Skocz do zawartości

Nowe akwarium(5dni)-rozpadające się rośliny


milkiwayy87
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, założyłam swoje drugie w życiu akwarium, pirwsze ma 56l. i w nim też zawsze występował ten sam problem co przy nowym (140l.)

Otóż na zdjęciach widać jakie mam w nim rośliny i jakich używam nawozów. Dodam, że baniak zalany został dopiero w niedzielę, ale już teraz widać że coś z roślinami jest nie tak. Listki zaczynają się delikatnie skręcać, robią się nich dziury na obrzeżach (widać na zdjęciu), niektóre delikatnie na obrzeżach brązowieją. Nie mam pojęcia co robię nie tak.

 

Podłoża są dwa - na samym dole jest jakieś specjalne do tego, żeby roślinki lepiej rosły, nie pytajcie jakie to, bo zdążyłam je już zasypać ponad pół roku temu i najnormalniej na świecie nie pamiętam. Na nim jest siatka i na siatce zasypany normalny, driobniutki, czarny "żwirek", granulacja do 2mm.

Temperatura w akwarium 25 stopni.

Filtr - 1 x filtr Bioflow 3.0 z pompą o wydajności 500 l/h

Oświetlenie - Pokrywa Multilux High-Lite® ze świetlówkami 2x28 W (590 mm)  + odbłyśniki. Świeci się około 12h na dobę.

Grzałka - 100 W

Od dwóch dni do akwarium podłączona bimbrownia.

Nawozy jakie używam - widać na zdjęciu.

Roślinki - również opis na zdjęciu.

 

Ktoś byłby mi w stanie pomóc?

post-14027-0-77837900-1389899620_thumb.jpg

post-14027-0-93033100-1389899654_thumb.jpg

post-14027-0-90023300-1389899681_thumb.jpg

post-14027-0-41024900-1389899693_thumb.jpg

post-14027-0-84280400-1389899714_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

filtr Bioflow 3.0

 

Jeżeli masz w nim oryginalne wkłady to do wywalenia. Węgiel, nitrax to raczej nie jest Ci potrzebne, ma tam zostać sama gąbka i wypełniony jak się tylko da ceramiką.

Filtracja biologiczna ma duży wpływ na stan roślin. Nie wiem do jakich akwarii jest ten filtr przeznaczony, ale ważne też jest, żeby był do większego jak Ty masz (producenci zawyżają dane w specyfikacjach filtrów).

 

 

Pokrywa Multilux High-Lite® ze świetlówkami 2x28 W (590 mm) + odbłyśniki. Świeci się około 12h na dobę.

Jaka barwa świetlówek ( K ). Czas świecenia skróć do 10 h, rośliny też chcą odpocząć.

 

 

Nawozy jakie używam - widać na zdjęciu.

Jak dawkujesz?

Testy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy żyznym substracie, przy świeżej wodzie i dopiero co posadzonych roslinach, wątpię aby to był brak nawożenia. ;) Dotychczasowe działanie nie może doprowadzić do niczego innego jak zaglonienie baniaka. Moim zdaniem świecisz dużo za dużo. ;) Zacząłbym od 6godzin i wydłużał 1h na tydzień. Na początek niczym nie nawoził tylko pozostawił CO2. Z mojego doświadczenia w bardzo wielu przypadkach rośliny zanim ruszą muszą odchorować. Chodzi o słaby system korzenny. Ja podszedłbym jeszcze do akwarystycznego lub do jakiegoś znajomego i zakupił rośliny nieproblematyczne o szybkim wzroście. ;) Jak Ci w przyszłości się nie spodobają to je usuniesz, ale w tej chwili będą konkurencją dla glonów.
tomeksup jeśli autor wątku napisał, że 28W to czemu mu nie wierzyć? Jeśli są to T5. ;)

 

P.s.

Te kamyki też mi podejrzanie wyglądają.

