Skocz do zawartości

Malawi 300L 120x50x50


gregotsw
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Czy w tym litrażu i w miarę przemyślanej aranżacji można pokusić się o zestaw Pseudotropheus saulosi (2x samiec i 6 samic)?

 

Zastanawiam się też czy nie lepiej wybrać 1+5(salousi) i dołożyć do tego taki sam zestaw Labidochromis caeruleus. 

 

 

Caeruleus częściej przebywa w toni aniżeli Salousi głównie dlatego myślę o takim połączeniu - ryby mniej by wchodziły sobie w drogę.

 

 

Macie jakieś inne propozycje?

Edytowane przez gregotsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada 3+6 Saulosi i do tego 1+3 Yellow bardzo mi pasuje. Tylko u Yellow'ów ciężko rozróżnić płeć - zwłaszcza małych - a te są zapewne w sklepach tylko. Myślicie, że liczyć na ślepy traf(kupić 6-9 małych) i ewentualnie potem odłowić i oddać czy szukać dojrzałych ponad pół rocznych(z wyraźnym dymorfizmem)?

 

 

 

Zaplanowałem sobie do tego czarne podłoże(kwarc 0,8-1,2mm) i czarne tło. Kamienie to mam dużo granitu(pstrokaty - biały w czarne plamki, jak jest w wodzie to taki bardziej szary w czarne plamki) - mogę przebierać w tym ile chcę.

Do takiego wystroju żółte ryby ładnie by kontrastowały. Naświetlenie będzie prawdopodobnie 6500-7000K 30W.

 

Wiem, że czarny piach w naturze nie występuje - no ale w Malawi białego też nie ma, a takich akwariów widziałem już sporo. Nie chcę też zbyt małej frakcji bo mi przy cyrkulatorze będzie pyliło cały czas.

 

 

Mam takie inne pytanie - czy np. czarny grys bazaltowy (0,8-1,6mm) nadałby się do tych pyszczaków? Czy za duża frakcja, ostre krawędzie? Dużo taniej by to mnie wyszło wtedy.

Edytowane przez gregotsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada 3+6 Saulosi i do tego 1+3 Yellow bardzo mi pasuje. Tylko u Yellow'ów ciężko rozróżnić płeć - zwłaszcza małych - a te są zapewne w sklepach tylko. Myślicie, że liczyć na ślepy traf(kupić 6-9 małych) i ewentualnie potem odłowić i oddać czy szukać dojrzałych ponad pół rocznych(z wyraźnym dymorfizmem)?

 

Mam takie inne pytanie - czy np. czarny grys bazaltowy (0,8-1,6mm) nadałby się do tych pyszczaków? Czy za duża frakcja, ostre krawędzie? Dużo taniej by to mnie wyszło wtedy.

Grys jak najbardziej, taka granulacja to jak gruby piach, nie zmienia parametrów , jest bezpieczny no i tani ;) Co do obsady kup więcej młodych Yellow, a potem je sobie poharemuj wedle uznania, teraz najgorsze jest to, że duzo ludzi idzie na ilośc, a nie jakośc i ryba, która ma miesiąc ma już 4-5 cm ;/ Więc moim zdaniem im mniejsze tym lepsze, ja jak sprzedaje to 4-5 miesięczniaki, mają normalne rozmiary, a i płeć łatwo odróżnić. Poza tym zawsze lepiej wybrać z gromady dominanta- łądniejsze efekt wizualny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie, że cały czas jest mowa o drobnym bazalcie, czyli 0,8-1,6mm. One są z tego co wiem mielone w bębnach i już nie są tak ostre jak żwir bazaltowy. 

Tylko nie miałem takiego bazaltu w ręce - przydałby się ktoś kto ma doświadczenie z takim grysem.

 

 

Pytanie czy przy granulacji poniżej 0,5mm cyrkulator nie będzie podnosił piasku w toń?

 

 

Czytałem już wiele o malawi i sporo osób poleca granulację 0,8-1,2mm piasku kwarcowego.  

Edytowane przez gregotsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na forach paletkarzy karmią ryby sercem wołowym.

 

Nie wiem po jakich forach malawi się bujasz, ale raczej nie tych co my ;p. I niekoniecznie tych co warto. Co idealnie widać po Twojej miniaturze.

Na wystrój Malawi jest jedna recepta: oglądać zdjęcia i filmy z nurkowań.

