Skocz do zawartości

pomocy


smile
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej popełniłem błąd przez niedoinformowanie do czego się przyznaje....
3 tygodnie temu założyłem zbiornik trochę ponad 200l, po niecałych 2 tygodniach wprowadziłem roślinki i rybki(wiem wiem) , po czym dowiedziałem się o cyklu azotowym, wg pomiarów paskami JBL'a wynika ze:

w zbiorniku:

poziom NOwynosi między 250 a 500,a NOmiędzy 2 a 5.

kranówa:

poziom NOwynosi 25, a NO2=0, ale jest chlor i GH powyżej 14od.

studnia:

poziom NOwynosi 100 ,a NOmiędzy 2 a 5, bez chloru i GH 10od.

Uparcie leje denitrol JBL'a i od 2 dni Nitrateminus Tetry.

Efektu brak...

Co mam zrobić bo podobo rybki zdechną od takiego poziomu....

Edytowane przez smile
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma wodę ze studni tylko taką która jest zbadana i nadaje się do picia. 

Wlewam do wiaderek wodę żeby się odstała 2 dni, a potem dopiero wlewam do akwarium.

 

Oczywiście gdy mam na uwadze czyszczenie akwarium to 2 dni przed wlewam wodę ze studni do wiaderek. Gdy się odstoi, wymieniam wodę w akwa !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ma wodę ze studni tylko taką która jest zbadana i nadaje się do picia. 

wlewam do wiaderek wodę żeby się odstała 2 dni, a potem dopiero wlewam do akwarium.

 

oczywiście gdy mam na uwadze czyszczenie akwarium to 2 dni przed wlewam wodę ze studni do wiaderek. gdy się odstoi, wymieniam wodę w akwa. !

Ale woda ze studni też ma wysoki poziom NO3.... A odstanie jej nic nie pomoże z tego co wiem.... Więc ktoś ma jakieś inne sugestie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada, pewnie się Tobie nie spodoba :

1. Odłów wszystkie ryby, przenieś na jakiś czas do DOJRZAŁEGO zbiornika

2. Nie lej więcej chemii

3. Pozwól aby zbiornik dojrzał

 

 

 

w zbiorniku: poziom NO3 wynosi między 250 a 500,a NO2 między 2 a 5.

NO2 na takim poziomie podczas dojrzewania zbiornika to norma (też mia miałem tak wysokie), natomiast NO3 między 250 a 500 ? Na pewno dobrze odczytałeś wynik testu? Nie spotkałem dotąd NO3 tak wysokiego, ale sugeruję się  wynikami w moim baniaku i w akwariach mich znajomków.

Nie wiem czy w Twoim wypadku, po odłowieniu ryb nie należałoby zrobić większej podmiany wody. Wpuszczając obsadę do niedojrzałego zbiornika wygenerowałeś w nim dużą ilość związków toksycznych. To się nazywa "syndrom nowego akwarium"; zbiornik nie jest w pełni dojrzały i kumulujący się amoniak staje się toksyczny dla mieszkańców.

Do podmian stosuj wodę z kranu (lepsza choć twardsza od tej ze studni), odstaną 24h (w celu odchlorowania).

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada, pewnie się Tobie nie spodoba :

1. Odłów wszystkie ryby, przenieś na jakiś czas do DOJRZAŁEGO zbiornika

2. Nie lej więcej chemii

3. Pozwól aby zbiornik dojrzał

 

 

 

NO2 na takim poziomie podczas dojrzewania zbiornika to norma (też mia miałem tak wysokie), natomiast NO3 między 250 a 500 ? Na pewno dobrze odczytałeś wynik testu? Nie spotkałem dotąd NO3 tak wysokiego, ale sugeruję się  wynikami w moim baniaku i w akwariach mich znajomków.

Nie wiem czy w Twoim wypadku, po odłowieniu ryb nie należałoby zrobić większej podmiany wody. Wpuszczając obsadę do niedojrzałego zbiornika wygenerowałeś w nim dużą ilość związków toksycznych. To się nazywa "syndrom nowego akwarium"; zbiornik nie jest w pełni dojrzały i kumulujący się amoniak staje się toksyczny dla mieszkańców.

Do podmian stosuj wodę z kranu (lepsza choć twardsza od tej ze studni), odstaną 24h (w celu odchlorowania)

 

Niestety nie posiadam takowego zbiornika ani nie mam możliwości podrzucenia obsady komukolwiek.

Dzisiejszy pomiar NO2=2, NO3 może poniżej 500... 

Co do chemii denitrol wg producenta to bakterie więc chyba nie zaszkodzą.

Wczoraj uruchomiłem filtr zewnętrzny HW-303B z prefiltrem, wkład to torebka ceramiki, torebka zeolitu, torebka keramzytu(w zestawie był węgiel ale wg. porad na forum jest on zbędny).