Edytowane przez przemo-lukas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-14027-0-78111200-1390919818_thumb.jpgWitam! Glon troche przystopował po wyczysczeniu roślin, szyb i kamieni. Czas świecenia został skrócony do 7 godzin, nawozy odstawionione za wyjątkiem easy carbo którego podaje 3 x razy tyle co normalnie czyli 6 przyciśnięć atomizera. Wczoraj dokupiłam kolejne 4 rośliny w nadziei że glon będzie miał jeszcze mniejsze szanse na egzystencje.Testy kupię dopiero pod koniec tygodnia. Jeśli chodzi o kamienie to co z nimi jest nie tak? Przeszły test octem...Od wczoraj działa nowa bimbrownia z nowym dyfuzorem własnej produkcji który w końcu robi tzw. mgiełkę. Dyfuzor jest z filtra papierosowego. Korzystajac z okazji mam wielką prośbe a mianowicie prosze o pomoc w poukładaniu aranżu tzn. kamieni i roslin tak żeby mialo to w przyszłości ręce i nogi bo teraz wygląda wg.mnie słabo a nie mam pomysłu...Z góry dziękuję za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie - Pokrywa Multilux High-Lite® ze świetlówkami 2x28 W (590 mm)  

 

To dotyczy akwarium 140l ?

 

Czas świecenia został skrócony do 7 godzin, 

 

Zmniejszyłaś ilość światła=spowolniłaś fotosyntezę.

 

awozy odstawionione za wyjątkiem easy carbo którego podaje 3 x razy tyle co normalnie czyli 6 przyciśnięć atomizera

 

Błąd. Teraz zobaczysz cuda. Rośliny nie będą miały co jeść. Rośliny masz "trzy na krzyż". Chcesz wytruć wszystko tym carbo ? Lej adekwatnie do ilości roślin ?

 

 

 

Co masz we filtrze ? Chcesz pomocy to nie znikaj i nie rób po swojemu, bo szkoda naszej klawiatury.

Testy kupię dopiero pod koniec tygodnia

 

Damy radę bez nich.

 

Jeśli chodzi o kamienie to co z nimi jest nie tak? Przeszły test octem...

 

Jeśli nie pienią się to  ok, ale one nie mają wpływu na rośliny. 

 

Od wczoraj działa nowa bimbrownia z nowym dyfuzorem własnej produkcji który w końcu robi tzw. mgiełkę. Dyfuzor jest z filtra papierosowego.

 

Bardzo dobrze. Uważaj na pH. Przy kH poniżej 4n niewielka ilość co2 powoduje gwałtowny spadek pH. Z reguły w kranie jest woda twarda i nie należy się przejmować tym. Przy wysokim kH rozpuszczalność co2 w wodzie jest utrudniona. Zerknij na stronę wodociągów, tam masz parametry wody opisane.

 

 

Korzystajac z okazji mam wielką prośbe a mianowicie prosze o pomoc w poukładaniu aranżu tzn. kamieni i roslin tak żeby mialo to w przyszłości ręce i nogi bo teraz wygląda wg.mnie słabo a nie mam pomysłu...Z góry dziękuję za pomoc  ;)

 

Ogarnij akwarium a później grzeb w nim.

 

 

Rośliny muszą się po restarcie ogarnąć, zbiornik musi dojrzeć. Jeśli po 3 tyg. nie będzie poprawy to zacznij się martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x 28 W typu T5 bez dyskusyjnie. Jak długo świecić w takim wypadku? Jeżeli chodzi o filtr to jest tak jak to ludzie z juwela sobie wymyślili : http://www.juwel.pl/produkt,filtry-i-wklady-filtracyjne-juwel-bioflow-3-0--6-0--8-0-,37.html. Roślin w akwarium mam 11 sztuk więc ile tego carbo lać? Jeśli chodzi o nawozy to mam takie jak na zdjęciach. Dokupić jakieś? Ile ich lać nie znają parametrów? Przepraszam za tą przerwę w odpowiedzi ale miałam ostatnio ważniejsze niestety sprawy na głowie. Pragnę jeszcze dodać że roslinki te które były od dnia zalania urosły i to naprawde dużo...Tak w ogóle to nie ma tragedi jeśi chodzi kondycje wszystkich roślin za wyjątkiem kryptokoryny. Podejrzewam że to przez nadmiar światła. Każda inna roslina która potrzebuje mocnego oświetlenia rośnie ładnie. Głównym problemem teraz jest atak oto tego glona : Rhizoclonium nitkowate (długie słabe nitki, wata)

  Edytowane przez milkiwayy87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywal carbon i ntrax z filtra.

