Skocz do zawartości

[Pielęgniczka Ramireza] ikra i jej bezpieczeństwo


Aqualupus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To może ja coś dodam od siebe na temat tych pielęgniczek bo mam je w bardzo podobnej obsadzie. Składały mi ikrę już wiele razy i niestety nie udało mi się nigdy nic odchować. Z moich obserwacji wynika,że niestety ale spore zagrożenie dla ikry oprócz tych neonków stanowią sami rodzice. One są nieprzewidywalne, coś im nie przypasi i ikre zjedzą, zauważyłam,że najcześciej robią to jak się za bardzo ktoś kręci i grzebie przy akwarium.Tak więc może być tak, że oddasz te neonki, zpstawisz nawet same ramirezy, a ikra i tak będzie znikać. Jeśli parametry wody są też nieodpowiednie to ikra może szybko spleśnieć-wtedy też rodzice ją zjedzą. Co do obsady to rownież tak jak Ty radziłam się na forum i również doradzono mi neonki, wynika to z tego,że obsadę dobiera się pod kątem tego czy dane gatunki będą ze sobą dobrze współżyły-nie będą się podgryzały itp. Niestety chcąc dobierać obsadę pod katem tego czy da się uchować małe danego gatunku musielibyśmy niestety w większości mieć akwaria jednogatunkowe :) Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja coś dodam od siebe na temat tych pielęgniczek bo mam je w bardzo podobnej obsadzie. Składały mi ikrę już wiele razy i niestety nie udało mi się nigdy nic odchować. Z moich obserwacji wynika,że niestety ale spore zagrożenie dla ikry oprócz tych neonków stanowią sami rodzice. One są nieprzewidywalne, coś im nie przypasi i ikre zjedzą, zauważyłam,że najcześciej robią to jak się za bardzo ktoś kręci i grzebie przy akwarium.Tak więc może być tak, że oddasz te neonki, zpstawisz nawet same ramirezy, a ikra i tak będzie znikać. Jeśli parametry wody są też nieodpowiednie to ikra może szybko spleśnieć-wtedy też rodzice ją zjedzą. Co do obsady to rownież tak jak Ty radziłam się na forum i również doradzono mi neonki, wynika to z tego,że obsadę dobiera się pod kątem tego czy dane gatunki będą ze sobą dobrze współżyły-nie będą się podgryzały itp. Niestety chcąc dobierać obsadę pod katem tego czy da się uchować małe danego gatunku musielibyśmy niestety w większości mieć akwaria jednogatunkowe :) Powodzenia!

 

U mnie ikrę zjadły danio i to jedno najmniejsze :(. Także ślimak ampularia zjadł ok.1/3 jajek. Jaja nie pleśniały, ale Ramirezki wybrały sobie kiepskie miejsce pod względem taktycznym do obrony :). Niestety samica bardzo ciężko to przeszła, oddycha bardzo ciężko, stoi przy lustrze albo leży na dnie, obawiam się, że może tego nie przeżyć :/. Obserwowałeś podobne osłabienie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niestety samica bardzo ciężko to przeszła, oddycha bardzo ciężko, stoi przy lustrze albo leży na dnie, obawiam się, że może tego nie przeżyć :/. Obserwowałeś podobne osłabienie???


Samicom czasem się dostaje od samca jeżeli nie wyjdzie z pierwszym tarłem. Zwłaszcza, że samiec do kolejnego rozpłodu jest zdolny już teraz, a samica potrzebuje czasu. Jeżeli sytuacja się będzie nasilać. Ryba będzie nękana to należy odłowić (UWAGA!) SAMCA do oddzielnego zbiornika.

Samca ponieważ to on będzie się stresował, a samica poczuje się pewniej w swoim zbiorniku. Po wrzuceniu samca do docelowego akwarium samica pokaże mu kto tu rządzi i możliwe, że będzie spokój. :).



Odnośnie zjadania ikry - zdrowej ikry. Pomijając w/w neonki, które są naprawdę dużym zagrożeniem dla młodych zjadanie "dobrej" ikry jest własnie tym o czym wspominałem wcześniej- efektem oddzielania młodych od rodziców. Nastepne pokolenia nie wiedza jak się za wszystko zabrać no i ostatecznie ikrę zjadają... Powstaje błędne koło.


Akwarium ma chyba z 50cm długości. Jest puste więc samiczka ma problem z ukryciem się. Zainwestuj jak możesz w jakiś korzeń i dodaj jeszcze zielska - chociażby rogatka.
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samiec nawet się do niej nie zbliżał, niemniej jak wróciliśmy dzisiaj z sanek, to już była martwa :/.

 

Co do pustego akwarium, to już pisałem i wrzucałem foty w tym temacie, że jest pełno zakamarków, korzenie, kokosy rośliny, więc nie takie puste, zresztą zdjęcia nie oddaje rzeczywistego stanu.

 

Jeżeli chodzi o neonki, to nie widziałem by któraś zbliżyła się do ikry, natomiast jedno małe danio skubało strasznie ikrę, pomimo odganiania, szkoda, że nie zniosły ikry w innym miejscu, lepszym taktycznie do obrony, tamto było bez sensu, najbardziej odsłonięte w całym akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi. Powiem szczerze, że tarło moje miały już kilkunastokrotnie i mimo tego,że nigdy nie udało się niczego odchować to ramirezy jakoś specjalnie nie "przeżyły" straty ikry.Samiec czasem gania samice mocno ale nigdy jej nic poważniejszego niż mała zadyszka nie było. W akwarium mam sporo kryjówek, nie wiem może dzięki temu jej nie zamęczył. Na Twoim miejscu rozważyłabym też inną przyczynę śmierci samicy-może w Twoim akwarium jest coś nie tak czego do tej pory nie wziąłeś pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi. Powiem szczerze, że tarło moje miały już kilkunastokrotnie i mimo tego,że nigdy nie udało się niczego odchować to ramirezy jakoś specjalnie nie "przeżyły" straty ikry.Samiec czasem gania samice mocno ale nigdy jej nic poważniejszego niż mała zadyszka nie było. W akwarium mam sporo kryjówek, nie wiem może dzięki temu jej nie zamęczył. Na Twoim miejscu rozważyłabym też inną przyczynę śmierci samicy-może w Twoim akwarium jest coś nie tak czego do tej pory nie wziąłeś pod uwagę.

Swego czasu grasowała posocznica, ale już od dłuższego czasu nie było żadnych objawów, teraz też nie wyglądało jak posocznica raczej jakby była wykończona, tez mam kryjówki a samczyk wcale jej nie ganiał :/. Zaraz po utracie tarła zaczęła "dyszeć", najpierw siedziała przy lustrze, a później pod koniec na dnie :/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do neonów na które zeszła dyskusja, chciałbym tylko zauważyć, że doradzano Ci w Twoim  temacie  neony zielone  (Paracheirodon simulans) a nie inessa (które Ty kupiłeś), a to jest duża różnica i chyba komuś należą się przeprosiny

Temat został wyczerpany/ problem rozwiązany.
Zamykam - jeśli chcesz temat kontynuować, coś dodać, nie zgadzasz sie z zamknięciem, proszę o kontakt z moderatorem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...