Drugi filtr, wew Aquael 750uv...

Temp wody 24oC

PH 6,8...

Niestety roślinki są dosyć małe... muszą się rozrosnąć, w niedziele pojade do sklepu i dokupie coś...(mieszkam na wsi i nie mam tak łatwego dostępu) 

Obsada niewielka tj.:

30 danio czerwone

10 kiryski spiżowe

4 skalarki

3 zbrojniki 

wszystkie rybki malutkie.

 

 Zastanawiam się czy te wyniki nie mogły by być fałszywie dodatnie... Podobno przy takiej ilości NO3 było by już bo rybkach, a one się dobrze trzymają.

Edytowane przez smile
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że wtrące się w temat ale jak by spróbować tym preparatem Tropikala:

 

http://allegro.pl/tropical-bacto-active-30ml-bakterie-biostarter-i3889693214.html

 

Z tego co jest napisane na stronie producenta to przyczynia się znacznie do szybszego dojrzewania wody w nowo założonym akwa.

Jak myślicie - odniesie to jakiś pozytywny skutek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że wtrące się w temat ale jak by spróbować tym preparatem Tropikala:

 

http://allegro.pl/tropical-bacto-active-30ml-bakterie-biostarter-i3889693214.html

 

Z tego co jest napisane na stronie producenta to przyczynia się znacznie do szybszego dojrzewania wody w nowo założonym akwa.

Jak myślicie - odniesie to jakiś pozytywny skutek?

Nic nie da .

 

 

 

Hej popełniłem błąd przez niedoinformowanie do czego się przyznaje....

3 tygodnie temu założyłem zbiornik trochę ponad 200l, po niecałych 2 tygodniach wprowadziłem roślinki i rybki(wiem wiem) , po czym dowiedziałem się o cyklu azotowym, wg pomiarów paskami JBL'a wynika ze:

w zbiorniku:

poziom NOwynosi między 250 a 500,a NOmiędzy 2 a 5.

kranówa:

poziom NOwynosi 25, a NO2=0, ale jest chlor i GH powyżej 14od.

studnia:

poziom NOwynosi 100 ,a NOmiędzy 2 a 5, bez chloru i GH 10od.

Uparcie leje denitrol JBL'a i od 2 dni Nitrateminus Tetry.

Efektu brak...

Co mam zrobić bo podobo rybki zdechną od takiego poziomu....

Podmiany 10-20 % pojemności akwarium dziennie kranówki odstanej 24 h może coś przeżyje najlepiej oddaj ryby 

Zakładam że podmieniałeś na wodę ze studni i dlatego takie parametry .

Masz możliwość podmiany na wodę ze studni ale wtedy potrzebny ci filtr Ro albo hydroponika .

 

 

PS: Jakie ryby jakie rośliny ? Od tego powinniśmy zacząć .

Edytowane przez Madk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tropical to rzetelna firma i można zaufać w miarę ulotkom. Na pewno to nie zaszkodzi. Wg. mnie i tak z racji na Twoje położenie nie masz wyjścia. Każdy ma inne parametry wody z kranu. U mnie Po kilku dniach odstania ryby zachowywły się normalnie i nic nie padło. Cykl azotowy jest ważny, ale przy tych rybach 2 tyg. powinno wystarczyć. Poziom tych czynników nie jest odpowiedni, ale w takim wypadku nic nie zrobisz. U siebie też zastosowałem ten preparat i dlatego zapewne moje ryby przeżyły wyśmienicie wodę kilkudniową. Też mieszkam na wsi i rozumiem Twoje położenie, więc radzę: kup coś na dojżewanie akwa i zostaw tak jak jest.

 

Nic nie da .

 

 

Podmiany 10-20 % pojemności akwarium dziennie kranówki odstanej 24 h może coś przeżyje najlepiej oddaj ryby 
Zakładam że podmieniałeś na wodę ze studni i dlatego takie parametry .
Masz możliwość podmiany na wodę ze studni ale wtedy potrzebny ci filtr Ro albo hydroponika .


PS: Jakie ryby jakie rośliny ? Od tego powinniśmy zacząć .

Coś da na pewno, wiem z doświadczenia. Patrz leniu na posty poprzedzające Twój, bo założyciel tego tematu napisał jakie ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupie ten środek... dzięki
Przepuściłem kranówe przez filtr brita (dzbanek)

NO3=100; NO2=0; GH<3; KH=15?; PH=8; brak chloru...

Dziwnie trochę to wyszło... 
NIE MAM KOMU ODDAĆ RYBEK ANI GDZIE PRZEŁOŻYĆ, więc zostają kombinacje;)

Może będzie dobrze, wydaje mi się ze NO3 powoli się zmniejsza(kolorek coraz mniej intensywny...)

A może być tak, ze akwarium nie mogło dojrzeć bo miałem tylko filtr wew. z lampą UV?

