Skocz do zawartości

Zielenice-jak walczyć?


Pysio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Moim problemem są Zielenice, które opanowują baniaczek ;/

Akwarium 240l standardowe.


Nawożenie:

Mikro+Makro
CO2 z trzech bimbrowni  po 1,5l (24/7)

 

Akwarium ma jakieś 3miesiące. Zielenice zaczęły sie pojawiać stosunkowo niedawno. Lecz jest coraz gorzej.

 

TESTY:

Ph- 7,5
Kh- zgubiłem sie w liczeniu kropelek ;<
Gh- stężenie normalne = 7.490 [mval/l] [mval/dm3] [nie wiem czy dobrze policzylem, ale to jest 21°n]

 

Baniak:

120x40x50cm
Filtracja:
AquarelTurbo 1500 +wkład Bioceramax 600


Oświetlenie:
2x30W

Jedna z nich o barwie 10000K a druga nie wiem.

Ale niby obie razem mają dawać jak najlepsze światło dla roślin. I tak było, bo to akwarium zanim je kupiłem było roślinne i wyglądało naprawdę pięknie.

Podłoże:
Zwykły Piach.

Korzeń

Kokos

Rośliny:
Vallisneria Gigantea

Vallisneria (jakas mneijsza odmiana)

Anubias

Żabienica Amazońska

Jakies inne żabienice.

 

Obsada:

4x Skalar

6x Kirysek spiżowy

2x Zbrojnik Niebieski

 

jbdWCX5.jpg

QxvOLQw.jpg

tNEaRxE.jpg

Gt8HBOs.jpg

cA8XIwS.jpg

4MDoRdN.jpg

Edytowane przez Pysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma 50 cm wysokości, 240 L  i tylko 60 W światła w tym jedna świetlówka (10000 K) mało odpowiednia dla roślin.

Stosujesz pełne nawożenie chociaż w Twoim wypadku jest to niepotrzebne bo rośliny tego i tak nie wykorzystają.

Glony są mniej wymagające i z tego korzystają.

Filtr masz trochę słaby jak na Twoje akwa, może i przepływ ma ok ale z ilością złóż biologicznych nie jest za wesoło.

Dopóki nie zwiększysz ilości światła i nie zmienisz tej świetlówki nie masz co liczyć na lepszy wzrost roślin.

Na dzień dzisiejszy masz na szybach bardzo ładnie pokazane tym pyłem co zdziałałeś podając roślinom mikro w sumie to raczej glonom...

Zapewne rośliny, które są bliżej powierzchni mają się o wiele lepiej jak te anubiasy na dnie, są bliżej światła więc żyją.

Dopóki nie zwiększysz ilości światła zapomnij o roślinach przy dnie. Nie musisz nawozić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówka z 10000K zamieniona na 6500K. NAdal nie wiem jaka jest ta druga świetlówka.

Nawozy odstawiam, co2 zostaje. TAk wiem że filtr jest trochę nei bardzo, ale z kubełkiem muszę czekać aż mi coś kasy wpadnie i będę mógł to przeznaczyć na Baniaczki.

Jakie dodatkowe oświetlenie mogę zastosować? Tylko takie żeby to gdzieś jeszcze pod pokrywę wcisnąć.

 

PS to na liściach to okrzemki, a raczej już pozostałości po nich.

Edytowane przez Pysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziury to skutek zbyt wysokiego Fe, takie już dostałem te rośliny a u mnie one odżyły. Okrzemki to prawdopodobnie przez to że baniak dojrzewał.

Ale ze światłem i tak powalczę i spróbuje gdzieś pod pokrywę wcisnąć jakieś dodatkowe kilka W.


Tak, na tym oświetleniu funkcjonował roślinniak i trzymał się bardzo dobrze.

Skalary dwa miesiące, Kiryski z miesiąc.

 

EDIT: Wiem tylko ze MAKRO zwieksza stezenie Po4 o 0.5 dziennie a o 3,4 tygodniowo, czy jakoś tak :)

Edytowane przez Pysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Od zmiany oświetlenia i zaprzestania podawania nawozowa zaszło kilka zmian, zarówno korzystnych jak i nie.

Anubias fajnie odżył i wypuścił nowe listki, zielenice ustąpiły i nie wracają.

Jednak niepokoi mnie stan żabienic, z każdym kolejnym dniem wyglądają coraz gorzej.

Ich liście z pięknie zielonych tracą kolor i staja sie białe, widać to na załączonych zdjęciach

Co może im być? Jaka przyczyna?

 

jrGOxsp.jpg

gryblvU.jpg

jzxZYPo.jpg

XkgDryM.jpg

Edytowane przez Pysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, minął już dłuższy czas.

Zielenice z szyb i korzenia ustąpiły, zalegają jedynie na Anubiasie.

Lecz teraz kolejny problem, rośliny są w coraz gorszej kondycji.

 

Dokupiłem trochę Heńka i mech.

Teraz stosuje jedynie CO2 z dużych bimbrowni.

Włożyłem również większa ilość kulek glinianych pod każdą roślinę

Ma ktoś pomysł od czego zależy ta słaba kondycja roślin? Tzn. Nurzańce Olbrzymie robią się całe brązowe, żabienice wyglądają tak jak na zdjęciach...

 

00IUYvN.jpg

ZRCDlcG.jpg

79Qwtpg.jpg

jEXw7ea.jpg

k9fe6Hh.jpg

UTvfZ3E.jpg

Edytowane przez Pysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...