 

 

Każda ryba ma swoje nisze. Pooglądaj cały ten program i kolejne części:

Edytowane przez Sverting
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co widać na mojej mianiaturze ?? ;)

nie mam mrocznego akwa z serpentynitem jak większość? Mam bezpieczne podłoże, rośliny, dobraną obsadę i mam jasne gładkie kamienie, na których chętnie odbywa się tarło. A mam kolorowe akwa bo dwójka moich brzdąców lubi kolory, lubi rośliny i sama je aranżuje ;) Co do forów- myślę, że to, które wymieniłam jest jednym z trafniejszych, ale nie o to chodzi. Poprostu z własnego doświadczenia wiem, że drobny grys się sprawdzi, nie nakłaniam do użycia go tylko odpowiadam na pytania. Tyle w temacie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc tym tropem, pewne gatunki żyjące bardziej na skałach prawie z piasku nie korzystają.(w naturze) Prawie całe podłoże to skały. Na litoralu skalnym żyją w naturze Pseudotropheus saulosi i Labidochromis caeruleus. Czasem zdarza się nawet że występują w skalnych jaskiniach.

 

W naturze taki caeruleus wyszukuje pokarm ze szczelin skalnych i innych zagłębień w skale. Daleko mu do przesiewania piachu. To, że przesiewa piach to przystosowanie do nienaturalnych warunków w których jest trzymany(akwarium).

 

Wydaje się, że pierwsza sprawa to skały, a to co jest pod nimi jest nieistotne.

 

 

Czyli podsumowując, sugerowane do obsady ryby to typowe skalniaki którym "wisi" podłoże - ważne aby było dużo skał. W naturze "obchodzą" się bez "przesiewania piasku" i jak w akwarium im się tego nie umożliwi nie będzie to błędem. Ważne aby podłoże nie kaleczyło ryb, jego frakcja ma małe znaczenie.

Edytowane przez gregotsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naturze wyżerają resztki ze szpar razem z piachem. Piach jest konieczny w roli właśnie higienicznej. Ja wiem że żyją na skałach, ale piach jest tym minimum higienicznym które powinno się zapewnić. Oczywiście jeśli będziesz im podawać pokarm mieszany z pyłem kwarcowym, to nie będzie takiej konieczności, bo drobinki same znajdą swoje miejsce w trzewiach ;]. Po prostu pył lub piach jako substancja balastowa musi się znaleźć w rybach tą czy inną drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obsady, to nie oto mi chodziło, Pisałem że możesz mieć 3+6 Saulosi, ale nic do tego nie dodając, A tak w ogóle to teraz doczytałem że masz 120cm akwarium. Jeżeli chcesz pomieszać Saulosi z Yellow to daj 2+6 Saulosi i 1+3-4 Yellow. Nie pomyślałeś o innych gatunkach z Malawi takich jak: Maingano, Msobo Magunga, Pseudotropheus Socolofi, Melanochromis Interruptus? Na pewno nie chcesz zwyczajnego piasku?

Edytowane przez jongover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że zwykły piach kiepsko będzie się komponował z granitem:

granit3.jpg

 

Mój jest trochę ciemniejszy, zwłaszcza w wodzie - no ale jak to będzie się komponowało trudno powiedzieć. Z czarnym podłożem ładnie by się komponowały te kamolce, a i żółte pyszczaki dobrze by się prezentowały.

 

 

Zwykły piach też rozważam, bo jest tani, ale do tego raczej widzę czarne kamienie - tych pod ręką nie mam, a mamy taki okres że większość składów ogrodniczych, przynajmniej w mojej okolicy pozamykana albo bez kamieni.

Edytowane przez gregotsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maingano - tutaj ważny piasek, z tego co wiem przygotowuje miejsca tarliskowe przesypując piach. Kolorystycznie jak dla mnie średnio. Do tego stosunkowo agresywne.

Msobo Magunga - agresja, ubarwienie fajne, nie wiem jak odnośnie podłoża

Melanochromis Interruptus - trudno dostępny, ciężko mi dokopać się do jakiegoś info o nich

Pseudotropheus Socolofi - kolorystycznie mi nie pasuje

 

 

Ogólnie to te popularne Saulosi i Yellow kolorystycznie mi się podobają, do tego komponują się OK z planowaną aranżacją, nie kopią tak intensywnie, nie są agresywne. Na dodatek zapewne nie ma problemów z ich dostępnością... Chociaż w okolicy mam hodowlę i sklep reklamujący że ma dostępne ok. 120 gatunków z Malawi i z rzadkimi może nie byłoby problemów.(poza ceną)

 

Może trochę idę na łatwiznę wybierając pospolite pyszczaki, ale są ładne, polecane dla startujących z Malawi - sama pospolitość mi nie przeszkadza.

 

 

 

Tutaj może w tym temacie chodziło mi o ilościowe dobranie obsady. 2+6 Saulosi i 1+3 Yellow to na razie to co mi odpowiada. 

 

Prawdopodobnie zostanę przy zwykłym piachu o drobnej granulacji, jednak bardziej naturalnym, ciemniejszym. Położę na to ten granit co mam i zobaczę jak będzie się komponowało. Jak będzie słabo to poszukam jakiś lepszych kamolców.(może łupek czarny?)

Edytowane przez gregotsw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...