I jeszcze jedno, w zestawie z filterkiem wewnętrznym dostałem po jednym woreczku ok 0,5 l, i wydaje mi się ze te koszyczki są bardzo puste, tak powinno być?

Edytowane przez smile
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na pewno to nie zaszkodzi.

Ale czy pomoże? Nie sądzę.

Nie wiem co mówi Twoje doświadczenie, ale chyba nie ma ono pojęcia o bakteriach i cyku azotowym.

 

Zarówno środek tropicala jak i jbl nic tu nie da. Potrzebujesz czegoś co albo wyprowadzi nadmiary NO3 ze zbiornika (podmiany wodą pozbawioną tych jonów), albo je 'zeżre" (rośliny w dużych ilościach). Biologii nie oszukasz , nawet czytając ulotki "cudownych" środków.

 

A jeśli masz puste miejsce w filtrze to je uzupełnij, im większe złoże do osiedlania się bakterii, tym lepiej. I mam nadzieję, że nie przeprowadzasz sam sobie dywersji używając lampy uv w tym filterku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy pomoże? Nie sądzę.

Nie wiem co mówi Twoje doświadczenie, ale chyba nie ma ono pojęcia o bakteriach i cyku azotowym.

 

Zarówno środek tropicala jak i jbl nic tu nie da. Potrzebujesz czegoś co albo wyprowadzi nadmiary NO3 ze zbiornika (podmiany wodą pozbawioną tych jonów), albo je 'zeżre" (rośliny w dużych ilościach). Biologii nie oszukasz , nawet czytając ulotki "cudownych" środków.

 

A jeśli masz puste miejsce w filtrze to je uzupełnij, im większe złoże do osiedlania się bakterii, tym lepiej. I mam nadzieję, że nie przeprowadzasz sam sobie dywersji używając lampy uv w tym filterku?

Gdybym miał pojęcie o cyklu azotowym to bym nie wprowadził rybek tak wcześnie... Poprzednie akwarium miałem z 10-15 lat temu i byłem w tedy w gimnazjum... Wyszedłem z założenie ze jeżeli wtedy wszytko było dobrze używając antychlor i  mfc, to teraz będzie zero problemów szczególnie ze to będzie trzy razy większy zbiornik, okazuje się ze albo wtedy wszystkie ryby powinny zdechnąć(a rozmnożyłem bojowniki bez wlewania odstanej wody) albo w Sosnowcu była idealna woda a tam gdzie teraz mieszkam jest tragiczna...

Wracając do tematu

W zewnętrznym oczywiście wyłączona, w wewnętrznym niestety nie ma takiej możliwości.

W niedziele postaram się dokupić jakieś dojrzałe roślinki, i jakąś rzęsę.

Hydroponika nie wchodzi w gre-brak światła dla roślinek... Ciemny pokój z dala od okna.

A jakie złoże dołożyć? Mam ok 0,5 ceramiki, 0,5 zeolitu i pełny koszyczek keramzytu(w zestawie był węgiel ale go nie wkładałem) co dokupić?

Edytowane przez smile
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wg pomiarów paskami JBL'a wynika ze

 

A może tak spróbować zrobić pomiar innymi testami...

Testy mogą być stare, przemrożone a następna sprawa paski są bardzo nie dokładne.


 

 

A jakie złoże dołożyć? Mam ok 0,5 ceramiki, 0,5 zeolitu i pełny koszyczek keramzytu(w zestawie był węgiel ale go nie wkładałem) co dokupić?

 

Ahr Ci napisał już, ceramika, kermazyt itp....

 

 

 

w wewnętrznym niestety nie ma takiej możliwości.

Masz... zamiast lampy jest "specjalna" nakładka montowana na filtr, z tym UV to ten filtr Ci nie pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak spróbować zrobić pomiar innymi testami...

Testy mogą być stare, przemrożone a następna sprawa paski są bardzo nie dokładne.

Ahr Ci napisał już, ceramika, kermazyt itp....

Masz... zamiast lampy jest "specjalna" nakładka montowana na filtr, z tym UV to ten filtr Ci nie pomaga.

Jutro postaram się kupić inne testy(jak będą w sklepie)

Ahr nie napisał co tam dołożyć.

Co do filtra wewnętrznego, tam są niestety LED'y wbudowane w komorę wirnika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś już w ogóle nie rozumiem.

Najnowsze pomiary NO3:

woda sieciowa- wg pasków JBL ~25 *d, wg kropelek tropicala 0mg/l

woda własne ujęcie- wg pasków JBL ~25 *d, wg kropelek tropicala 0mg/l

woda akwarium- - wg pasków JBL między 250 a 500 *d, wg kropelek tropicala 100mg/l (koniec skali)

 

 

Czy jest możliwe ze woda z studni zmienia swoje parametry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...