi się zacząć sypać po latach.

 

Grzałka: ryzykowna. Lepiej wydać raz więcej i mieć spokój. Ja jadę we wszystkich prawie akwariach na Aquaelach, ale ludzie na nie narzekają. Ponoć najlepszy EHEIM Jager.

 

 

 

Jak chcesz kupić pełny zestaw, to ja polecam zebrać kasę i kupić zestaw Juwel Rekord 600. Jest dość drogi, ale za to ma naprawdę fajny, wydajny i cichy filtr, wystarczające oświetlenie, szkło dobrej jakości (nie zauważyłem jeszcze rys a mam  już 8 miesięcy), a grzałka jest wbudowana w filtr. Jedyny mankament to fakt, że skimmer jest dość słaby. Dodanie ceramiki powinno jednak pomóc.

Edytowane przez Sverting
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jeśli nic się nie dzieje to tak naprawdę sama codzienna robota sprowadza się do nakarmienia i obejrzenia czy wszystko w zbiorniku gra. Raz w tygodniu podmiana wody i w zależności od ilości żywych roślin (u mnie średnio co 2 tyg) przycinka.

2. Powiem szczerze że nigdy nic nie wyłączam. Nawet jeśli to przecież burza trwa maks kilka godzin. Spokojnie, rybom nic nie będzie w tym czasie.

3. Kupujesz sobie coś takiego http://allegro.pl/odmulacz-z-pompka-dlugosc-2m-do-akwarium-i3904448726.html i do Twojego akwarium w 100% wystarczy. Nie kombinuj z żadnymi miskami, wiadrami i nie wiadomo czym jeszcze bo ryby bardzo mocno się wtedy płoszą. Taki odmulacz pozwoli Ci spuścić część wody a i przy okazji wyciągnie brud spod żwiru.

4. Tylko w dzień. Ryby i rośliny też muszą odpocząć od światła. Kup sobie programator czasowy (15-20zł), i ustaw o której ma się włączać i wyłączać światło (około 10-12h na dobę). Filtr musi chodzić 24/dobę (tylko na czas karmienia lub innych prac w akwarium wyłączasz) żeby parametry wody się nie rozsypały. Grzałka z termostatem teoretycznie też powinna cały czas pracować chociaż ja jak miałem 54 l to nawet jak ją wyłączyłem temperatura w akwarium nie spadała poniżej 25st (świetlówki mocno grzały).. 

5. Jak już będziesz miał te rybki to po prostu sypnij na oko i zobacz ile pokarmu opada na dno. Jeśli nic bo rybki wszystko zjedzą, możesz dać troszkę więcej. Jeśli sporo się marnuje to po prostu zmniejszasz ilość. Później już na oko będziesz wiedział co i jak.

 

Co do zestawu to już dobrze kolega wcześniej odpowiedział.

Edytowane przez ~eL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że zestaw aquael ktory pokazałem będzie ok? No bo to już chyba lepsza półka
 

 

Edit:

Coś takiego jeszcze znalazłem:

http://allegro.pl/zestaw-classic-leddy-60-proosty-54l-komolet-aquael-i3941461739.html

Ale wydaje mi się,że tamten pierwszy jest lepszy. Nie wiem jak wydajne jest to oświetlenie LED ale tam w pierwszym (classic) jest 15W, do tego w skład tamtego wchodzi filtr FAN 1, a gdzieś ktoś na tym forum ją polecał, myślę, że skuszę się na ten Aquael Classic

Edytowane przez sp1k3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym zestawie dopłacasz za białą pokrywę (wersja czarna powinna być sporo tańsza), w drugim za ledy.

Taniej kupisz zestaw Eheima nawet: http://allegro.pl/eheim-aquastar-54l-zestaw-akwarium-i3965764730.html

Jakbyś poszukał to składając zestaw z elementów uda Ci się uzyskać lepsze podzespoły w tej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarzuciłem przykładowo, nie chcę nawet białej pokrywy bo mi sie czarna bardziej podoba, więc pewnie i tak bym szukał innej aukcji :)

Może w sobotę jak będę wolny to wybiorę się do sklepów akwarystycznych i zobaczę co tam oferują w jakich cenach, mam 40km do takich sklepów więc nie mogę się wybrać w tygodniu : ) Ale strasznie mnie ten aquael classic napala : D

Boję sie, że z elementów złożę coś kijowego albo, wyjdzie mi więcej bo zacznę składać coś "ekstra". Ale czy na prawdę w akwarystyce takie duże znaczenie mają takie rzeczy, czy raczej chodzi jedynie o tego wydajność? Troche dziwne pytanie wiem, ale chodzi mi np. że jak kupię coś tańszego, to też będzie działać, tylko mnie wydajnie, czy po prostu tanie chińskie badziewia psują się po miesiącu ?

 

Powiem tak, w cenie nie będę się kłócił o 50zł, jeżeli będzie coś lepszego 50zł droższego to na pewno wezmę to droższę, więc nie pokazujcie mi coś tam taniej 20 zł, tylko co się czym różni, chce po prostu dobry sprzęt, który posłuży na lata

 

 

edit: Jak ktoś chce, to może mi zarzucić ewentualnie jakich firm strzec się w sklepie, a jakie sa dobre bo kompletnie pojęcia nie mam, a wiem, że ktoś może mi badziew próbować wcisnąć

Edytowane przez sp1k3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...