Skocz do zawartości

Co zrobić aby woda była długo czysta? Początkująca


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem nowa zarówno na tym forum jak i ogólnie w temacie akwarystyki, więc proszę o wyrozumiałość i poważne odpowiedzi bez nabijania się z amatorki.

Nigdy nie interesowałam się hodowlą rybek ale przypadek sprawił, że od ponad miesiąca mamy z mężem akwarium:

Pojemność tego akwa to 140 L ( 80x35x50)

Nie ma pokrywy-planuję dokupić odpowiednią w najbliższym czasie

Mieszkają w nim 2 kiryski i 8 pielęgnic zebry w tym jedna albinos, pozostałe to 2 samice i 5 samców (2 pary są dobrane)

Podłoże mamy usypane z kolorowych kamyków i prawdziwych muszli.

W akwarium mamy tylko jedną żywą roślinę bo inne zżerają (nie zależy mi i tak na roślinach) reszta to sztuczne roślinki, dwa domki z kokosa, kamienie zamek i większe muszle jako kryjówki.

Jest jarzeniówka nie wiem jakiej mocy ale wydaje mi się, że wystarczającej, grzałka i filtr napowietrzający coś typu kaskada, podejrzewam, że o wiele za mały.

Tak to wygląda, dodam, że wszyscy są zachwyceni gdy je widzą, rybki wydają się być szczęśliwe, dostają rano i wieczorem pokarm granulki lub płatki, a w porze obiadowej czerwone larwy ochotnika(chyba tak to się nazywa) jedną kostkę.

Niestety problemem jest fakt, że starsznie szybko woda się brudzi, nie mogę na to patrzeć. Gdy zmienimy całkowicie wodę to przez 3-4 dni jest krystalicznie czysta a potem znów robi się żółta.

Proszę o porady co muszę dokupić itd żeby temu zapobiec bo naprawdę się na tym nie znam, wolałabym nie używać żadnej chemii do tego ale jeśli nie ma wyjścia to trudno.

Nie chcę co tydzień lub dwa wymieniać wody w akwa bo rybki nigdy w ten sposób nie doczekają się młodych, a pozatym sama za kilka dni spodziewam się dziecka więc nie będę mieć na to czasu,

Proszę o porady, i przepraszam, że tak się rozpisałam. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem dużo młodszy od ciebie a nawet ja nie zrobiłem tyle błędów. Zacznę od tego:pielęgnice zebry zjadają prawie wszystkie żywe rośliny.Muszle i kolorowy żwirek sio. Zatwardzają wodę,a kolorowy żwirek jest nie naturalny.Nie kupuj pokrywy bo to badziewie.Ale jeśli nie chcesz roślin to kupuj.Wody się nigdy nie wymienia całej w akwarium tylko 25%.Za często karmisz 1 raz dziennie jednym pokarmem.I podaj jaki filtr i grzałka.Poczytaj lepiej tematy dla początkujących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem dużo młodszy od ciebie a nawet ja nie zrobiłem tyle błędów. Zacznę od tego:pielęgnice zebry zjadają prawie wszystkie żywe rośliny.Muszle i kolorowy żwirek sio. Zatwardzają wodę,a kolorowy żwirek jest nie naturalny.Nie kupuj pokrywy bo to badziewie.Ale jeśli nie chcesz roślin to kupuj.Wody się nigdy nie wymienia całej w akwarium tylko 25%.Za często karmisz 1 raz dziennie jednym pokarmem.I podaj jaki filtr i grzałka.Poczytaj lepiej tematy dla początkujących

Może najpierw zapytam na jakiej podstawie wnioskujesz, że jesteś ode mnie młodszy?

