Skocz do zawartości

Obsada do akwarium 37,5l dla początkującego, ocena planów


gadzik90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem akwarystą bez żadnego pojęcia od kilku lat. Przyszedł w końcu czas, żebym mógł z podziwem spoglądać na moje akwarium, jednocześnie żeby równie zadowolone były moje rybki z warunków, jakie im przyrządzę. Dlatego chciałbym się Was poradzić.

Jestem w posiadaniu:

- Akwarium V=37,5l, 25cm szer., 50cm dług., 30cm wys.

- Grzałka 50W z termoregulatorem (AquaEl AQ-50)

- Filrty: pierwszy 4,7W, Qmax = 320l/h i drugi 4W, Qmax = 250l/h

- Oświetlenie: świetlówka 14W, 38cm dł., 25mm średnicy, 4200K, 740 lumenów

- Dotychczasowe rybki: 2x zbrojnik (samiec i samica), welon złoty (do wydania), kirysek albinos i brzanka sumatrzańska (o dziwo trzyma się bardzo długo)

- Co do roślinek to nie jestem pewien, ale z tego co "odszyfrowałem" to mam: zwartka Becketta, bakopa drobnolistna i mech jawajski (zdjęcia poniżej). Roślinek mam więcej, niż to wygląda na zdjęciach (znajdują się w innym, małym akwarium).

8af506c5fa8f7d15m.jpg

 

5c8b6a3aa97a5049m.jpg

 

6edd591e2dcded1fm.jpg

 

Moje plany są takie:

- Rybki:welonka chcę oddać/sprzedać bo jest już bardzo duży, pozostałe rybki chciałbym zostawić (czyli dwa zbrojniki, kiryska i brzanke), do tego dokupić 3 gupiki (samiec i dwie samiczki), 2 razborki galaxy (samiec i samica), 2 pielęgniczki Ramireza (samiec i samica). 

- Podłoże: ziemia ze żwirem rzecznym (5-10mm)

 

I tu moje pytania:

- czy plany co do ilości rybek nie są za bardzo wygórowane? Czy dałoby radę jeszcze dołożyć 2 kiryski?

- czy kupić ziemię z nawozami czy użyć odpowiednio przygotowanej ziemi z działki? 

- czy do takich rybek i roślinek będę potrzebować jakiejś specjalnej chemii?

- czy macie jakieś inne uwagi co do moich planów? Jak tak, to jakie?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno ta obsada którą masz i którą planujesz to nie są obsady do tego akwarium. Oprócz welona do oddania są również zbrojniki. Brzanka sumatrzańska to ryba stadna , a Twoje akwarium jest również za małe na stadko tych rybek. Dobrze by było jakbyś znał parametry wody i wtedy łatwiej by było wybrać jakieś fajne ryby do Twojego akwarium.

A co razbory galaxy to nie ma takiej ryby - prawidłowa nazwa to Danio perłowe Danio margaritatus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko znalazłem dane wody na stronie wodociągów. Testu wody jak narazie nie zrobie bo: nie wiem jeszcze jak (zaraz się dowiem) i nie mam czym.

 

SKŁAD CHEMICZNY Nazwa
składnika Symbol Zawartość średnia
[mg/dm3]   Moja dzielnica       Wapń Ca+2 90,19       Magnez Mg+2 8,53       Sód Na+ 10,00       Potas K+ 1,20       Żelazo ogólne Fe 0,01       Siarczany SO4 -2 41,60       Chlorki Cl- 27,90       Azotany NNO3- 4,25       Fluorki F < 0,10

 

TWARDOŚĆ OGÓLNA WODY KIELECKIEJ Wskaźnik Stopień Norma wg Rozp
MZ z 29.03.2007 Moja dzielnica     Twardość
ogólna mmol 0,6-5,0 2,58     mval 1,20-9,99 5,15      mgCaCO3 60-500 258     stopień
niemiecki
dH 3,36-27,97  14,42     stopień
angielski
Clarka 4,20-34,97  18,03     stopień
francuski
dF 5,99-49,85  25,7     jednostka
używana
w USA
ppm 59,89-498,60 257,0

Co do "razbory galaxy" - mój błąd, dzisiaj dowiedziałem się, że taka rybka istnieje, stąd zamieszanie z nazwą, dziękuję za poprawienie.

Edytowane przez gadzik90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

pozostałe rybki chciałbym zostawić (czyli dwa zbrojniki, kiryska i brzanke), do tego dokupić 3 gupiki (samiec i dwie samiczki), 2 razborki galaxy (samiec i samica), 2 pielęgniczki Ramireza (samiec i samica)

Za dużo tego wszystkiego. Nie na ten litraż.. Najlepiej kup większe akwarium to będzie większe pole do popisu. Ten litraż nada się tylko dla bojownika bądź krewetek ale nie dla tych ryb.
Zbrojniki potrzebują co najmniej 112l, a kiryski i brzanki to ryby stadne...

 

 

czy plany co do ilości rybek nie są za bardzo wygórowane? Czy dałoby radę jeszcze dołożyć 2 kiryski?

za dużo tego nie mówiąc o dołożeniu do tego kolejnych ryb.

 

 

czy kupić ziemię z nawozami czy użyć odpowiednio przygotowanej ziemi z działki? 

ziemia z nawozem tylko ze sklepu akwarystycznego, co do ziemi z działki jestem dość negatywnie nastawiona bo nie wiadomo czym może być skażona jak już to do ogrodniczego i kupić najzwyklejszą ziemię bez nawozów.

 

 

czy do takich rybek i roślinek będę potrzebować jakiejś specjalnej chemii?

większy litraż to wtedy pogadamy. Co do roślin najlepiej łatwo przyswajalny węgiel (carbo) + kulki gliniano torfowe.

 

 

czy macie jakieś inne uwagi co do moich planów? Jak tak, to jakie?

Zmień litraż na większy ,a jeżeli chcesz zostawić to sprzedaj/wydaj wszystkie ryby co masz i daj tam bojownika lub zrób krewetkarium. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...