Skocz do zawartości

Ospa czy dobrze zrobiłem?


Kirysio123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Miałem samca molki który miał białe kropki o śr.ok 1mm, przełożyłem go do innego akwa i zacząłem leczenie preparatem Ihtio Tropical.

I troszkę poczytałem o tej chorobie i wyszło że jeżeli rybka miała ospę to inne mogły to złapać i wlałem do ogólnego akwa ten sam lek.

Czy dobrze zrobiłem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z georobertem. Podnieś temperaturę przede wszystkim. U mnie to działało. A jak wlałem zieleń malachitową, która miała niszczyć kulorzęska to wytrułem połowę stada danio. Potem kilkakrotnie zwalczałem ospę samą temperaturą, bez żadnej chemii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, również w swoim akwarium zidentyfikowałem ospę, tak jak pisaliście wyżej zacząłem stopniowo zwiększać temperaturę do 32 stopni, ustawiłem na maksymalne napowietrzanie i powiedzcie mi, czy muszę jeszcze dokupować jakieś leki, czy samo zwiększenie temperatury (i napowietrzania) wystarczy, żeby wykluczyć ospę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście na "lekach" bardzo mocno się zawiodłem. Dwa razy próbowałem "lekami" i za każdym razem straty w obsadzie.Potem działałem samą temperaturą i jak dla mnie stopniowo temperatura do 32 stopni, utrzymać ją przez przez kilka dni i będzie ok - kulorzęsek ginie przy 30 stopniach. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że temat się przydał. ;) Bardzo się cieszę. 

Jeszcze mam jeden problem, a mianowicie w hydroponice jest woda z akwa.

Jeżeli się nie mylę a ja się za często mylę to w tej wodzie może być kulorzesek, i co mam z nim zrobić?

Myślałem żeby wodę wylać keramzyt wysuszyć i wsadzić do gotującej się wody ..., a roślinki wsadzić do słoika z grzałką ustawioną na 32st.C na ok dobę...

Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie masz możliwości dołożenia jakiejś grzałki, tak aby udało się podnieść temperaturę z podłączoną hydroponiką.

Dezynfekcja złoża trochę Ci rozwali biologię. Po ponownym podłączeniu może Ci walnąć azotanami, pierwotniakami, a ryby osłabione kuracją mogą tego nie wytrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem!!!

Włożę mały filtr i grzałkę do hydroponiki, na tydzień przed końcem kuracji. '

Załatwi sprawę?

 

Edit:Może by dało radę ale grzałka 100w praktycznie cały czas chodzi...

A temperatura powoli wbija do 30 ...

 

Edit:Po jakim czasie kulorzęsek pada w temperaturze 32st.C?

Edytowane przez Kirysio123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Kozakpl miał racje """A jak wlałem zieleń malachitową, która miala niszczyc kulorzęska to wytrułem połowę stada danio."""

Zdechł mi zbrojnik :(

I oby reszta wytrzymała... A na neonie jest mała kropeczka, temperatura 30st.C więcej z grzałki nie wycisnę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Już przedtem miałeś napisane że ospę masz wszędzie, przeniesienie chorej ryby Ci nic nie da.

30 'C hamuje rozwój, ale nie zabija kulorzęska. Sól (niejodowana i bez antyzbrylacza), 32 ' C i po sprawie.

Jak zapoznasz się z jego rozwojem to będziesz wiedział kiedy jest wrażliwy na lek a kiedy nie i jak długo trzeba stosować kurację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze.

Stosowałem przez ponad 2 tygodnie Ichtio w akwarium zgodnie z zaleceniami producenta.

Na innych rybach nic nie ma, tylko na tym neonie jest taka mała kropeczka na płetwie...

Kropka po wyciągnięciu ryby z wody praktycznie znika...

Ale nie wiem czego przez taki okres czasu nie zniknęła podając lek, temperaturę ustawiłem na 27*C na ostatnie 1,5 tyg. leczenia.

Edytowane przez Kirysio123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...