Wiem, że pielęgnice zjadają rośliny dlatego napisałam, że mam tylko jedną żywą. Próbowałam zmieniać tylko częściowo wodę ale to nic nie daje dalej jest syf, o karmieniu też się już naczytałam na różnych forach i widzę, że każdy jest najmądrzejszy i pisze inaczej, ja daje tyle pokarmu, że go od razu zjadają i nie zalega. Niestety niewiem co to za filtr i grzałka bo dostałam to razem z akwarium, używane i nie mogę nigdzie znależć nazwy. Może lepiej od razu zapytam jaki powiinnam kupić filtr bo jestem przekonana, że ten jest za słaby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 13 lat dlatego tak sądzę.Ale mnie NIE zbanowali więc mam chyba wiedzę.Karmienie ogranicz raz dziennie np.jednego dnia to a drugiego to u mnie się to sprawdza.Robisz głodówki?I jak jesteś w domu wyrzuć te muszle.

 

Jeszcze nie zbanowali, ale zawsze mogą. ;) Wiedza powinna iść w parze z doświadczeniem. Po znakach interpunkcyjnych stawiaj spacje. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr nie był w zestawie, po prostu ktoś inny go używał w tym akwarium ale widać po nim , że jest stary i głośno chodzi a ja po prostu nie mam pojęcia jaki powinnam kupić. Co do tego karmienia to chyba faktycznie będę im dawała mniej tak jak radzisz. Ach i jeszcze odnośnie ilości ryb to nie wydaje mi się, żeby im było ciasno, każda ma swoją przestrzeń nie walczą ze sobą mają naprawdę sporo miejsca a są już dorosłe i z tego co wiem to wcześniej żyły w dużo mniejszym zbiorniku więc teraz mają wypas. Dzięki za rady na pewno z nich skorzystam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach i jeszcze odnośnie ilości ryb to nie wydaje mi się, żeby im było ciasno, każda ma swoją przestrzeń nie walczą ze sobą mają naprawdę sporo miejsca a są już dorosłe i z tego co wiem to wcześniej żyły w dużo mniejszym zbiorniku więc teraz mają wypas.

Chodzę na korepetycje z anglika.Gość ma akwarium.I ma zbrojnika lamparciego z 40 cm a akwarium ma 112 l. Zbrojnik je bo widziałem i pływa w miarę możliwości.I nie wiem czy jest mu dobrze.

Edytowane przez KILEROW2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tutaj problem wynika z większej ilości czynników, niż tylko nadmierne karmienie i za słaby filtr. Wymiana podłoża prawdopodobnie nic Ci nie da jeśli chodzi o Twój problem, aczkolwiek przy pielęgnicach jest konieczna. Wiesz już, że akwarium masz przerybione, a przynajmniej o tym Ci napisali bo chyba nie jesteś co do tego przekonana. Niestety musisz się z tym faktem pogodzić. Jest to pewnie jeden z głównych powodów zabrudzenia wody. To, że wody nigdy się w całości nie podmienia to już Ci napisano.

Jak podmieniałaś wodę w całości to zapewne nie była to woda odstana przez minumum 24h tylko pochodziła prosto z kranu, tak? Czy filtr czyścisz w wodzie zlanej z akwarium, czy w takiej z kranu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba będę musiała znaleźć kogoś kto weźmie ode mnie kilka rybek, a ja bym zostawiła sobie dwie pary i te dwa kiryski. Czy wtedy będzie im ciasno??

Filtr czyszczę w wodzie z kranu, tak samo przy zmianie wody, jest to kranówa a gdy ma odpowiednią temperaturę wrzucam rybki. Wiem, że wy "profesjonaliści" czekacie po kilka tyg z wymianą wody ale ja nie znam nikogo osobiście kto by tak robił i moim rybom też to widać nie szkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, mogę tak robić, żaden problem , żeby poczekać z tą wodą 24 h , ale mi chodzi w tym temacie o to, że po 7-10 dniach woda jest całkiem żółta i brudna w akwarium i nie podoba mi się to, dlatego zwróciłam się do was z prośbą jaki sprzęt powinnam wsadzić do tego akwarium. Przeszukuję codziennie allegro i czytam o jakiś filtrach, odmulaczach czyścikach itp a nie wiem co to jest i jakie powinno być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aguszna. Raz w tygodniu się wodę podmienia. Bierzesz bańki 5 litrów po wodzie i nalewasz 24 godziny wcześniej żeby chlor odparował. Ile? 1/5 pojemności akwarium. Filtr wystarczy na chwilę wyłączyć i przejechać po nim odmulaczem  żeby ściągnąć nadmiar zabrudzeń.

