Skocz do zawartości

Zielenice-jak walczyć?


Pysio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz przestałem nawozić, mam tylko kulki Gliniano-nawozowe bo jak tylko zaczynam nawozić mikro+makro to pojawiają sie na szybach zielenice takie jak na Anubiasie są.

 

Oświetlenie:

Stan obecny to:

Sylvania gro-lux (8500K) 30W

Osram Cool Day Light (6500K) 30W

Tungsram Day Light (6800K) 18W <---Dodana jakiś czas temu, ale już przed nią zaczęły się te kłopoty

 

Testów na no3 czy po4 jak na razie nie posiadam.

pH 7.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikro przy tej masie roślinnej nie widzę sensu podawać, przestałeś podawać nawozy żeby usunąć możliwie skumulowane pierwiastki. Roślina pobiera wszystkie pierwiastki w danych proporcjach jeżeli nie ma choć jednego składnika nie pobierze żadnego. Zacznij od podawania fosforu, 0,2 ppm tygodniowo i zwiększasz w razie dalszego zastoju, potas 5 ppm jednorazowo i obserwujesz reakcje roślin, z azotem nie wiem co robić przydałyby się testy choć z nitryfikacji powinien być dla roślin zawsze dostępny i zielenice są objawem zawyżonego stosunku azotu do fosforu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te preparaty nadają się do zwiększenia poziomu fosforu i potasu?

 

http://allegro.pl/kh2po4-diwodorofosforan-potasu-50g-promocja-i4066536105.html

http://allegro.pl/k2so4-siarczan-potasu-100-100g-gratis-sole-i4066536074.html

 

Używał ktoś testów na PO4 ZOOLEKU? Warto je kupić czy polecacie jakieś inne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu przyszły mi nawozy.

W załączonej ulotce jest napisane:

K2SO4

50g rozpuszczone w 400ml wody dawkowany po 2ml dziennie do akwa 100l podniesie poziom:

K  o 8mg/l

S  o 3,5mg/l

 

KH2PO4

25g rozpuszczone w 1000ml wody dawkowany po 1ml dziennie do akwa 100l podniesie poziom:

P  o 0,5mg/l  (2)

K  o 0,65mg/l

 

Więc ile mam czego dodać aby było zgodnie z zaleceniami użytkownika Nuanda?

 

 

 

EDIT:

Korzystajac z tego kalkulatora:

 http://imgur.com/24sqZUr

 

mam zrobić roztwór z:

k2so4  31g na 500ml wody?

kh2po4  2,5g na 500ml wody?

 

I mam codziennie podawać 10ml roztworu?

 

 

Pokryje się to z tym????

 

Mikro przy tej masie roślinnej nie widzę sensu podawać, przestałeś podawać nawozy żeby usunąć możliwie skumulowane pierwiastki. Roślina pobiera wszystkie pierwiastki w danych proporcjach jeżeli nie ma choć jednego składnika nie pobierze żadnego. Zacznij od podawania fosforu, 0,2 ppm tygodniowo i zwiększasz w razie dalszego zastoju, potas 5 ppm jednorazowo i obserwujesz reakcje roślin, z azotem nie wiem co robić przydałyby się testy choć z nitryfikacji powinien być dla roślin zawsze dostępny i zielenice są objawem zawyżonego stosunku azotu do fosforu.

 
Edytowane przez Pysio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem pierwszej, ponieważ ją zrozumiałem i robiłem zgodnie z poradnikiem Mapeta.

Drugiej nie zmieniałem, dlatego na ss jest 160l.

 

Widze, że każdy ma tu inne zdanie co do tego :D 

Więc jak to w końcu obliczyć, i jak rozpuścić w końcu nawozy, aby coś zaczęły działać, bo  stan roślin jest coraz gorszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używaj 1 bo to jest do gotowych mieszanek. Używaj działu 2.

 

Dlaczego do gotowych?