Nie widzę przeciwskazań. Co w zamian? Ceramika i co?

Może zacznijmy wszystko od początku. Rozpające się rośliny to przeszłośc. Rosną i są w dobrej kondycji oprócz kryptokoryny ale ją wyrzuce. Głownym problemem z któym sie teraz borykam jest ten glon o którym mówiłam post wcześniej. Proszę o pomoc przy ustaleniu czasu świecenia oraz dawkowania ewentualnych nawozów. Dziekuje serdecznie za każdą pomoc:)

Edytowane przez milkiwayy87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zostaw kryptokorynę. Jeszcze pokaże ci jak rośnie.

2. Oświetlenie zredukuj do 10h - szkoda prądu na więcej.

3. Carbon szybko się zużywa i wyjaławia wodę ze wszystkiego. Nitrax pewnie pochłania no3. Wpakuj ceramikę jak się da.

4. Co do glonów to daj opis i fotę glonów. Pewnie za dużo żelaza i mikro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak schodzi łatwo. Czuć po palcami, że jest to śliskie. W sumie to dopiero raz wymieniałam od zalania. Wyczyscilam wszystko z tego glona. Kamienie i korzeń wyjęłam i pod bierzącą wodą obmyłam, a liście wiadomo, że tylko palcami przejechałam i schodziło bez problemu. Dno zostało odmulone, ponieważ tam też zrobił się ten brązowy "korzuch". Wymieniłam trochę ponad 20l wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz żyzne podłoże. Roślny jak zaczynają ruszać więc delikatnie można wchodzić z nawozami, ale ostrożnie - nie polecam pełnych dawek. Ja świecę na początku zdecydowanie mniej. Dosadź roślin. Ułóż naturalnie kamienie i korzeń. I jak wyżej, carbo przy tej ilości roślin to sporo. ;)

P.s.

Nie grzeb zbyt dużo w baniaku. Zrób raz a pożądnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Został użyty substrat JBL Aquabasis 5l, na to moskitiera i czarny żwirek o granulacji 1-2mm.

 

 

Roślny jak zaczynają ruszać więc delikatnie można wchodzić z nawozami, ale ostrożnie - nie polecam pełnych dawek.

O jakie dokładnie nawozy Ci chodzi?

 

Ja świecę na początku zdecydowanie mniej.

Więc ile mam świecić?

Jeszcze kwestia tych kamieni i korzenia. Co gdzie i jak?  Kamienie rozłożyc wszerz akwarium czy wszystkie razem?

Edytowane przez milkiwayy87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystko powyżej napisałem. Słuchaj tylko jednej osoby. Bo wyjdzie "kociokwik". Nie znam dokładnie nawozów, które posiadasz, ale chodzi mi o mniejsze dawkowanie niż producent poleca. Nawozy oczywiście mikro i makro elementowe. Jak Ci się skończą, proponowałbym pomyśleć o solach. Sporo osób do tego wniosku dochodzi. ;) Ja na tą chwilę mam gotowy mikro plus oddzielne NPK. Z kamieni możesz ułożyć nieregularną górkę, możesz porozrzucać. Korzeń bardziej naturalnie będzie wyglądać "cienkim do góry".

P.s.

Najlepsza wizytówką osób pomagających, są ich baniaki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam dokładnie nawozów

Macro Green i Classic (Planta gainer) - nie leję ich od tygodnia, ale od jutra zacznę, tak jak pisałeś, w mniejszych ilościach niż jest to napisane w instrukcji. Dokupić jeszcze jakieś nawozy?? I co z tym filtrem, znaczy z wkładami?

Edytowane przez milkiwayy87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak schodzi łatwo. Czuć po palcami, że jest to śliskie. W sumie to dopiero raz wymieniałam od zalania. Wyczyscilam wszystko z tego glona. Kamienie i korzeń wyjęłam i pod bierzącą wodą obmyłam, a liście wiadomo, że tylko palcami przejechałam i schodziło bez problemu. Dno zostało odmulone, ponieważ tam też zrobił się ten brązowy "korzuch". Wymieniłam trochę ponad 20l wody

 

Masz okrzemki. Usuwaj mechanicznie. Nie grzeb we filtrze i czekaj aż akwarium dojrzeje. Ograniczenie dozowania nawozów nic nie pomoże. Okrzemki nie są wynikiem nawożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Milka" wiem jakie stosujesz, ale ich nie znam, czyli nie stosowałem. ;)

"Tomku", ale ja nie o okrzemki się martwię. ;)

Kto spożytkuje nadmiar mikro i makro elementów? Dlatego napisałem o stopniowym dozowaniu.