 

Pielęgnice zebra to bardzo wytrzymałe ryby. Przeżyją i rozmnożą się w warunkach sprawiających im nawet fizyczne cierpienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr czyszczę w wodzie z kranu, tak samo przy zmianie wody, jest to kranówa a gdy ma odpowiednią temperaturę wrzucam rybki. Wiem, że wy "profesjonaliści" czekacie po kilka tyg z wymianą wody ale ja nie znam nikogo osobiście kto by tak robił i moim rybom też to widać nie szkodzi.

 

Głównie tutaj leży Twój problem.

Za każdym razem rozwalasz biologię w akwarium.

Filtr się czyści tylko wtedy gdy się przypcha i zmniejszy się jego przepływ. Płucze się wtedy tylko gąbkę z filtra, nie rusza ceramiki czy innych złóż biologicznych i płucze się w wodze spuszczonej z akwarium, nie pod kranem.

Nikt nie czeka z podmianami, prawie każdy podmienia wodę raz w tygodniu w ilości około 20% ale to też zależy od akwarium i jego potrzeb.

Praktycznie nie podmienia się wody w akwariach typu LT i raczej "profesjonalistów" nie ma u nas na forum. ;)

Bakterii masz za mało i nienadążają z przerobieniem amoniaku i azotynów z czego korzystają pierwotniaki stąd zapach wody i jej kolor...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak zapytam z ciekawości ,bo nigdzie nie napisałaś,czy masz filtr zewnętrzny czy wewnętrzny?Napisałaś,że zostawisz 2 kiryski i 2 zebry,kiryski to ryba stadna i powinno ich być co najmniej 5 sztuk z tym ,że one ci nie są potrzebne w tym akwa.Zmień podłoże na piasek ,daj jakiś korzeń kilka otoczaków i będzie fajnie wyglądało.Resztki pkarmu nie będą ci wpadały między żwir,a co do filtracji to poprzednicy już napisali co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mapet już napisał to do czego dążyłem, ale trochę jeszcze uzupełnię jego wypowiedź. Lejąc do akwarium chlorowaną wodę z kranu i płucząc w takiej wodzie filtr zabijasz bakterie, które w tym filtrze żyją. Wbrew tego co myślą początkujący akwaryści filtr w akwarium nie służy jedynie do filtracji "syfku", który pływa po akwarium, nawet bym powiedział, że jest to kwestia głównie estetyki akwarium. Najważniejszą rolą filtra jest przetwarzanie niebezpiecznych produktów przemiany materii do tych mniej niebezpiecznych. Więc jeśli Ty zabijałasz cały czas wszystkie bakterie nitryfikacyjne, które żyły w Twoim filtrze to masz w akwarium duży nadmiar wspomnianych wcześniej produktów przemiany materii. To z kolei powoduje problemy z brudną wodą.

Jeśli kupisz nowy filtr do akwarium to nie usuwaj starego, niech przez minimum 2 tygodnie pracują oba. Jest to konieczne gdyż nowy filtr nie będzie miał w swoich złożach żadnych bakterii i pomimo wymiany filtra problem pewnie powróci.

W dobrze funkcjonującym akwarium wodę podmienia się co tydzień, około 20-25%. U Ciebie do czasu stabilizacji baniaka myślę, że możesz robić częstsze podmiany. Częste, ale nie większe gdyż to też nie jest dobre dla bakterii. Oczywiście podmiany z użyciem odstanej wody, tak jak Ci wcześniej napisano.

Edytowane przez robos7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...