Jest o wiele prostsza w użytkowaniu jak druga (do makro), ustawiasz w niej tylko poziom i stosunki pierwiastków (N:P:K:Mg - 10:1:15:3 - tak jest ustawione i jak ktoś się nie zna niech zostawi) a ile g dodać do roztworów liczy Ci kalkulator. W drugiej części musisz kombinować... Tu i tu liczy się oddzielne sole a nie wszystko w jednym roztworze.

 

post-11632-0-47179400-1395875767_thumb.jpg

 

Jak widać przepisałem wyniki ( g ) z górnej tabelki do dolnej i wyszło to samo (z bardzo drobnymi różnicami).

 

 

 

mam zrobić roztwór z: k2so4 31g na 500ml wody? kh2po4 2,5g na 500ml wody?

Tak. Z tą różnicą, że nie na 500 ml wody tylko do 500 ml dolać wody, przy PO4 nie zrobi to różnicy bo soli jest mało ale przy K2SO4 już może być.

 

Jeżeli chcesz, żeby pokryło Ci się z tym co poradził Ci Nuanda musisz dawki jeszcze bardziej podzielić (roztwór mieszasz tak jak wyliczył Ci kalkulator).

Czyli tak jak wyszło u Ciebie, że fosforany dzienna dawka to 0,15 mg/l a tygodniowa to 1,04 mg/l, Nuanda napisał:

 

Zacznij od podawania fosforu, 0,2 ppm tygodniowo

Czyli tygodniową Twoją dawkę (z kalkulatora) musisz podzielić na 5, czyli dzienne dawkowanie z rozrobionego roztworu to nie będzie 10 ml a 2 ml (ppm to, to samo co mg/l).

Z potasem robisz podobnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Minął już ponad tydzień odkąd podaję fosfor i potas.

W roślinach zaszły niewielkie zmiany. Nurzańce nabrały zielonego koloru, a były brązowe. Zaczynają też puszczać młode rozłogi. 

Natomiast niepokoi mnie żabienica, niby zaczęła puszczać nowe liście ale jej wzrost stał się strasznie powolny i nowe liście tą "pozwijane, pokarbowane" co widać na zdjęciach.

Glony niestety nadal zalegają na Heńku, marsylce, mchach i anubiasie. Co mogę jeszcze zrobić aby pozbyć się ich, bo heniek strasznie je odczuwa. 

 

Testy:

pH: 7.5

GH: 19°dH

KH: 15°dH

CO2: 14,2mg/l

Test PO4 zrobię jutro i również podam.

 

Proszę o wszelkie sugestie co zmienić i co zrobić aby stan roślin się poprawił.

 

 

TAmsSLp.jpg

rRXkUrj.jpg

5xR9BxS.jpg

f6nRPpj.jpg

hY4vtlO.jpg

iV2izDT.jpg

NzmXSnb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak PO4 się ma do NO3 ?

Masz testy, masz sole, utrzymuj odpowiednie stosunki. Przy tym oświetleniu mógł byś PO4 utrzymywać na poziomie 0,5 mg/l (czyli połowa dawek wyliczonych przez kalkulator). Nie rób za często dużych podmian bo rozwalisz biologie.

 

 

 

Glony niestety nadal zalegają na Heńku, marsylce, mchach i anubiasie. Co mogę jeszcze zrobić aby pozbyć się ich, bo heniek strasznie je odczuwa.

Żabienica i nurzaniec rosną, glonów na nich nie ma, anubias rośnie wolno i prawie zawsze coś sie do niego "przyczepi", a dla reszty tak jak pisałem na początku, mało światła.

Masz wysokie akwa, mało światła dociera do dna, rośliny które nie rosną tracą swoją powłokę ochronną i uwalniają do wody związki organiczne dlatego osadzają się na nich glony i mają szwedzki stół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, że mam słabe oświetlenie bo obecnie jedynie 0.32w/l lecz mam taki pomysł aby w rogu akwarium tam gdzie chce posadzić marsylke i Heńki dodać halogen diodowy, np taki http://centrumkolorow.pl/environment/cache/images/300_300_productGfx_99883ecc3e2c881b53fc463253f80458.jpg jest on 8W. I teraz pytanie co o takim rozwiązaniu myślicie, pomoże? Bo raczej nie zaszkodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...