Tym bardziej, że łatwiej zaobserwować zmiany i nanosić korekty.

Ja wiem, że chciałoby się od razu mieć wszystko super zielone w świetnej kondycji, ale tak się nie da. Baniak musi się ustabilizować, a na to potrzeba czasu.

Ja z uporem maniaka radzę mocniej obsadzić akwarium.

Edytowane przez przemo-lukas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Przemku proszę bardzo! :)  Kolejne rośliny i zmiana aranżu. Od dziś nie wkładam rąk do akwarium. Kupiłam dodatkowo potas z tej samej linii produktów planty. Mam te nawozy podawać od jutra? Oczywiście w mniejszych dawkach..

Panie Tomku Tobie również dziękuję i po bliższym przyjrzeniu się tym glonom faktycznie pasują do opisu. Dziś przed sadzeniem roślin usunęłam je palcami po czym wymieniłam 20 litrów odstanej wody. Dekoracje także zostały umyte. Zauważyłam przed czyszczeniem i odmulaniem że woda jakoś dziwnie pachnie. Zwłaszcza korzeń i kamienie. Czy to zapach glona? A może substrat bądź CO2 z bimbrowni?

post-14027-0-93378000-1391117819_thumb.jpg

post-14027-0-76107400-1391117854_thumb.jpg

post-14027-0-89067200-1391117888_thumb.jpg

post-14027-0-09265500-1391117915_thumb.jpg

Edytowane przez milkiwayy87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapachu z bimbrowni nie da się z niczm innym pomylić. ;)

No wiesz, dążysz do tego, aby stworzyć funkconujący ekosystem. Cały czas zachodzą różne reakcje/przemiany. Nie przejmój się zapachami. ;) Aldehyd glutarowy (węgiel w płynie) też ma specyficzny zapach.

Baniaczek wygląda coraz lepiej. Jak Ci roślinki ruszą, to glony nie będą straszne. Ja robię przycinki co 15-20dni nie dla tego że lubię, tylko że muszę. Cały czas mam świeżutkie rośliny. Owszem są gatunki, które wyraźnie rośną wolniej w moim akwarium. N.p. kryptokoryny. Ale tu poprostu obcinam liście, które już są mocno "styrane". A rozsadzam je po ok 8 tygodniach. Najważniejsze to uzbroić się w cierpliwość i nie szaleć.

P.s.

Na znanych potralach aukcyjnych masz fajne narzędzia do "pielęgnacji" roślin. Nożyczki chirurgiczne (ja używam tępo/tępe) i pincety 30cm. Człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego. Teraz nie wyobrażam sobie przycinek i rozsadzania bez tego. P.s. Nie muszą mieć logo ADA. :):):) Najtańsze byleby ze stali chirurgicznej.

 

I na koniec. Ieśli chodzi o netykietę, albo inaczej, o mnie. Nie musisz zwracać się per pan. Rodzice dali mi na imię Przemek (co prawda dość dawno temu) i taka forma wystarczy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Per Pan to przedrostek szeroko panujący w moim towarzystwie. Przyzwyczajenie wzięło tutaj górę :) Ok póki co czekamy na efekty...

Korzystając z waszego zainteresowania moim zbiornikiem chciałabym żebyście mi pomogli z doborem fauny. Na dno planuje kupić otoski i kiryski panda. W ławicy chciałabym mieć razbory klinowe, galaxy lub espei. Pozostaje pytanie co jeszcze? Kiedyś chciałam kakadu ale one preferują miękką i kwaśną wodę a ja nie mam zamiaru inwestować w filtr RO i zakwaszać wody liśćmi żeby pózniej zmieniła kolor. Może jakieś inne pielęgniczki?

Edytowane przez milkiwayy87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...